Yerli TIR'ımız Oldu

Ugur

Administrator
Van'da İsmail Mescioğlu isimli vatandaş, kendi imkanlarıyla Türkiye'nin ilk yerli TIR'ını imal etti.

Yerli TIR'ımız Oldu Yerli TIR'ımız Oldu
Merkez Tuşba ilçesine bağlı Abdurrahmangazi Mahallesi'nde ikamet eden servis şoförü İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR'ı üretti. Mescioğlu, hiçbir deneyimi ve imkanı olmadan oluşturduğu küçücük atölyesinde İMES adını verdiği TIR'ını basın mensuplarına tanıttı. Hiçbir proje olmadan TIR'ın yapımına başladığını belirten Mescioğlu, “Aklımda bir TIR hayalini çizdim. Ne bir proje çizdim ne de herhangi bir kağıda döktüm. Her şeyi kafamda çizerek yaptım” dedi.

TIR'ın yapımında kullandığı parçaları kendi imkanlarıyla temin ettiğini ve çoğunu kendisinin yaptığını ifade eden Mescioğlu, “Parçalarını hurdacıdan topladım. Motor aksamını bir Murat 131 marka otomobilden aldım. Şase bölümünü burada kendim yaptım. Kaportasını yine buraya getirip şekillendirdiğim sacdan yaptım” ifadelerini kullandı.

TIR'ın yapımına başladığı ilk zamanlarda herkesin kendisiyle alay ettiğini vurgulayan Mescioğlu, “Başta yaptığım zaman kimse inanmamıştı. Herkes benimle dalga geçiyordu. Ben de azmim yettiği kadar yapmaya çalıştım. Sabır gösterdim. Rabb'imden yardım istedim. Rabb'im de bana yardım etti" şeklinde konuştu.

Araç modelinin ismini kendi adı ve soyadını taşıyan harflerden oluşturduğunu dile getiren Mescioğlu, “Adımın ilk harfi ile soyadımın ilk üç harfini kullanarak TIR'a İMES adını verdim. Modele de Şah 1453, yani İstanbul'un Fethi'ni bıraktım. Belki böylece Türkiye'de bir TIR üretimi başlayabilir” dedi.

PLAKAYA BAŞBAKAN'IN İSMİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği "Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse" sözünün kendisini kamçıladığını vurgulayan Mescioğlu, “Ülkemin bir araç yapamamasına duyduğum üzüntü vardı. Bunun yanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Bir babayiğit çıksa da otomobilimizi üretse, bizim de TIR'ımız olsa' sözleri, bu TIR'ı yapmamdaki en büyük azim oldu. Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın cesareti bana en büyük ilham kaynağı olmuştur. Ben de bu ilham kaynağına sebep olduğu için TIR'ın plakasını Başbakanımızın adının baş harfleri olan 65 RTE 65 olarak belirledim” şeklinde konuştu.

İmkan verilmesi durumunda çok daha güzel buluşlara imza atacağının altını çizen Mescioğlu, “Yetkililerden isteğim bu konuda bana destek vermeleridir. Neden biz hep başkalarından otomobil alalım? Neden bizim de otomobillerimiz, TIR'larımız olmasın? Başbakanımız başta olmak üzere yetkililerden ve iş adamlarından bana destek çıkmalarını istiyorum” dedi.

TIR'ın yapım aşamasında İsmail Mescioğlu ile dalga geçtiklerini belirten akrabaları ise, “İsmail, hepimizi yanılttı. Açıkçası biz ondan bu kadar güzel bir şey yapacağını beklemiyorduk. Kendisini tebrik ediyoruz” dedi.

İHA

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Yerli Elektrikli Araç Amperino İlk Kez Görücüye Çıktı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    161
El Yakmayan Yerli Ocak
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    699
Bayraktar MİUS (Yerli İnsansız Savaş Jeti)
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    847
Türkiye'de Yerli Tohum Üretimi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    1K
Yerli Üretim Elektrikli Fayton Görücüye Çıktı
  • Ugur
  • Ugur,