Adak eti yenir mi?

Arkadaşa katılıyorum borç tam olarak ödenir, kıyısından köşesinden kırpılmaz.

Adak eti yenmez....tek cevap,,,

Mesela, biri adak adasa tabiki etini dagitmasi cok iyi olur, bunda hic bir suphe yoktur. Fakat kendileri yemiyecegini adamadi ki. Yani birazda olsa yemelerinde ne sakinca olabilirki?

Mesela, biri adak adasa tabiki etini dagitmasi cok iyi olur,bunda hic bir suphe yoktur.Fakat kendileri yemiyecegini adamadiki.Yani birazda olsa yemelerinde ne sakinca olabilirki?

Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekât verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, dedesine, evladına, torununa, kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez.

Yerse veya bunlara yedirirse, yenilen etin kıymetini, fakirlere sadaka verir.

Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekât verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, dedesine, evladına, torununa, kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez.

Yerse veya bunlara yedirirse, yenilen etin kıymetini, fakirlere sadaka verir.

Neden yiyemez? Adayan yemiyecegi icin adamadiki. Tekrar yaziyorum, ben de dagitilmasi taraftariyim, fakat az da olsa kesenlerin de yemesi gerekir dusuncesindeyim.

adak zaten adanmıştır.
sizde kendi yorumuznuzla yeni icatlar çıkarma peşindesiniz. Her mesajımda uyarıyorum lakin, kendi aklınızla kendinize göre yorumlayıp "doğrusu budur" diyorsunuz. Sizi uyarıyorum sadece Lakin anlatamıyorum. Neden ısrar ediyorsunuz düşüncelerinizde ?bugüne kadar doğru bilineni, (yanlıştır) deyip ,deyişmeye çalışıyorsunuz. Bu anlamı çıkaranlar ,islam alimleri. Sıradan insanlar değiller. Belki bir açıklaması muhakkaki vardır. Benim size itiraz etmemi de mazur görünüz ki, yanlış düşüncedesiniz. Kurban ayetinin üzerinden giderek, kurbanla adağı birleştirip kendinize göre uyarlıyorsunuz. Bunu ifade etmek, sizi uyarmak yanlış ise , bildiğiniz gibi yapabilirsiniz . 1500 senedir ,efendimiz (as)'tan bugüne kadar herkes yanlış ,siz doğrusunu buldunuz.bunu mu kabul ettirmek istiyorsunuz? Defaaetle uyarıyorum. Yanlış yapıyorsunuz.[/uydurma konuşmayın

Bunlar da ilginizi çekebilir...
SOCAR - Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    246
Muz Cumhuriyeti
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    197
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili