Tarih Dede Korkut Destanlarındaki Eski Türk Gelenekleri

Ad Koyma​

- -
Oğuz Türklerinde bir gencin ad alabilmesi için bir yiğitlik göstermesi gerekiyordu. Bu yiğitliği gösterdikten sonra Dede Korkut'u çağırırlardı. Dede Korkut da dua edip gence yiğitliğiyle alakalı bir isim verirdi; "... Bunun adı boz aygırlı Bamsı Beyrek olsun adını ben verdim yaşını Allah versin."

Toy etme ( Toplantı yapıp karar verme)​

Oğuzlar mühim konularda karar vermek için toplantı yaparlardı; " Kudretli Oğuz beylerini hep çağırdılar evlerine getirdiler. Ağır misafirlik eylediler.

Düğün​

Halen devam eden bir geleneğimiz olan düğünlerde ziyafet verilir şenlik yapılırdı.

Kız İsteme​

Kız babasından veya abisinden istenirdi. Kız istemeğe büyük ve saygın kişiler giderdi. Dede Korkut Deli Karçar'dan kız kardeşini Bamsı Beyrek'e şöyle istemiştir; "Tanrını buyruğu ile peygamberin kavli ile aydan arı güneşten güzel kız kardeşin Banu Çiçek'i Bamsı Beyrek'e istmeğe gelmişim."

Başlık Alma​

Kız vermeye karşılık kızın ailesi başlık isterlerdi. Kitapta kız kardeşini vermek istemediği için aşırı miktarda başlık isteyen Deli Karçar anlatılmıştır.

" Deli Karçar der : Dede kız kardeşim yoluna ben ne istersem verir misin? Dede der : Verelim dedi görelim ne istersin? Deli Karçar der : Bin erkek deve getirin dişi deve görmemiş olsun bin de aygır getirin ki hiç kısrakla çiftleşmemiş olsun bin de koyun görmemiş koç getirin bin de pire getirin bana dedi. Eğer bu dediğim şeyleri getirirseniz pek ala veririm"

Sövüş Etme
Misafir İçin Hayvan Kesme. Oğuzlar bir misafir geldiği zaman onun için bir hayvan kesip ikram ederlerdi.

Düş Yorma​

Rüyalarında gördükleri garip durumları Dede Korkut'a yorumlatıp mana çıkarırlardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dede Korkut
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Biyografiler
  • 0    2K
Arap Dede
  • Serdar Yıldırım
  • Serdar Yıldırım,
  • Korku Bölümü (+16)
  • 0    684
Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi