Adak eti yenir mi?

KUZEYLi

topragizbiz.com
Adak eti yenirmi?Evet veya hayir ise nedenleri ile birlikte cevap yazarsaniz bir cok kisi aydinlamis olur.Sorumda kimler yiyebilir degil,yenir veya yenmez ise neden yenir veya neden yenmez gibi aciklama yapmanizi isterim.

Ulema arkadaşımızdan cevap bekliyoruz.Bende merak ettim. çok güzel soru oldu bu. Teşekkürler soru için veeeeeeeeee gelecek cevap için.

Din adina yapilmasi gerektigini savunup,bir hadis'e dayandirildigi durumlarda,dogrulugunun kanitlamasi için Kur'an ayetlerine bakmak gibi bir aliskanligim vardir.

Sure ayetlerini arastirdigimda ise,kurban'in sadece Allah rizazi için kesilmesi ve kesen kisininde bu kurban etinden yemesi gerektigi emrediliyor.

Bu durumda "Atiyorum" bir oglum oldugunda adak kesicem diyen kisinin,oglu olmasi halinde oglunun rizasi için kurban kesemeyecegine göre,Allah rizasi için kestigi bir kurban'in etini yemesinde sakinca yoktur bence.

Kurban ile alakali Ayet'lerden iki örnek

108/KEVSER-1: İnnâ a’taynâkel kevser(kevsere).
Muhakkak ki Biz, sana Kevser'i verdik.

108/KEVSER-2: Fe salli li rabbike venhar.
O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

--------------------------------------------------------

22/HACC-36: Vel budne cealnâhâ lekum min şeâirillâhi lekum fîhâ hayr(hayrun), fezkurûsmallâhi aleyhâ savâff(savâffe), fe izâ vecebet cunûbuhâ fe kulû minhâ ve at’ımûl kânia vel mu’terr(mu’terra), kezâlike sahharnâhâ lekum leallekum teşkurûn(teşkurûne).

Bedeneleri (deve ve sığır cinsi hayvanları), sizin için Allah'ın şiarlarından (emirlerinden, farzlarından) kıldık. Onda (onların kurban edilmesinde) sizin için hayır vardır. Onların (kurbanlarının) üzerine saf dururken (ayaktayken tekbir getirin), (kurban kesilirken) Allah'ın İsmi'ni zikredin (besmele ile kesin). Yanları üzerine düşünce (kesilince), artık ondan yeyin ve isteyeni de istemeyeni de doyurun. İşte böylece onu, size musahhar kıldık (boyun eğdirdik). Umulur ki, böylece siz şükredersiniz.

Sual: Adak etinden kimler yiyemez?
CEVAP Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekat verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, dedesine, evladına, torununa, kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez. Yerse veya bunlara yedirirse, yenilen etin kıymetini, fakirlere sadaka verir. Yeniden hayvan kesmek gerekmez. Akrabasından ve evinde bulunanlardan, zekatını vermesi caiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Kardeş, kayınvalide, kayınpeder, gelin, üvey anne, üvey baba, üvey evlat, süt anne, süt baba, süt çocuk ve süt kardeş de yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verir. (Hindiyye)

Sual: Fakir hanım, aldığı adak etini zengin kocasına yedirebilir mi?
CEVAP Evet yedirebilir. Çünkü kendi mülkü olmuştur. Başka zenginlere de verebilir.

Sual: Adak hayvanını kesip, etini dağıtmak için vekil olan fakir, bu etten yiyebilir mi?
CEVAP Yiyebilir.

Sual: (İşe girersem koyun kesip eş dostla yerim demek) adak olur mu?
CEVAP Adak olur. Etten kendisi, hanımı, çocukları, ana-babası ve zengin olan eş dost yiyemez.

Sual: Bir arkadaşa adağımı kesmek ve etini bildirdiği fakirlere vermek üzere vekil ettim. O da başka fakirlere vermiş. Bir mahzuru olur mu?
CEVAP Vekil adağı hangi fakire verirse versin sahih olur. Zekat böyle değildir. Zekatı zenginin bildirdiği fakirlere vermek gerekir. Eğer başka fakirlere verdikten sonra zengine durum bildirilir, o da kabul ederse, bir kavle göre bu da caiz olur. Adak etinden yemek

Sual: Adak hayvanının etini bir fakire verdikten sonra; fakir, bu etten zenginlere ve adak sahibine verebilir mi? CEVAP Mal kendisinindir. İstediğine verebilir.

Sade gidelim ve anlasilsin diye vede herkesin anlayacagi dilde sunu derimki,bu konu ile ilgili yazilanlardan cikan sonuc adak etinin kendi ailesi dahil yenmeyecegine dair hic bir mantikli cevap (kanitli) yok.

Bende Celik bey gibi dusunur ve derimki;eger adak eti helal ise bundan herkesin yiyebilmesi gerekir. Dagitmak, fakire ve fukaraya tabiki iyi bir seydir.Benim buradaki vurgulamak istedigim yakinlariniz yiyemez diyenleredir.Bir konunun ismi konur ve kisi ister yer,isterse hepsini dagitir,bu ona kalmistir.

