Tarih 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk haftası

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk haftası 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk haftası
Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 9'u 5 geçe yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Ruhu şad olsun. İnna lillah ve inna ileyhi raciun

"Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir".

Bütün bu yapilanlar bana ters düser arkadas.Ben ölülerin ardindan fatiha okurum.Yas tutmak,araba kornasi çalmak filan benim ne kültürümde nede dini inancimda var.
Bu düsüncelerim sadece Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Pasa için degil,(Cumhurbaskanligi forsunda bulunan) 16 Türk devleti kuruculari içinde geçerlidir.

Bütün Turk devleti kurucularinin ruhlarina El-Fatiha

Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

Bende birşey yazacaktım ama Yanlış anlaşılabilirim :) Kısmende olsa aynı düşüncedeyiz. Ölünün arkasından korna çalmak ....
çok tuhaf hareketler bunlar . Ama fatiha okumayı bile bilmeyen laikler ne yapacak? Korna çalacak huzurda divana duracak ,atam izindeyiz , biliyoruz ki bizi gözetliyorsun. emanetinin bekçileriyiz.... diyecekler. saçmalayacaklar..saçmalayacaklar ve yine saçmalayacaklar........

Benim kabullenemedigim sey,nasil oluyorda kültüründe ölülerin ardindan saygi durusunda bulunmak olmadigi halde,bugün sirenler çaldigi anda milyonlarca insan dakikalarca kipirdamadan duruyor.

Biraz düsündügümüzde cevabini bulmak çok kolay aslinda.Daha ilk okul birinci siniftan itibaren,üniversiteyi bitirinceye kadar, ögrencileri her 10 Kasim saat 9.05'te sirenler çaldiginda ayaga kaldirip,dakikalarca hareketsiz kalmaya zorlarsaniz,bilinç altina yerlesen bu uygulama,kisileri ölünceye kadar her sirenler çaldiginda hareketsiz kalmaya sevkeder.

Osmanli Imparatorlugu döneminde,Imparatorlugun kurucusu Osmangazi'nin ölüm yildönümü dolayisiyle sirenler çalip ögrenciler dakikalarca saygi durusuna zorlansaydi,Mustafa Kemal ne düsünürdü sizce? Eminim bugün benim düsündügümü düsünürdü !

Ayrica Cumhuriyetin kurulmasiyla ilgili,yil boyunca o kadar fazla resmi törenler düzenleniyorki,herhalde hiçbir toplum bizim kadar tören düzenlemiyordur.

*Atatürk Samsun'a çikti; 19 Mayis Gençlik ve spor bayrami ve resmi törenleri.
*Atatürk Dumlupinar savasini kazandi; 30 Ağustos zafer bayrami ve resmi törenleri.
*Atatürk TBMM'yi kurdu; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve resmi törenleri.
*Atatürk Cumhuriyeti kurdu; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve resmi törenleri.
*Atatürk vefat etti; 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası ve resmi törenleri.

Cumhuriyet'in kurulmasi olayi elbetteki önemli bir olay fakat Cumhuriyet ve kurucusu olan Atatürk hakkinda bukadar resmi törenler düzenlenmesi sizce abartili bir durum degilmi?.Bence çok abartili.

Belki saygı duruşunu da görüyordur :) Öbür tarafta durup burayı görüyor ya. Saygı duruşunun ölüye ne faydası var. Adım adım biryere doğru gidiyor bu herşeye tören olayları :) aslında bir video var ama burda olmaz :D

Törenler sayesinde asker toplum olduk,ilk okul ögrencisiyken bile Rahat-Hazir ol komutlarini ögrendik :)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri