Gül çeşitleri-türleri ve gül hakkında bilgiler

Gül Hakkında Bilgiler Gül Hakkında Bilgiler
Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad.

Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi, kesme çiçekçilikte çok talep edilen kıymetli bir çiçektir.

Özellikleri:​

Çiçeklerinden yararlanılan bu bitkinin birçok türü vardır.
Güzel renkleri ve kokusuyla tanınırlar. Çiçeklerin*den gül suyu ve esansı (yağı) elde edilir.

Sağlık Konusunda Faydaları:​

Mikrop öldürücü özelliği vardır.
İshali önler.
Boğaz ağrılarını giderir.
Bademcik iltihaplarını kurutur.
Göz kanamalarını iyileştirir.
Göz nezlesi için şifadır.

Güllerin Sınıflandırılması :​

Güllerin bir çok türü bulunmaktadır. Genel olarak güller çiçek ve gövde şekillerine göre sınıflandırılırlar:

Çiçekleri bakımından:

Yalınkat güller
Yarım katmerli güller
Katmerli güller
Boyları bakımından:
Bodur güller
Yüksek boylu güller
Sarılıcı-sarmaşık güller
Çiçek açma zamanına göre:
Yılda bir çiçek açanlar
Yılda birden çok çiçek açanlar
Yediveren güller
Katmer çiçekleri bakımından:
Çiçekleri küçük katmerli
Çiçekleri normal katmerli
Çiçekleri büyük katmerli güller

Gül Çeşitleri:​

Kaliforniya yabani gülü (Rosa californica)
Yabani gül (Rosa canina)
Okka gülü (Rosa × centifolia)
Çin gülü (Rosa chinensis)
Rosa dumalis
Rosa eglanteria
Kırmızı frenk gülü (Rosa gallica)
Rosa gigantea
Rosa glauca
Rosa laevigata
Misk gülü (Rosa moschata)
Rosa multiflora
Rosa omeiensis
Bataklık gülü (Rosa palustris)
Rosa persica
Rosa pimpinellifolia
Rosa pinetorum
Rosa roxburghii
Rosa rubiginosa
Japon gülü (Rosa rugosa)
Rosa sericea
Rosa stellata
Rosa virginiana

Gül çeşitleri

455.jpg 455.jpg

Aşı ve melezleme yolu ile kolayca çoğaltılabildiği için günümüzde gül çeşitleri yirmi bin gibi büyük bir sayıyla ifade ediliyor..

Gül cinslerini beş ana grupta toplayabiliriz.

DEMET GÜLLER

456.jpg 456.jpg

Bu melez güller de bir sapın üzerinde bazen 10-12 tane birden açar.Çiçekler pek büyük değildir.Farklı şekillerde olabilir.Bitkisi kuvvetli ama nisbeten kısa boylu olur.Çay güllerine karşı üstün yönü neredeyse mevsim boyunca sürekli çiçekli kalmasıdır.(Floribunda)

MELEZ ÇAY GÜLLERİ

457.jpg 457.jpg

Gül dünyasının aristokratı,klasik gül imajının kusursuz bir örneğidir.Bitkisi kuvvetli ve çoğunlukla boylu,yaprakları koyu yeşil renkte iri ve parlak olur.Çiçek sapları uzun olup vazo için en elverişli gül bu cinstir.Genelde her sapın ucunda bir tane açan çiçekleri büyüktür.Tekrar açmakla beraber arada çiçeksiz dönemler yaşayabilir.(Hybrid Tea)

MİNYATÜR GÜLLER

458.jpg 458.jpg

Minyatür güller, adeta bonzai türünün kusursuz ama minik bir modelidir.Bitki boyu 30-40 cm'yi geçmez.Çiçekleri para büyüklüğündedir.Bahçede olduğu kadar saksı bitkisi olarak rahatlıkla yetiştirilebilir.

Küçük çiçekli bazı türler gerçek minyatür olmamakla beraber bu kategoriye sokulabilir.Bunlar daha uzun boylu ve irice yapraklıdırlar.
(Patio)

ÇALI GÜLLERİ

459.jpg 459.jpg

Yılda bir kere açan eski tarz güller,tabii güller ve bunların aşılanmasıyla elde edilmiş bazı cinsler bu kategoriye girer.Diğerleri kadar revaçta değildirler.Ancak en güzel kokulu güller bu grupta yer alırlar.(Shrub roses)

SARMAŞIK GÜLLER

460.jpg 460.jpg

Bu güllerin bir bölümü diğer gül çeşitlerinin sarmaşık versiyonudur.Cinslerine göre, yılda bir kaç kere açabilirler.(Climber)

Diğer bir sarmaşık cinsi ise oldukça farklı özelliklere sahiptir.İnce ve esnek dalları bazen 10-12 metreye kadar uzayabilir.Demetler halinde açan küçük çiçekleri genelde kokusuzdur.Yılda bir kere yaz ortalarında açar.Pompon gülü ismiyle tanınır.(Rambler)

valla gül olsun da . nasıl olursa olsun. gülün adı bile güzel. kokusu muhteşem.
çiçek bahçesi gibi olmuş konu. emeğinize sağlık.

Küçücük bir bahçem var,santimetre karesini degerlendirip gül agirlikli birseyler ekmeye çalisiyorum.Güllerim açmaya baslasin resmini çekip konuya eklerim :)

Benim ödevim var bitkilerin türünü bulup latince ismini bulmam lazim ama benim elimde ki gül ile bu çeşitleri uyuşmuyor.hepsini tek tek araştirdim hiçbiri değil.daha farklı varsa atarmisiniz ltf

Benim ödevim var bitkilerin türünü bulup latince ismini bulmam lazim ama benim elimde ki gül ile bu çeşitleri uyuşmuyor.hepsini tek tek araştirdim hiçbiri değil.daha farklı varsa atarmisiniz ltf

Burada alfabetik sirayla dizilmis olarak bir çok bitkinin Fransizca-Latince isimleri var.Bir tercüme sitesinden faydalanarak Fransizcadan Türkçeye çevirerek istedigin bilgiye ulasabilirsin.

Classement des plantes par nom latin: toutes les infos

Listede yediveren gülü eksik.

güzel beğendim. :)

ödevim var çok iyi bir bilgi

Maşaallah gül gibisi yok ayrı bir alem

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Abdi Algül (1939-2019)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    205
Gül Yağı