Fakire Kursun, Zengine Peskes Cekildi..

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Başbakan Davutoğlu'nden bedelli askerlik müjdesi: "28 yaşından büyükler 18 bin TL'ye askerlik yapmış sayılacak." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine ''Grup toplantımda sürprizlerim var. Dinleyin, bekleyin'' dedi. Ardından grup toplantısında konuşan Davutoğlu, "Bakanlar kurulumuzda, 1 ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar." dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları:

Hemen konuşmamın başında bir taziyeyle başlamak istiyorum, Mehmet Ali Şahin bey, adalet bakanımız meclis başkanımız olarak eşsiz bir yer edinmiştir, eşleri saniye hanımefendi geçtiğimiz hafta vefat ettiler, Allah rahmet eylesin. Vefatından bir gün önce şanlıurfa’da toplantıdaydık, kendisine sordum, keşke saniye hanımla beraber kalsaydınız diye “dava mühimdir" dedi ve özellikle de gençlere hepimize örnek teşkil eden bir davranış sergiledi. Bugün de bizzat geldi. Ben tekrar bütün dava arkadaşlarımız adına kendisine eşine rahmet diliyorum.

ÇARPICI BİR RAKAM​

Yarın 3 aralık dünya engelliler günü. Engelli kardeşlerimiz burada. Biraz önce konya’dan 7 veya 8 yaşında elmas kızımız geldi, bütün engellilerimiz adına bana ve sizlere selamlarını iletti. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Aslında bu insani ve vicdani bir görev. Bütün Ak Parti iktidarları döneminde gururla yaptığımız bir şey. 2010 yılında engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. 2013’te özürlü, çürük, sakat gibi ibareleri kaldırdık. 65 yaş üstündekilere bağlanan aylıkları yüzde 200-300 artırdık. Engelli maaşlarını genişlettik. Sadece Türkiye’de değil dünyada devrim mahiyetinde bir adım attık, evde bakım aylığı uygulamasıyla aileler engellilere sahip çıktı. Ayrılan bütçeyi 83 kat artırdık. Çarpıcı bir rakam.

ENGELLİLERİMİZ İÇİN NE GEREKİYORSA...​

Türkiye bütçe sınırlamaları olabilir ama gönlü gani bir milletin devletidir bu devlet. 3,3 katrilyon lira ödeme yaptık sadece evde bakım hizmeti olarak. İnşallah en kısa zamanda engellilerimiz için ücretsiz toplu taşıma için gerekli kararı alacağız. İşitme engelli kardeşlerimiz için işaret dilinin gelişmesine karar verdik. Engelli istihdamı bir başka karardı. Terk edilmiş durumda olmamalıydılar. Bu noktada çok geniş bir çalışma yürüttük. İlk defa engelliler için geçerli KPSS’yi gerçekleştirdik. Şimdi 34 bin 088 engelli memur olarak kadrolarda çalışıyor. Bu çerçevede bundan sonra da engellilerimiz için ne gerekiyorsa, bu salonu şereflendiren engelli kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz.

ZARAFET VE NEZAKET KAZANACAKTIR​

Yine bu hafta 5 Aralık’ta, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının tanındığı günün yıl dönümü. Seçme ve seçilme hakkı için çaba sarf eden ve bu hakkı kullanan bütün vatandaşlarımıza saygılarımı iletiyorum. Kadınlarımız bu hakkı kullanarak siyasi hayatın içinde ne kadar yer alırlarsa, siyasi hayatımız zarafet ve nezaket kazanacaktır. Son yurt içi ziyaretlerimde bizi büyük bir heyecanla karşılayan kadın kollarımıza bir kez daha selam ediyorum.

Uyuşturucuyla mücadele... İlk bakanlar kurulunda sağlık bakanlığımızda yaptığımı çalışmalar sırasında uyuşturucuyla mücadele şurasını toplama kararı almıştık. İlk defa çok geniş katılımlı bir araya geldik. Çalıştaylar tertip edildi. Şu anda mücadele konusunda kapsamlı bir eylem konusunu hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede, önce Türkiye’nin bütününde uyuşturucu haritasını çıkartacak şekilde, tespit çalışması yapacağız. Mahallelere kadar ineceğiz. Daha sonra koruyucu anlamda atılacak adımların kapsamını genişleteceğiz. Okul ve çevresi tanımını da genişleterek tedbirleri tek tek hayata geçireceğiz. Bunun yanında, bunların ötesine geçen konularda önleyici tedbirleri artıracağız. Narko timler, uyuşturucu tacirlerinin bütün networkunu kesmeye, bağlantılarını yok etmeye kararlıyız. Bağları koparacağız ve terörist muamelesi yaparak birer birer üstlerine gideceğiz. Bu geleceğimizle ilgili bir meseledir. Hiçbir taviz söz konusu olmayacak. Bu aşamadan sonra uyuşturucu belasına tutulmuş kardeşlerimiz için kademeli bir strateji geliştirdik. 7-24 danışma hattı kurduk. Narko timler, amatemlerle tam bir uyum içinde örgütleneceğiz.

