Sınırlarımız Yeniden Çizilecek

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Türkiye'nin 81 il, 953 ilçe ve 34 bin köyünün sınırları yeniden çizilecek. Böylece hem AB'ye uyum sağlanacak hem köyler arasındaki arazi kavgası bitecek.

81 ilde 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları yeniden çizilecek. Böylece hem AB'ye uyum sağlanacak hem köyler arasındaki arazi kavgası bitecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışma kapsamında il, ilçe ve köy sınırlarını yeniden belirleyecek bir adım atılıyor. Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması amacıyla 81 ilde bulunan yaklaşık 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları tamamen değişecek.

TEPE YOK DERE KURUDU

Tarla, yayla, orman ve mera gibi alanların sınırları netleşeceği için hem köyler hem de köyde yaşayanlar arasındaki kavgalarda sona erdirilmiş olacak. Mülkiyet değişikliği ise olmayacak. Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde pilot olarak başlatılan proje 2014 yılında Türkiye'nin geneline yaygınlaştırılacak. Cumhuriyet sonrası çizilen sınırların baz alındığı dere, tepe, çeşmeler bugün tespit edilemiyor. O dönemdeki hudutnamelerde bir köyün sınırı 'şu dereden şu tepeye kadar' olarak çizilmiş. Ancak o tepeye verilen ad kullanılmadığı veya dere kuruduğu için sınır anlaşmazlıkları ortaya çıkabiliyor. Özellikle çalışma ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sıkça yaşanılan arazi anlaşmazlıklarına da köklü bir çözüm getirilmiş olacak.

VAN GÖLÜ BİTLİS'E KALABİLİR Mİ?

Halen 1924-30 yılları arasında tamamlanan hudutnameleri kullanan Türkiye, arazideki karşılığı olmayan haritaların tamamını çöpe atacak. İl, ilçe ve köy sınırlarında yaşanılan asayiş olaylarının hangi kolluk gücünce takip edileceği açıklığa kavuşacak. Van Gölü'nde meydana gelen bir olayla ilgili hangi şehrin yetkili olduğu netleşecek. Örneğin göl kıyısında işlenen bir olaya Van mı yoksa Bitlis polisinin mi bakacağı yolunda sık sık yaşanan tartışmalar sona erecek.

düzen olacaksa güzel olur. Hangi ilin sınırı nasıl ? demek yerine en verimli şekilde kullanılabilecek ınırların netleştirilmesi güzel adım.

Hadi hayırlısı, İnşallah bundan halkımız memnun olur, onuda zaman göstereceğiz.

Şu an bir karışıklık var ve bunu değişmek için bir adım atılıyorsa , bu adım büyük bir adımdır. Hayırlısı olur inşaallah. Bekleyip görelim.

Eski Kütahya sinirlarini cizdirip degistirtecegim ve Eskisehir ile Usak'ida sinirlarimizin icine alacam ilcemiz olarak kalsinlar. :)

aslında diyarbakırı bizim ilçe yapsak süper olur. osmanıda muhtar yapardım. :D

Ben Ugur'u korucu yapcam hele sinirlar cizilsin. Diyarbakir senin olsun ben istemem. :D

diyarbakıra bi eklenti ayarlasın uğur. virüsleri temizlemek için :D

Diyarbakir'a sen en iyisi Teamviewer kur uzaktan yönetirsin.:)

Team wieweri diyarbakıra değil , osmana kuracam :D

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri