Namaz kilmak

halilfidan1986

topragizbiz.com
Selamın Aleyküm.

Arkadaşlar söz konusu namaz olunca, insan oğlunun zorunlu uygulaması gereken bir ibadettir ve Farzdır . Lakin bir çok Müslüman gibi bende namazını terk edenlerden sadece biriyim.

Benim bu konuyu açma sebebim ise şudur; Namaz kılmak kadar huzur verici ve rahatlatıcı bir altın varken insan oğlu neden namaz kılmaz?
Neden namaz kalmadığımı biliyorum, her ne kadar şeytan desek, tabiki baş rolde şeytan vardır ama herşey insanın kendinden kaynaklıdır. Üşenme, kaypaklık, boş verme, farklı işlerle meşkul olma, ileri bir tarihe erteleme. bunların hepsi mevcut. birkaç kez denedim başladım ama (tövbe haşa, sümme haşa) sanki sonu yok boş ver der gibi bir his yine bıraktırıyor her seferinde. Kalbim gönlüm kıl artık diyor çok istiyor. Ama devamını getiremediğimde daha kötü oluyor. Arada kıldımak istediğimde "Sanki bu zamana kadar kılmadın hiç tam kılmıyorsun bir vakıt kılsan ne kılmasan ne" hissi oluyor. Devamlılıkla namaz kılmayı çok istiyorum ama yapamıyorum. Bütün herşeyin farkında olduğum halde bile bile neden hala kılmıyorum bunu bilemiyorum.

Bu konuya vakıf olan bilgili arkadaşlar varsa, bu konuyla alakalı yönlendirmek istedikleri kaynak varsa, paylaşırlarsa sevinirim...

Selamın Aleyküm.
Bu konuya vakıf olan bilgili arkadaşlar varsa, bu konuyla alakalı yönlendirmek istedikleri kaynak varsa, paylaşırlarsa sevinirim...

Aleyküm Selam

Bu konuyla ilgili gösterebilecegim en güzel kaynak mezarliklardir.Ben her mezarlik ziyaretinden sonra,ibadetlerime daha bir özen gösteriyorum.Zira mezarliklar ömrümüzün ne kadar kisa oldugunu ve geçen zamanin telafisi olmadigini bana hatirlatiyor.

Mümkün oldugu kadar vakt ayirip mezarliklari ziyaret edin,ölmüslerin ruhuna bir fatiha okuyun derim.

Celik arkadasimin yazdiklarina ilave olarak:insan,ileride yaparim,yasim daha genc,etrafima bakiyorum cogu namaz kilmiyor zaten gibi dogru olmayan ve insani avutan vesveseler namaz veya diger ibadetlerin ertelenmesine veya hic yapilmamasina sebep oluyor.Dusunmek lazimki yarina cikacagim kesin degil,bugun dunyadaki son gunum olabilir ve ilerisi icin hic bir garantim yok.Bu ve bunun gibi dusunceler insaanin uyanmasina sebep olur.Birde namaz gibi ibadetlerin yapilabilmesi ve devamli olmasi icin,kisinin namaz kilacak kadar Kur'an dan ayetleri ezberlemesi lazim.Sen zaten boyle bir dusunceye girmis isen,insallah Allah'in yardimi ile gerekenleri yapmaya baslarsin.

Namaz kılmamanın özürü olmaz. kılmıyorsan kılacaksın? Nedeni sonucu bahanesi falanı filanı yok .

Namaz kılmamanın özürü olmaz. kılmıyorsan kılacaksın? Nedeni sonucu bahanesi falanı filanı yok .

Sayin AsilTürk,sorulara verilen cevaplar ,soruyu sorana gore degisiklik gosterir.Daha derine inersek,bir insanin abdesti belirtilmis bazi hallerde bozulur.Fakat oyle insanlarda vardirki namahremine bakmak bile abdestini bozar.
Sizin yazdiginizi okuyunca Peygamberimiz (s.a.v.) hadisi aklima geldi,buyurun:
"Kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Uyuşun, ihtilafa düşmeyin. insanlara yumuşak davranın, şiddet göstermeyin."

