Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye

Ugur

Administrator
Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaklaşık 150 yıldır yetiştirilmeyen yerli domates "Maniye", "Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye" Projesi ile yeniden yetiştirilmeye başlandı.

Yerli domates Maniye, Safranbolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKKA) sağlanan kredi ile 9 köyde 45 çiftçi tarafından 100 dekar alanda yetiştiriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, kendisine özgü aroması, kabuk yapısı ve kokusu ile yıllar önce sofraların vazgeçilmez domatesini yeniden yaşatmak için çalışma başlattıklarını ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.

Domatesin ağustos sonu, eylül başı gibi yetiştirilme zamanının olduğunu vurgulayan Ayvalık, "Bu domatesin tohumlarını yıllardır saklayan bir köylü olduğunu öğrendik. Tohumlara ulaştıktan sonra hemen bir proje hazırladık. Projemize BAKKA'dan destek aldık. Bu destekle 45 çiftçimizi belirleyip eğitime aldık. Şimdi üretime başladık. Eğitim verdiğimiz 45 çiftçimiz de üretime başladı. Lezzeti nedeniyle ünü ilçe dışına da taşan domatesten 100 dekar alandan yaklaşık 400 ton üretim bekliyoruz. Yok olmuş bir kültürümüzü tohumlarından yeniden yaşatmanın mutluluğunu duyuyoruz. İnanıyorum ki bu domates, ileride ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Ayvalık, ilçeye özgü safran ve çavuş üzümü üretiminin yanında Maniye'nin de yakın bir zamanda adından söz ettireceğini kaydetti.

İlçeye bağlı Yazı köyünde Maniye üretimine başlayan çiftçi Recep Kartal ise ününü hep atalarından duydukları yerli domatesi yeniden yetiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak, "Adını ve lezzetini hep duyardık. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün çağrısı üzerine hiç tereddüt etmeden gittim. Eğitim aldım. Domatesin nasıl ne şartlarda ve ne zaman yetişeceği konusunda bilgilendirildik. Sonra bize tohum verildi. Bu tohumları yine müdürlüğümüzün uzmanları eşliğinde toprakla buluşturduk. Hasat zamanını bekliyoruz. Hem ekonomimize katkı olacak hem de bir kültürümüzü yaşatacağız" ifadesini kullandı.

Kaynak:trthaber

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Sevmek ve Adamak
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Makaleler
  • 0    2K
Kemençe üstadı Katip Şadi vefat etti.
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    889
Eskişehir Atatürk Stadı Yıkılıyor
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    2K
Uçakta Yemeklerin Tadı Neden Farklı Gelir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Genel Kültür
  • 1    2K
Geri