En onemliside adak nereden kalma, Kur'an da nasil anlatilmakta ve nasil bitmektedir.
Cogu konular o kadar karisik hale geldiki veya getirildiki icinden cikilmayacak hal aldi.Her gelen bal canagina parmagini soktu,bal yenmeyecek hale geldi. Aslinda bende bir nevi parmagimi bal canagina sokmus oldum, fakat bazi seylerede vurgu yapmak zorunlulugu hissettim.

Verdiğiniz örnek ayetler kurban ayetleri. adakla karıştırıyorsunuz. İslam dini üzerinde kişisel düşünceler üeterek mantığımıza uyar veya uymaz diyerek istediğimiz gibi yapamayız. davranamayız. Siz yanlış bir cümle ile başkasının bu hareketi yapmasına sebeb olursanız onun günahının fazlaı size yazılır. Yanlış ayetlere baktınız. Lütfen dikkat edin. İslamı kendimize göre kısıtlı bilgilerimizle yorumlamayalım. bu şirktir. Lütfen dikkat edin. Adak etinin yakınlarınız yiyemez denmesi ,asırlardır islam alimlerinin hadisler doğrultusunda fıkıh ve tefsir ilmi ile günümüze gelmiştir. Bunu sorgulamak bize mi kaldı? Yapabilirsiniz ama günahınıda peşinen kabullenerek yaparsınız. Kişi adağını ister yer ,ister dağıtır diyerek sizde çok tehlikeli cümle kuruyorsunuz. Hangi kaynak ve hangi düşünce ile ? açıklamasınıda yapar mısınız Lütfen.

Sayin AsilTurk, butun konulara ayni cevabi yaziyorsunuz ve kimsenin dusuncesini kaale almiyorsunuz gibi bir izlenim edindim.Ben acizane kendi fikrimi yaziyorum, siz de oyle yaparsaniz daha olumlu olur dusuncesindeyim.
Eger bir insan adak olarak bir hayvani adamis ve ben bunu fakir, kukaraya dagitacagim demisse bunda sorun yok ve dagitmasi,yani sozunu yerine getirmesi gerekir,haklisiniz.

Fakat sizinde bildiginiz gibi cogu insanlar dogru olmamakla beraber benim su isim olursa sunu yapacagim gibi adak adiyorlar ve bunda dagitacagim, yemeyecegim gibi bir soz verilmiyor.Tekrar ediyorum, dagitilmasi tabiki iyidir ama yenmez anlamini cikarmak pek uygun degil. Boyle bir sey adamakta sanki hasa Allah (C.C) ile anlasmaya benzetiliyor ve bu isim olursa keserim,yoksa kesmem gibi dogru olmayan anlam kazaniyor.
ibrahim A.S. ile oglu ismail A.S. arasinda gecenler okunur ise ne demek istedigim anlasilir sanirim. Bu kaynak ve bu dusunce ile aciklalami yaptim.

Adak zaten adanmıştır.
Siz de kendi yorumuznuzla yeni icatlar çıkarma peşindesiniz. Her mesajımda uyarıyorum lakin, kendi aklınızla kendinize göre yorumlayıp "doğrusu budur" diyorsunuz. Sizi uyarıyorum sadece Lakin anlatamıyorum. Neden ısrar ediyorsunuz düşüncelerinizde?

Bugüne kadar doğru bilineni, (yanlıştır) deyip ,deyişmeye çalışıyorsunuz. Bu anlamı çıkaranlar ,islam alimleri. Sıradan insanlar değiller. Belki bir açıklaması muhakkaki vardır. Benim size itiraz etmemi de mazur görünüz ki, yanlış düşüncedesiniz. Kurban ayetinin üzerinden giderek, kurbanla adağı birleştirip kendinize göre uyarlıyorsunuz. Bunu ifade etmek, sizi uyarmak yanlış ise , bildiğiniz gibi yapabilirsiniz . 1500 senedir ,efendimiz (as)'tan bugüne kadar herkes yanlış ,siz doğrusunu buldunuz.bunu mu kabul ettirmek istiyorsunuz? Defaaetle uyarıyorum. Yanlış yapıyorsunuz.

Kardes seninle kesinlikle tartismaya girmem.Allah yolunu acik etsin.

Abi diğer tarafta yazıştık ama burada da yazayım bari görüşümü, gerçi yukarda bir arkadaş yine her zamanki tavrını göstermiş, en azından konuyu internette gören olursa fikirleri öğrensin.

Adak (Nezir) Kurbanı adayan kişi ve bazı yakınları tarafından yenilmez. Diğer taraftada dediğimiz gibi abi bu bir borçtur, mademki adakta bulundun yerine getirmek sana borç olmuştur. ve borç beşeri ilişkilerde olduğu gibi TAM OLARAK ÖDENİR :) Kıyısından köşesinden kırpılmaz :)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
SOCAR - Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    247
Muz Cumhuriyeti
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    198
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili