IŞİD'in Planı "Hatay'a Girmek ve Şeriatı Getirmek"

Ugur

Administrator
Kod adı Ömer olan eski IŞİD militanı televizyonda konuşanın Bağdadi olmadığını, Türkiye planlarının ise Hatay'a girmek olduğu itiraflarında bulundu.
isid.jpg isid.jpg

KOD adı Ömer. 27 yaşında bir Ankaralı. İkiz çocukları var. Şubat ayında sınırı kaçak geçerek Suriye’de terör örgütü IŞİD’e katıldığını iddia ediyor. İddiasına göre 15 gün silahlı eğitim aldı, çatışmalara katıldı, Mayıs ayında Türkiye’ye geri döndü. “Polis peşimde” diyerek isminin yayınlanmasını istemeyen “Ömer”, soruları oturduğu gecekondu mahallesinde yanıtladı.

Mahallede bulunan IŞİD sempatizanlarının dikkatini çekmemek için muhabiri kendi tanımıyla “tehlikesiz” bir mekâna götüren Ömer’in yanıtları şöyle:

IŞİD’e nasıl katıldınız?
Bir sene önce uyuşturucu içmeye başladım. İşten ayrıldım, ailemi bıraktım. Sonra bu insanlarla tanıştım. Bize “Şeriat, cihat, Allah” dediler. “Suriye’ye götürelim” dediler. Şubat ayında bir gece 11-12 kişi uçakla Gaziantep’e gittik. Gece sınıra indik. Sınırda El Kaide’nin adamları tarafından sorgulandık. Arapça konuşan arkadaşımız, IŞİD’e bağlı olduğumuzu söyledi. Yarım saat içinde bizi gelip aldılar. Gece 03.00’te Rakka’daydık. Sabah kampa gittik. 15 gün silahlı eğitim aldık.

Nasıl bir eğitimden geçtiniz?
Aynı askeri düzen. Sporuydu, koşusuydu, silahlı hareketleriydi. Komutanlar var çalıştıran. Zaten çok özen de göstermiyorlar, silah atıp atamadığına bakıyorlar. 15 gün sonra grup grup ayırıp çatışma bölgesine gönderiyorlar. Bizim grup belliydi. Komutanımız da Türk’tü. Rakka’da evinde kaldık. Eğitim bittikten sonra ertesi gün ilk çatışmama girdim. Üçüncü arabadaydım. PYD pusuya düşürdü. Grubumuzdaki arabalar isabet alıp yuvarlandı. Bir can pazarı yaşandı. Ölülerimizi alıp Rakka’ya geri döndük.

İnfazlara şahit oldunuz mu?
O olayın gecesi 3 infaz vardı. Tecavüzcüydüler. Adamın biri ölecek ama suratıma bakıp kıkır kıkır gülüyor. Tuttum bir tekme vurdum. “Zaten öleceksin, ne gülüyorsun?” hesabı. Zaten psikolojim bozuk.

Kafa kesme olayları...
Kafa keserek halka bir uyarı veriyorlar. 14 yaşında çocuk kafa kesiyor; düşünün artık. Belki onu o hale getiren hap veriyorlar. Kurban keser gibi kafa kesiyor. Robot haline geliyor insan. Bir de vatanını kurtarmış gibi seviniyorlar. 3-4 defa böyle olaya şahit oldum.

Siz adam öldürdünüz mü?
Olmuştur.

Para karşılığı mı öldürüyorsunuz?
Çatışmaya gittiğinde 150 dolar veriyorlar. Aylık da 500 TL. Yemen, içmen her şey onlara ait.

IŞİD Lideri Bağdadi ile karşılaştınız mı?
Bağdadi, Suriye’de 200 kişilik Ordu ile gezer. 7-8 adam var bir arabanın içinde. Öyle tek başına gezen biri değil. Televizyonda konuşma yapan Bağdadi değildi. Esmer. Öyle televizyona çıkacak kadar cüretkâr değil. Arkasındaki en büyük güç bence İsrail.

Niye döndünüz?
Tasvip etmediğim çok şey oldu. Rabb’im sana “Şeriat için adam öldür” demiyor veya “Camiyi havaya uçur” demiyor. “Suçsuz insanları öldür” demiyor sana. “Allah’ın hükmünü uygula” diyor, “Ama öldürme.” Bir gece yatıyordum. “Döneceğim” dedim “Artık”. “Ya öleceğim ya da döneceğim”. Gördüğüm o kandan bıktım artık. Kendime “Bu sen değilsin, bunu yapacak insan değilsin” dedim.

Nasıl izin verdiler?
Komutan akrabam olduğu için sorun olmadı. Hâlâ kendime gelemedim. Var yanıma gelenler. Ne zaman geleceğimi soruyorlar.

IŞİD’in Türkiye’ye yönelik hedefi var mı?
Akıllarında Hatay’a girmek ve şeriatı getirmek var. Türkiye buna müsaade etmez, sonları olur.

İsmail Özyurt / Habertürk

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İşte IŞİD’den arınma planı
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    6K
Türkiye'nin IŞİD Planı Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    4K
IŞİD'in vurduğu TÜRK tankının görüntüsü!
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    4K
IŞİD Nedir Ne Değildir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 1    4K
IŞİD'e karşı 4 ayaklı strateji
  • MURATS44
  • MURATS44,