Üç Boyutlu Nesne Çizebilen Kalem

Ugur

Administrator
Üç Boyutlu Nesne Çizebilen Kalem Üç Boyutlu Nesne Çizebilen Kalem
Dünyada yeni yeni uygulanmaya başlanan üç boyutlu yazıcı teknolojisi üzerinde çalışan bilim insanları Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknokent'te nesneleri üç boyutlu çizme imkanı sağlayan kalem yaptı.

Pamukkale Üniversitesi Teknokent'te Ar-Ge çalışmaları yapan Elektrik Elektronik Mühendisi Ali Boz, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu kalemle ilgili çalışmaların birkaç yıldan beri devam ettiğini, prototipi yaklaşık 4 ay önce tamamlayıp, TÜBİTAK'a proje olarak sunduklarını söyledi.

Bu kalemin hiçbir bilgisayar programına gerek kalmadan 10-12 yaşından itibaren her birey tarafından rahatlıkla kullanabildiğine işaret eden Boz, "Adeta elle tutulabilen lazere elle dokunuyorsunuz gibi. Bu keyifli cihazı Türkiye'de üretmek isterdik ancak ilk etapta prototipini yapabildik. Türkiye'de tanınmadığımız için ABD'de bir firma ile anlaştık. Üretim için bu firmayla görüşüyoruz."

Boz, havada nesneler çizebilen üç boyutlu kalemin, içinde yer alan ve çabuk kuruyan plastiği kalemin ucundan sızdırarak istenen şeklin meydana getirildiğini anlattı.

Kalemin sıcak silikon tabancası gibi çalıştığını anlatan Boz, "Kalemden çıkan plastik havayla buluşunca hemen sertleşiyor. Adeta kağıda yazı yazmak gibi bir şey. Ne düşünüyorsak kalem yardımıyla hemen çizme şansımız oluyor. Elle tutulabilir olduğu için de pratik. Bunu hemen her alanda kullanmak mümkün" diye konuştu.

Beş yıl içinde çocukların şu ana kadar kullandığı normal kalemin ve sulu boyaların yerine artık görsel üç boyutlu eğitim materyallerinin kullanılacağını savunan Boz, "Çocuklarımız artık rahatlıkla eliyle dokunabilip yazabileceği materyale sahip olacak. Bu kalemi eğitim camiasının, mühendislerin, mobilyacıların kısaca herkesin kullanımına sunmaya çalışıyoruz" dedi.

PAÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bora Boz ise amaçlarının 3D teknolojisini kullanarak sanal gerçeklik odaları yapmak olduğunu kaydetti.

trthaber

Türkiye'de tanınmadığımız için, ABD'de bir firma ile anlaştık..................

Dehşet derecede korkunç bir cümle. Biz elimizdekileri böyle kaptırmaya devam edersek , millet havada kapar böyle. Bunun kullanım alanı oldukça geniş olabilir . Teknik kullanım açısından bir yana bırakalım, bundan kazanılacak para ABD'ye akacak.

Bu tür buluslari yapan kisilere,siyasetçilerin yardimci olmasi gerekir.Bizim siyasetçiler ise "biri bize hakaret etsede,tazminat davasi açip kazandigim parayla köfte ekmek dagitsam" hayali kuruyorlar...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
APU - Yardımcı Güç Ünitesi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    231
Üç Kız Kardeş Ekim Tekniği
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    2K
Vuslat (Kavuşma) - Hakan Mengüç