Genel Kültür Dünya Barış Günü

MURATS44

Super Moderator
Dünya Barış Günü Dünya Barış Günü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü”nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir. SSCB’nin ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

SSCB’nin ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

Maksat SSCB'yi dagitmak imis.Madem dünyada baris saglandi,“Barış Çanı” satilsin ve bagis yapan çocuklara paralari geri ödensin.
Veya en iyisi,bu satilacak olan “Barış Çanı”ndan elde edilecek para ile,BM'nin destegiyle Israil'in katlettigi Filistin'li çocuklarin mezarlarina konulmak üzere karanfiller alinsin...

BM'nin en yetkili organlaının tepesindeki isimlere bakınca hepsinin yahudi olduğunu görüyoruz. Ben açıkçası BM yi , gerçekten bir milletler topluluğu olarak görmyorum. Sadece "israilin güvenliği ve siyonizm" için kurulmuş bir örgüt olarak görüyorum. Başka yerde , israilin yaptıkları yaşansaydı herşeyi yaparlardı ama israil yapınca sadece "çoook güçlü şekilde kınamakl" yetindiler. Neden acaba?

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dünya'nın Dönüş ve Hareket Hızı
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Genel Kültür
  • 1    1K
Dünya Kediler Günü
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    2K
Yeni Dünya Düzeni