Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İçin Yurtdışında Kaç Kişi Oy Kullandı?

Ugur

Administrator
Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Anfa Altınpark Belediye Evi'nde düzenlenen AK Parti İl Başkanlığı Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İşler, yurt dışında kullanılan oyların yüzde 5 düzeylerinde kaldığına yönelik değerlendirmelerinin sorulması üzerine, kullanılan oy oranının yüzde 5 olmadığını ve bunun düzeltilmesinde fayda gördüğünü söyledi.

İşler, 2012 yılında çıkarılan bir yasayla yurt dışındaki seçmene bulunduğu yerde oy kullanma hakkı getirildiğini hatırlatarak, "Bu doğrultuda tabii ki çıkan kanun gereğince bütün yetki ve sorumluluk Yüksek Seçim Kurulu'na verilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu mevcut, mezkur yasada geçen esnek ifadeyi, yani randevu sistemi meselesini, katı bir şekilde maalesef uygulamıştır" diye konuştu.

Yurt dışında sandıklar kurulup oy verme işlemi başladıktan sonra görülen aksaklıkları tespit ettiklerini ve Yurtdışı Türkler Başkanlığının da bu konuda aktif olarak çalıştığını söyleyen İşler, "Bütün aksaklıklar tespit edilerek, Yurtdışı Türkler Başkanlığı bir yazı yazarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştur ve ben de Yüksek Seçim kurulu Başkanımızla bir kaç kez telefonda görüştüm. Bazı esneklikler gösterilmesinin iyi olacağını, vatandaşların demokratik hakkını daha rahat kullanabileceğini söyledik. Bu konuda tavsiyelerimiz oldu ama Yüksek Seçim Kurulu, tabii ki yetki onlarda, almış oldukları karar gereği bu randevu sistemini katı bir şekilde uyguladılar. Bu randevu sisteminin katı bir şekilde uygulanması maalesef yurt dışında katılımı azalttı" diye konuştu.

BEKLENTİM 500 BİNE YAKIN

Emrullah İşler, yurt dışında katılımın az olmasında seçimlerin yaz dönemine gelmesinin de etkili olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Çoğu vatandaşımız yaz tatilini Türkiye'de geçiriyor veya başka yerlere gidiyorlar. Dolayısıyla beklediğimiz oranı yakalayamadık ama bu yurt dışında kullanılan oy sayısı. Kesin rakamı söylüyorum, 232 bin vatandaşımız yurt dışında oy kullandı. Gümrük kapılarında da oy kullanma işlemi devam ediyor. Malumunuz 26 Temmuz'da başladı, 10 Ağustos'a kadar sürecek. Gümrük kapılarındaki sabah itibarıyla rakam da 152 bine çıktı. Dün akşamki rakam 140 bindi, akşamdan sabaha 12 bin artış olduğunu görüyoruz. Daha önümüzde bir haftaya yakın bir zaman var. Ben bu sayının artacağını düşünüyorum. Benim beklentim genelde 500 bine yakın, 450-500 bin civarında herhalde bir yurt dışı ve gümrük kapılarında oy kullanılmış olacak. Bunu da eski seçimlerle karşılaştırdığımız zaman 2011 seçimlerindeki sayı 122 bin. Yani 122 binden aşağı yukarı eğer 500 bine çıkarsa 3,5 katı bir artış söz konusu olacak ve bu da totalde toplam yurt dışındaki seçmenin yüzde 17-18 civarında."

Önceki seçimlerde sadece gümrük kapılarında oy kullanıldığında oranın yüzde 5'i geçmediğini belirten İşler, bu sayının, ilk defa olmasına rağmen, yüzde 17-18'lere çıkacak olmasının önemli bir adım olduğunu ifade etti.

İlk olması sebebiyle bir takım eksikliklerin ve katılımda düşüklüklerin olduğunu dile getiren İşler, "Yüksek Seçim Kurulu bu seçimin yetkili organı olarak elbette ki yapılmış olan bu seçimden onlar da dersler çıkaracaklar. 2015 genel seçiminde bu ilk uygulamadan alınan dersler neticesinde daha başarılı ve katılımın daha yüksek olduğu seçimleri gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALMAYACAK

Başbakan Yardımcısı İşler, bir gazetecinin, bu oy oranının seçimin ikinci tura kalmasına neden olup olmayacağını sorması üzerine, "Seçimlerin ikinci tura kalmayacağı zaten hepinizin malumudur. Dünkü İstanbul mitingi zaten bunun en büyük göstergesidir. Herhalde Türk siyasi tarihinin en büyük mitingi yapılmış oldu. 2 milyonun üzerinde insanla orada devasa bir miting yapıldı. Aslında meydanlar her şeyi söylüyor. Dolayısıyla seçimin aşağı yukarı sonucu belli, sadece oy oranını merak ediyoruz. 'Yüzde 50'nin üzerinde kaç olacak, yüzde 60 yakalanacak mı?' bunu bekliyoruz. Dolayısıyla benim şahsı kanaatim, bu seçim 10 Ağustos'ta bitecek, 10 Ağustos'ta milletimiz yeni cumhurbaşkanını akşam öğrenmiş olacak" dedi.

Bir başka gazetecinin, "Randevu sistemi katı derken, tam olarak neden bahsettiniz" sorusuna İşler, "Randevu almayan vatandaşlarımız sandıklara geldiler oy kullanamadılar, bu sıkıntı oldu. Bazı randevu almayan, 248 bin vatandaşımız randevu almıştı, almayan vatandaşlarımıza sistem otomatik verdi, otomatik vermelerde de bazı yanlışlıklar, sıkıntılar oldu. Mesela eşlerden birisi farklı yerde diğeri farklı günde kullanma gibi durumlar söz konusu oldu. Dolayısıyla vatandaş vakit bulunca geldi sandığa 'oyumu kullanayım' dedi. Ama maalesef bu katı uygulama neticesinde orada sıra olmamasına rağmen oy kullandırmama söz konusu oldu. Katı uygulama derken, bu seçimde randevu aldın aldın, almadın oy kullanamadın. Böyle bir durum söz konusu oldu veya randevu günün dışında eğer gelmişsen, diyelim ki randevu günüde sistem size otomatik randevu verdi ve siz oyunuzu kullanamadıysanız, 'boş vakitte, özellikle hafta sonu iş olmadığı günler gideyim oy kullanayım' diyen vatandaşlar oldu. Maalesef oy kullanamadılar. Sıkıntılar buradan kaynaklanıyor" şeklinde yanıt verdi.

trthaber

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sanal Tur
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    6K
Huber Köşkü (Cumhurbaşkanlığı Köşkü)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    5K