Dünyada Hiristiyan veya islam dünyasi diye birsey yok

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
"Değişen Dünya ve İslam" sempozyumunda konuşan Prof. Dr. Hayrettin Karaman çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Anadolu Platformu'nun 8. Anadolu Buluşmaları kapsamında düzenlediği "Değişen Dünya ve İslam" sempozyumunda konuşan İslam Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Karaman'dan önemli açıklamalar geldi.
Sempozyumda "İslam Dünyasında problemler, çözüm teklifleri, çelişkiler ve uygun usul"konusu ele alındı. İbrahim Özmantar'ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda İslam Dünyası var mı? Ümmet nasıl oluşur? Müslümanların yaklaşımları nasıl olmalıdır? Uluslararası Toplum kim için var? gibi konular irdelendi.

"BİR KAÇ SENE HACCA GİTMEMEK LAZIM"

Oturuma konuşmacı olarak katılan İslam Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Karaman "bu sene Hacca gitmeme tavrını nasıl bulursunuz?" sorusuna çarpıcı bir yanıt verdi: "Bence bu sene değil birkaç sene gitmemek lazım. Ben her oraya gittiğimde 'Bu mukaddes emaneti bunların elinden al, ehline ver!' diye dua ediyorum".

"İSLAM DÜNYASI DİYE BİR DÜNYA YOK"

Bugün yaşadığımız dünyada İslam Dünyasının var olduğuna inanmadığını kaydeden Prof. Dr. Hayrettin Karaman, İslam Dünyasının değil Müslümanların olduğunu söyledi. Hepsi bir Ümmeti teşkil eden, bir devleti olan Darül-İslam'dan söz eden Karaman, İslam Dünyasının o zamanşimdiki gibi bir pasaport, bir vize gerektirmediğini, sınırlarının açık olduğunu anımsattı. Hilafetin saltanata dönüşmesinin İslam Dünyası için bir kırılma noktası olduğunu belirten Prof. Dr. Hayrettin Karaman "Osmanlı hilafetine kadar bir İslam Dünyası vardı. Sultan Abdülhamitzamanında Açe diye bir memleket vardı. Hilafet merkezinden yardım gidiyordu. TV'de bugün izledim, içim acıdı. Suriye'de bir baba çocuğu ağır yaralanmış, çocuk ölmüş ellerinde. Nerde İslam Dünyası, nerde Arap dünyası? Orada bir akrabalık bağı var. Akrabalık bağına uygunluk İslam'a uygundur. Şimdi ben cevap veriyorum; Yok öyle bir dünya!"

"ÜMMETİ YENİDEN TESİS ETMEMİZ LAZIM"

Prof. Dr. Hayrettin Karaman sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bir şekilde o Ümmeti yeniden tesis etmemiz lazım. Şimdi öyle bir organizasyon yapmalıyız ki; çağdaş olacak, uluslararası antropoloğu, sosyoloğu, psikoloğu, akademisyeni, doktoru vs. akıllı insanları bir araya getirip çağdaş Ümmeti nasıl oluşturacağız, nasıl ilerleyeceğiz? Ona bakmalıyız."

İslam dünyası her zaman vardı ve var olacak.
Kafirler istemesede Allah yer yüzünde nurunu tamamlayacaktır.

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde yüz binlerce kişi Müslüman oluyor. Tüm dünyada İslamiyet hızla ilerliyor. Hem ahir zamandayız diye beş on yıl sonra kıyamet kopacak diye düşünmek yanlış olur. Kıyametin ne zaman kopacağı belli değil ki!.. Allah vad etmişse elbette ki vadini yerine getirecektir. Hatta kıyamete bir yıl kalmış olsa yine Allah vadini yerine getirir. Allah için bu zor değildir.

[cer]"Onlar ağızlarıyla Allah'ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır."(Saff, 61/8)[/cer]

1. Bu söz hem ayetlerde hem de hadislerde geçmektedir. Allah vadini yerine getirecek ve nurunu tamamlayacaktır.
2. Bizim vazifemiz, insanları zorla Müslüman yapmak değildir. İnsanların kalbinde imanı yaratacak olan Allah’tır. Tohumu zamanında tarlaya ekip onun yeşermesine karışamayan bir çiftçi gibi, biz de iman ve İslam tohumlarını insanların kalp tarlasına ekeceğiz. Onların yeşermesini Allah’a havale edeceğiz.
3. Kışın arkasından yazı, gecenin karanlığından gündüzü her sene ve her gün getiren; bulutlarla kapanmış gök yüzünü bir anda açıp güneşi her yerde gösteren Allah, bu küfür gecelerini, sefahet bulutlarını ve çirkinliklerle dolu kış mevsimini de bir anda gündüze, güneşe ve yaza çevirebilir. Yeter ki bizler o güzellikleri hak edelim. Onun rahmet ve bereketine itimat edip güvenelim.
4. Bazı peygamberler gelmiş, kendilerine birkaç kişi inandığı halde peygamberlik sevabını tam almışlar. Bu nedenle Allah insanların ne kadar mümin ve Müslüman yaptığına değil, ne kadar anlatıp yaşadığına göre muamele edecektir.
5. Ümitsizlik hem büyük günah, hem de insanı yiyip bitiren bir hastalıktır. Bundan Allah’ın rahmetine iltica etmeliyiz. Rusyanın yıkılacağını kim tahmin edebilrdi; hem de böyle kolayca. Bu nedenle işimize bakalım. Allah ne yapacağını en iyi bilendir...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Açlık Grevi Nedir? Türkiye ve Dünyada Açlık Grevleri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    1K
Bırak bu dünyada böyle geçsin
  • M
  • Muhtazaf,
  • Şiirler
  • 1    974
Geri