Sağlık Görme Engelliler 4 Kat Fazla Kabus Görüyor

Kopenhag Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, görme engellilerin rüyalarının yüzde 25'inin kabus olduğunu gösterdi. Kabusların görme engellilerin stresi daha iyi yönetmesine yardım ettiği de düşünülüyor.
gormeengel.jpg gormeengel.jpg

Bilim adamları görme sorunu bulunmayanların rüyalarının sadece yüzde 6'sının kabus olduğunu açıkladı.

Bilim adamları 1 ay boyunca doğuştan görme engelli olan, görme yetisini kaybetmiş ve görme sorunu bulunmayan bazı kişilerden rüyalarını not etmesini istedi. Doğuştan görme engellilerin diğerlerinden 4 kat fazla kabus gördüğü ve bunların genellikle gün içinde karşılaştıkları, bir araç tarafından ezilme, yönünü kaybetme, nesneleri kırıp dökme gibi korkularla bağlantılı olduğu belirtildi.

Görme yetisini kaybedenlerde ise kabus oranı yüzde 7 olarak belirlendi. Araştırmada, doğuştan görme engellilerin kabuslarından diğerlerinden daha fazla etkilenmediği de ortaya çıktı.

Doğuştan görme engellilerin kabuslarının görsel bir içerik barındırmadığını, tat, koku alma, işitme ve dokunma duyularıyla açıklandığını hatırlatan bilim adamlarından Amani Meaidi, kabusların gün içindeki duygu durumuyla bağlantılı olduğunu belirtti. Meaidi, görme engellilerin gün içinde görme sorunu bulunmayanlardan daha fazla tehdit edici ve tehlikeli durumla karşılaştığını vurguladı.

Daha fazla kabusun, zor durumlar karşısında görme engellilerin stresi daha iyi yönetmesine yardım ettiği de düşünülüyor. Araştırmanın sonuçları "Sleep Medicine" dergisinde yayımlandı.

Kaynak; AA

Ben dogustan gorme engellilerin ruya goremediklerini saniyordum,yanlismiyim?

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri