Mars'ta Su Bulundu

Ugur

Administrator
- -
NASA’nın Mars’ta keşif gezisi yapan Curiosity adlı robotunun aldığı örnekler, Mars'ın yüzeyinde yaklaşık yüzde 2 oranında su bulunduğunu gösterdi.

Böylece, Kızıl Gezegen'de yaşam olma ihtimaline ilişkin umutlar "tekrar yeşerdi".

Örnekleri inceleyen ve Mars'ta su bulunduğu sonucuna varan, New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nden Laurie Leshin, gezegende bu kadar yüksek oranda su bulunmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

Leshin, alınan toprak örneklerinin 835 dereceye kadar ısıtılmasıyla önemli oranda karbondioksit, oksijen, kükürt bileşiklerinin açığa çıktığını açıkladı.

Mars'ın bugüne dek kutup bölgelerinin dışında, çok kuru bir çöl olduğunun sanıldığını belirten Leshin, Dünya yüzeyindekinden çok az da olsa, Kızıl Gezegen'de bulunan su miktarının yeni keşif araştırmaları için önemli kaynak sağladığını vurguladı.

Suyun Mars yüzeyinin neredeyse her yerinde bulunduğuna dikkati çeken Leshin, "Astronotsanız, su elde etmek için bir miktar toprağı ısıtmanız yeterli" ifadesini kullandı.

Mars'ın bir tür toprak katmanıyla kaplı olduğunu, katmanın sık sık meydana gelen kum fırtınaları nedeniyle hareket ettiğini anlatan Leshin, bu nedenle bu toprak örneğinin tüm gezegen hakkında bilgi verebileceğini belirtti.

ARAŞTIRMA, 'SCİENCE' DERGİSİNDE YAYIMLANDI

Daha önce, Mars'ın sadece kutup bölgelerinde buz halinde su olduğu tespit edilmişti.

Kısa süre önce Curiosity'nin elde ettiği bulgular, Mars’ta metan gazı izine rastlanmadığını göstermişti. Dünya’daki metan gazının yüzde 95’i yaşayan organizmalar tarafından üretildiğinden, bu haber, Mars’ta mikrobik yaşam olabileceğini düşünen uzmanları hayal kırıklığına uğratmış, Kızıl Gezegen’de hayat olabileceği teorisine büyük darbe vurmuştu.

trthaber

Birde çayla kraker bulsalar , giden gelmezdi bir daha :D buldulaaar. Ne olacak? Ordan buraya su mu taşıyacaklar? Yada gidip yerleşecekler mi?

Birde çayla kraker bulsalar , giden gelmezdi bir daha :D buldulaaar. Ne olacak? Ordan buraya su mu taşıyacaklar? Yada gidip yerleşecekler mi?

Herhalde boru hatti ile memlekete getirtecegiz demedik ya. Tabi ki oraya gidip yasayacagiz ben AKP'nin olmadigi bir yer ariyordum buldum sayilir.

Herhalde boru hatti ile memlekete getirtecegiz demedik ya. Tabi ki oraya gidip yasayacagiz ben AKP'nin oldugu bir yer ariyordum buldum sayilir.

AKP nin olduğu bir yer arıyorsan marsa gitmene grek yok. Gel türkiyeye :D Daha ne istiyorsun. ayrıca AKP yi bu kadar sevdiğini bilmiyordum. Sevindim böyle demene :D Allah söyletti heralde. Sende gizliden gizliden seviyormuşsun AKP yi. itiraf ettin ya. :D

AKP nin olduğu bir yer arıyorsan marsa gitmene grek yok. Gel türkiyeye :D Daha ne istiyorsun. ayrıca AKP yi bu kadar sevdiğini bilmiyordum. Sevindim böyle demene :D Allah söyletti heralde. Sende gizliden gizliden seviyormuşsun AKP yi. itiraf ettin ya. :D

Hayatta sevmem öteki partilerde parti ben onlari seviyorum. Benim yazilarimi degistirdin tabi mod yetkin var sitede uyanik seni. :)

Mod ytkim yok. yazını değişmedim ama anınnnnnnnnnnnnda operasyon yapmışsın. chp nin gezi olayına benzemiş. :D anında ters U . Burda U dönüşü yasak :D

Bak buda senin mesajının orjiinali :D Önce doğru yazdığını sonradan değişip yanlış yazacağını biliyordum :)

adsznrn.jpg adsznrn.jpg

Ben kül yutmam. Ben ne yazdigimi bilmemmi hic. Akpli oldugundan senin öyle göresin gelmiste

Öyle göresim gelmedi. Mesajında düzeltme saati ve notu var. altta da orjinal konunun resmi var. canlı şahit bunlar. Kapı gibi belge :D Uğur gelsin soralım kim öyle görmek istemiş :D

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Mars'ta Su Bulundu
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    4K
Mars
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    796
Mars'taki Delikler