Sohbet Soma'da Hayatını Kaybeden Madenciler İçin Yardım Kampanyası

Celik

Emekli Admin
- -
Soma'daki facianin ardindan,Devlet kurumlari,sivil toplum kuruluslari,futbol kulüpleri,cep telefonu operatörleri vs...madencilerin aileleri için yardim seferberligi başlatti....

Bu yardim seferberligi çok gûzel elbette fakat benim dikkatimi çeken şey,millet olalarak yardim etmeyi seviyoruz ama vatandaşlarimizin yardima muhtaç hale gelmesine sebep olacak etkenleri önceden engellemek için hiçbir çaba serfetmiyoruz.

Türkiye'de sadece Soma'da kömür madeni yok ve belkide şu anda Zonguldak'ta adeta kefenini giyerek yerin yüzlerce metre altina,hiçbir önlem alinmamiş kömür madenine girmek üzere olan işçiler var.

Biz yardim etmeyi çok seven bir milletiz ya,varsin bir felakette Zonguldak'ta veya Bartin'da olsun,orayada bir yardim kampayasi düzenleriz olur biter.

Soma'daki maden ocagini işleten Alp Gürkan çikmiş,özürü kabahatinden büyük bir açiklama yapiyor "Yaşam odalari yapiyorduk,bu kaza 4-5 ay sonra olsaydi kimse ölmezdi,ama ölenlerin ailelerine yardim edicem ve çocuklarinin tüm ögrencilik masraflarini karşilayacam".

Be densiz adam,madem tehlikeyi anlamişsin neden yaşam odalari bitmeden o gariban işçileri mezara gönderir gibi yerin yüzlerce metre altina gönderiyorsun.Simdi alilelere yardim yapsan ne olur.Canlar gitti,kadinlar dul,çocuklar yetim kaldi.Bugün söz verdigin yardim parasiyle onlarca yaşam odasi yapardin o kömür madenine.

Diyecegim o ki; Bu faciadan sonra çok büyük miktarda yardim kampanyalarina katilim var ve toplanan paralarin en azindan bir kismi Türkiye'nin diger bölgelerindeki madenlerin iyileştirilmesi için kullanilsin.Yoksa bir süre sonra ayni yardim kampanyasini Zonguldak için yapmak zorunda kaliriz (Allah göstermesin)

YARDIM SÔZÛ VERENLERİN BİR KISMI

SPOR DÜNYASI

* Galatasaraylı futbolculardan yaklaşık 5 milyon TL toplandı. Soma'ya 2 TIR dolusu erzak yollayan Galatasaray, İzmir'de Atletico Madrid ile yapacağı özel maçın gelirini de şehit madencilerin ailelerine bağışlayacak.
* Fenerbahçe, üzerinde "Soma" yazılı 24 lira 95 kuruşluk tişörtleri satışa çıkardı. Ayrıca Somalı çocukların eğitim masrafları için burs havuzu oluşturuldu. 100 öğrencinin eğitimi için 1 milyon 800 bin TL bütçe ayrıldı.
* Beşiktaş ve Karabükspor, bu hafta oynayacakları maçların tüm hasılatını bağışlıyor.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

* TÜRSAB, madencilerin çocuklarından 20 kişiye eğitim hayatları boyunca burs verecek.
* Milli Eğitim Vakfı, yatılı ve pansiyonlu okullardaki tüm masraflarını karşılan. Ayrıca, üniversite kazananlara burs verilecek.
* Türk Eğitim Vakfı (TEV) madenci çocuklarına burs verecek
* Ekşioğlu Vakfı ölen ve yaralanan işçilerin 100 çocuğuna eğitim için burs verecek.
* Dershane Birlikleri, ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER madenci çocuklarına dershanelerden ücretsiz faydalanma hakkı tanıyacak.
* Manisa Büyükşehir Belediyesi, 'Soma Madencisi Yalnız Değil' adıyla yardım kampanyası başlattı, gıda, araç ve ekipman yardımında bulundu.
* Şekerbank, Soma'da hayatını kaybedenlerin bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını silerek ilçede faaliyet gösteren esnaf ve işletme müşterilerinin borçlarını da 6 ay süreyle erteledi.
* Gediz Elektrik şehit madencilerin tahakkuk eden elektrik borçlarının silineceğini bildirdi.
* Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralılar için 5 milyon liralık destekte bulunacağını açıkladı.
* Ankara Ticaret Odası, işçilerin ailelerine 1 milyon TL yardımda bulunulacağını bildirdi.

BORÇLU HATLAR AÇILIYOR

* Türkiye İhracatçıları Birliği (TİM) ölen işçilerin çocuklarına eğitim desteği verileceğini açıkladı.
* Genç Girişim ve Yönetişim Derneği, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türk Eczacılar Birliği de kampanya başlattı.
* Bölgedeki iletişimi desteklemek için dakika ve internet yüklemesi yapan Turkcell borçtan kapanan hatları açtı.
* Vodafone Türkiye, Soma maden bölgesindeki tüm abonelere ücretsiz 100 dakika konuşma yükledi.
* Türk Telekom ve TTNET ile ilgili tüm sabit hat kullanımının 12 ay boyunca ücretsiz olması kararı aldı. Şirket ayrıca, bu ailelerin Türk Telekom ve TTNET'e olan borçlarını da silecek.

Bu yardim paralarinin tamami!!! acili ailelere ulasir insallah.

inşALLAH ulaşır diyelim diyelim az bir ücretle canlarını ortaya koyan kişilerin ailelerine ulaşmasını temenni ediyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Soma'da 2 bin 800 işçi SMS'le işten çıkarıldı!
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 2    4K
Açık Ölüm Evi Soma
  • O
  • ORHAN AFACAN,
  • Şiirler
  • 0    3K
Fransız Kanalında Soma Faciasıyla Dalga Geçildi
  • Celik
  • Celik,