KARARLARI İZLEME KOMİTESİ​

Yapısal bir reform da gerçekleştiriyoruz. Her yıl uyuşturucuyla mücadele şurası kararları izleme komitesi toplanacak, Bülent Arınç başkanlığında koordinasyon üst kurulu oluşturuyoruz, ayrıca teknik kurul oluşturuldu. Her bir ilde uyuşturucuyla mücadele komiteleri, her bir mahallere narko timler kuruyoruz. Kesinlikle uyuşturucu Türkiye’de en kısa zamanda yok edeceğiz. Şu anda yüzde 2,7 civarında olan 15-24 yaş arası uyuşturucu kullanımı, alacağımız tedbirlerle, viranelerin de yok edilmesiyle 2018 yılında yüzde 1,5’e, 2023 yılında marjinal bir düzeye indirme durumundayız.

HALKIMIZLA YÜRÜYORUZ​

Bir kez daha vurgulayarak uyararak söylüyorum, bir takım algı operasyonları karşısında milletimiz bilmelidir ki, Türkiye hem barbar Suriye’nin, hemde barbar IŞİD terör örgütünün karşısındadır. Türkiye, Kobani’de de Halep’te de Şam’da da nerede olursa olsun kim zulüm yaparsa yapsın, hangi niyetle yaparsa yapsın onun karşısında olmuştur. Mazlumun yanında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kim ne provokasyon yaparsa yapsın çözüm süreci inşallah başarıya ulaşacaktır. Bundan sonra da bölgeye yapacağım her ziyarette STK’larla buluşarak, çözüm sürecinin bütün halkımızla yürüdüğünü göstermeye devam edeceğiz.

ONLARIN İZNİNİ ALARAK...​

Şanlıurfa, Erzurum, Kars, Kırklareli, güney sınırımızdan ta yemen’e kadar şehitlerimize kadar tüm halklara selam verdik. Kars’a giderek orta asya’ya semerkand’a kadar selam ilettik. Edirne’ye geldik Üsküp’e selam ilettik. Biz tek bir kesime hitap eden bir hareket değiliz, bütün vatandaşlarımızla kucaklaşan, kardeş halklara dostluk eli uzatan bir hareketiz. Yine dikkatinizi çekerim ilk kongrelerimizi Erzurum’da başlattık. Erzurum kongresinin gerçekleştiği salona önce gittim, o ecdadın huzurunda, onların iznini alarak il kongremize öyle geçtim. Nasıl istiklal meşalesini yakmıştı, bizim Erzurum kongremiz de yeni Türkiye’nin ilk işaretlerinin verildiği mekan oldu.

AYNI GÜNLERDE AYNI SESİ VERİYORLAR BÜTÜN DÜNYAYA​

oradan Balıkesir’e geçtik. Niye biliyor musunuz? Bir gün sabah doğu’da olacağız, akşam batı’da. Belki zor olacak ama herkese şunu göstereceğiz, her yerde varız, her yerde olmaya devam edeceğiz. Nakış nakış işleyeceğiz Türkiye’nin haritasını. Erzurum’dan niye Balıkesir biliyor musunuz? 23 Temmuz 1919’da Erzurum, 26 Temmuz’da da Balıkesir kongresi. Daha Atatürk Samsun’a çıkmadan, Vehbi bey 41 yiğit arkadaşıyla birlikte kuvayi milliyeyi ilan etmişti. İzmir işgal edilmiş, iki gün sonra Vehbi Bolak, alacamescit’te toplanıyor, allah huzurunda söz veriyor ve kuvayi milliye ateşini yakıyor. 23 Temmuz’da Erzurum’da doğulu yiğitler toplanıyor. Aynı günlerde aynı sesi veriyorlar bütün dünyaya.

VATANDAŞIMIZIN GÖNLÜNE GİRMEDİKÇE TÜRKİYE'DE SİYASET YAPILAMAZ​

Şimdi bu dönemde yeni Türkiye’yi inşa ederken aynı mesajı kuvayi milliye meydanındanv erdik. Türkiye’yi gezin derken, sizi zora sokmak için söylemiyoruz. Bu olması gerekendir, bir gün anadoluda bir gün trakya’da. Ama her bir vatandaşımızın gönlüne girmedikçe Türkiye’de siyaset yapılamaz. Abbas Necati bey 23 temmuz 1919. Erzurum kongresine katılıyor, dersimli. Oradaki milli istiklal mücadelesine öncülük ediyor. Vehbi bolak bey, Balıkesir’de aynı yemini ediyor.

