Hayvanlar Alemi Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

- -
Karıncalar genel olarak sıcak iklimlerde yaşarlar. Yeryüzünden bilinen 10000 karınca türü yaşamaktadır.

Bir karıncanın ömrü ortalama 45-60 gündür.

Her karınca kolonisinde en az bir tane kraliçe bulunmaktadır.

Kraliçe karıncalar doğuştan kanatlara sahiptir. Başka koloniler kurmak için yuvadan ayrıldıklarında, kanatları düşer.

Bir karınca kendi ağırlığının 20 katını kaldırabilir.

Karıncalar hem etçil, hem otçul canlılardır.

Karıncaların boyları genellikle 2 - 7 mm arası değişir. Ancak marangoz karıncalar olarak bilinen türün boyu 4-5 cm`e kadar varabilir.

Karıncalarda iki mide bulunur. Bir tanesinde yiyeceği kendi için saklar, ötekinde ise diğer karıncalarla paylaşacağı yiyecekleri depolar.

Karıncaların renklerı yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı, mavi ve hatta morun tonlarında olabilirler.

Bazı karıncalar günde 7 saate kadar uyuyabilir.

Yetişkin bir karınca katı yiyecekleri yutamaz, yiyeceklerin suyunu emerek beslenir.

Karıncalar sadece dokunmak için değil, koku almak için de antenlerini kullanırlar.

Siyah karıncalar ve ahşap karıncalarının iğnesi bulunmaz. Onun yerine formik asit püskürtürler.

Tropik bölgelerde yaşayan yaprak kesici karıncalar, keskin çeneleri ile yaprakları keser ve bunları yuvalarına taşır. Fakat bu yaprakları yiyecek olarak değil, mantar üretmek için kullanırlar.Mantarlardan kendileri için gerekli olan proteini elde ederler.

Yaprakların eve taşınmasından, mantar bahçelerinin ekilip yiyecek elde edilmesine kadar geçen süreçte içerde ve dışarda pek çok işçi karınca çalışır. Kolonilerde iş bölümü vardır.

İşçi karıncalar, yuvanın içindeki çöpü dışarı taşımakla ve özel çöplüğe götürmekle yükümlüdür.

İşçi karıncalar dışarıda bir yiyecek kaynağı bulduğunda, kolonideki diğer karıncaları buraya çekmek için özel bir koku bırakırlar.

Köle-Yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp, yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.

Bu videoyu seyretim ve insanoglunun karincalardan ögrenecegi çok sey var diye düsündükten sonra kendi kendime sordum,acaba karincalarin biz insanlardan ögrenebilecegi faydali bir sey varmi diye.

Ben bulamadim.Ya siz bulabildiniz mi ?

İnsanoğlu hayvanlardan örnek alarak hayatını idare ediyor. Teknolojide bile hayvanlar örnek alınıyor. Karıncalardan öğrenmemiz gereken onca şeye karşılık, insanoğlunun örnek olması imkansız . Zarardan başka birşey verdiğimiz yok.
Bulan olursa bana da anlatsın.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Et Yiyen Bitkiler Hakkında İlginç Bilgiler
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    6K
Sağlıklı Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Sağlık
  • 0    526