Sayın Kuzeyli; Namaz kılmamayı kolaylaştıracak bir hükün insanoğlunda malesef yok. Sözüm geneldi. Sertlik olmadığına da emin olunuz. Burda göze batan "vesvese". önce bunu çözümlemek lazım. Namaz kılmayı istemek, sonra hevesi kaçmak. Bu şeytan vesvesesi ve bunu geçmek içinde irade ile namaza devam etmek lazım. alışınca zaten kaçan vakitler huzursuzluk verir insana. Konuya verilecek cevap çok uzun ve sözümde kısa olduğundan böyle anlaşılmış. Önce namaz kılmayı istemek lazım. sonra namaz kılmayı istemek lazım. En sonda namaz kılmayı istemek lazım. İnsanın namazı hakkıyle eda edebilmesi için, önce diğer hususlara bakması lazım. Herkes için farklı nedenler olabilir. İman ve takvanın kalbteki yeri, haram yiyormuyuz, günahlarımıza tevbe ediyormuyuz, emir ve yasaklara ne kadar uyabiliyoruz? Hayatımızı bir inceleyip gelmiş geçmiş büyük ve küçük günahlarımıza tevbe etmeliyizki şeytana karşı daha iradeli olalım. Namaz kılmamanın tek engeli şeytan vesvesesidir. Birkaç sabah tatlı uykuya inat kalkmak, bir süre irade ile namazlara devam etmek insandaki huzur yerine gelince giderek daha kalıcı istek olacaktır. Namazın dindeki yerini iyice öğrenip ona göre hareketimizi düzenlersek gerisi gelecektir biiznillah.

Aleyküm Selam

Bu konuyla ilgili gösterebilecegim en güzel kaynak mezarliklardir.Ben her mezarlik ziyaretinden sonra,ibadetlerime daha bir özen gösteriyorum.Zira mezarliklar ömrümüzün ne kadar kisa oldugunu ve geçen zamanin telafisi olmadigini bana hatirlatiyor.

Mümkün oldugu kadar vakt ayirip mezarliklari ziyaret edin,ölmüslerin ruhuna bir fatiha okuyun derim.

Yaklaşımlar güzel. Bunuda dikkate almalı. Ben düşündüm taşındım ve bu konuda en yararlı olacak şeyin bir cemaate bağlanmak olduğu kanısındayım. tabiki öncelikle cemaat gibi cemaat bulmak. şuan inceliyorum. aklıma mantığıma yatkın olan bir cemaate gönül vererek bağlanmak herşeye iyi bir yol açacaktır.

Yaklaşımlar güzel. Bunuda dikkate almalı. Ben düşündüm taşındım ve bu konuda en yararlı olacak şeyin bir cemaate bağlanmak olduğu kanısındayım. tabiki öncelikle cemaat gibi cemaat bulmak. şuan inceliyorum. aklıma mantığıma yatkın olan bir cemaate gönül vererek bağlanmak herşeye iyi bir yol açacaktır.
Bizlere sah damarimizdan daha yakin olan Yaradanimiz var iken ona siginmali,istediklerimizi ondan istemeli.O neyi uygun gorur ise insan zaten baska sey yapmasina imkan yoktur.

Benim dusunceme gore yasam politikasi cok onemli, gunluk hayatimiz bukonuda cok buyuk etken.Diyelimki gunumuzu calisma TV setredimi,kahvehane muhabbeti,ivir zivir olaylara kafa

yormayla gecirirsek namaza zaman ayirmayi hayatimizdan uzaklastirma riski dogar,kilanlarda ise haftada ayda bir cuma namazina donusur,ayrica usengeclikte cok buyuk faktor.

çok şükür 3 haftadır namazlarımı aksatmadan kılmaya başladım... Allahım nefsimin ve şeytanın şerrinden korusun...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kabe'de 7 Ay Sonra Yeniden Cemaatle Namaz Kılındı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    950
13 Aralık 2019 Cuma Hutbesi - NAMAZ: RABBİMİZE YAKIN OLMA ÇABAMIZ
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    2K
Bir Tevhid eylemi : NAMAZ