Torba Yasasi Kese Yasasi derken alkol yasakları başlıyor

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Tartışmalara yol açan 'içki yasakları' 9 Eylül günü başlıyor. Gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında parakende olarak alkollü içki satılamayacak.

Torba yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan ‘içki yasakları ’’9 Eylül’den itibaren başlıyor. Gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki, parakende olarak satılamayacak. Yasak market, büfe, bakkal ve bayileri kapsıyor.

Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak. Alkollü içkiler lokanta restoran, gece kulübü, [bar ve benzeri yerlerde ise saat sınrlaması olmadan açık olarak tüketilebilecek. Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.

OKUL VE DERSANE YANI​

Alkollü içki satışı yapılan yerler ile, eğitim kurumları ve dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için
aranmayacak. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, stadyum ve spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, pastane, kıraathane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında içki satılamayacak. 18 yaşın altındakilere de içki satışı yapılamayacak.

UYARI YAZISI​

Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya, [FONT=Arial, Tahoma, Helvetica, sans-serif]promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor. TV’lerde yayınlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. Alkollü içkilerin ambalajı üzerine de zararlarını belirten [FONT=Arial, Tahoma, Helvetica, sans-serif]Türkçeuyarılar konulacak.

TRAFİKTE CEZALAR NASIL?​

Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar para cezası verilip, sürücü belgelerine 2 yıl el konulacak. Sürücü koltuğunda da artık [FONT=Arial, Tahoma, Helvetica, sans-serif]sigara içilemeyecek.

GAZETEPORT

adım adım gelişmeler daha iyi oluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
DemİrtaŞ: Af yasasi mutlaka Çikacak.
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 3    4K
Herkese Sans Talih, Bunlara ise Kör Salih vurmus
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Komikler