Şimdi bir bölgeyi bir bölgeden üstün görenlere soruyorum. Dersimli abbas necati ile Balıkesirli Vehbi beyi bir araya getiren ruhtan niçin rahatsızsınız? Bizim için çözüm süreci kuvayi milliye sürecinin devamıdır.

ÇÖZÜM SÜRECİ​

Çözüm süreci kuvayi milliyenin ayrılmaz bir parçası olarak, milleti tekrar kardeş kılma misyonunun adıdır. Bunu anlatmaya devam edeceğiz. Maalesef muhalefetin genel başkanları, küçük hesaplar içinde, kendi dar mahallelerine konuşuyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun son demeçleri gerçekten ibretlik. HDP ile koalisyon sorularına cevap verdi. İzmir’e gidip ulusalcı olup, diyarbakır’a gidip başka bir dil kullanmak işte bu iki yüzlülüktür.

Bizim Erzurum’da ve Balıkesir’de Kars’ta Balıkesir’de konuşmamızı alsınlar, aynı dili konuşuyoruz. İşte aramızdaki fark bu. Onlarsa farklı dillerle halkı bir şekilde oyalamaya çalışıyorlar. Yine kılıçdaroğlu, bir partiliye öfkeyle kızdıktan sonra dedi ki “bu partiye demokrasiyi ben getirdim" demek ki bu partide daha önce demokrasi yoktu. Bizim dediğimizi, bunu teyit ediyor.

İŞTE ARAMIZDAKİ FARK BU​

Sonra da Baykal’a sormak lazım, CHP’de demokrasi var mıydı yok muydu? Yaşayan genel başkanlara sormak lazım. İşte aramızdaki fark bu. O reddi miras eder, mirasıyla yüzleşmekten kaçınır. Biz AK Parti mirasını, bu milletin derin mirasını gururla taşıyoruz.

Şimdi bu vesileyle Anayasa Mahkemesi etrafında yapılan tartışmalar ve baraj konusuna değinmek istiyorum. AK Parti hiçbir baraj takıntısı olmayan bir partidir. Bu baraja rağmen, yeni Türkiye’nin fidanı olan AK Parti iktidara geldi. Her seferinde oylarımızı artırarak bugüne kadar geldik. Biz baraj falan tanımayız, sadece milleti tanırız.

BAŞKA BİR İRADE ÇIKMAYACAKTIR​

2013’de, sayın genel başkanımız, cumhurbaşkanımız çağrıda bulundu, gelin barajları sıfırlayalım, gerekirse dar bölgeye geçelim, daraltılmış bölge 3-5 arası baraj. Yada mevcut sistem. Hiçbir cevap vermedi diğer partiler. Tam bir sükut haline geçiştirdiler. Kendileri korkuyorlar, biz barajdan korkmayız. Barajdan korkanlar, tekliflerimize cevap vermeyenlerdir. Ama bunun yanında, daha önce bu konuda AK Parti’nin milletvekilliği dahil temsili artırmak için teklifi oldu, iki karar var. 1995 AYM’nin aldığı karar. 2008’de de AİHM’in aldığı karar. Her ikisinde de bu talepler reddedildi. Hem türk hukuk sistemi tarafından, istikrar ile temsil arasında denge gözetmek amacıyla, hem de AİHM tarafından. Bu bir iç mevzuat hususudur denildi. Şimdi seçimlere 6 ay kalmışken bu tartışma neden başlatılır? Biz AYM’nin önüne gelen davaya bu çerçevede bakarak karar vereceğine inanıyoruz. AYM’nin dün yaptığı açıklama önemli bir mesajdır. Türkiye’de böyle bir siyasi dizayn yapılmasına izin vermeyiz. Seçimler vaktinde, hukuk kuralları içinde yapılacaktır. Yine sandıktan yine milletin iradesi çıkacaktır, başka bir irade çıkmayacaktır.

Bu hafta dış politika itibariyle de önemli bir hafta oldu. Dün bir başka önemli başlangıç, G20 dönem başkanlığı. G20 zirvelerine başkanlık ederek dünya ekonomisine yön verecek konumdadır. Hayırlı mübarek olsun. artık büyük ülkeler toplanıp da bizim için ne karar verecekler diye izleyen ülkeler yok. Artık gelişmiş ülkelere başkanlık yapan Türkiye Cumhuriyeti devleti var, herkes buna alışsın. G20 dönem başkanlığımızda bir taraftan dünya ekonomisinin yüzde 2 büyüme rakamlarına ulaşması için görüşecek, diğer taraftan da en az ve en gelişmiş ülkeler arasındaki gelir adaletsizliğine tedbir alacağız. Bu çerçevede iki önemli ziyaret kamuoyumuzun gündeminde yer aldı.

PAPA'NIN ZİYARETİ​

Birisi Papa’nın ziyareti... Tam da dinler arası çatışmanın, mezhepler arası gerilimin artırılmaya çalışıldığı dönemde barış mesajının iletildiği bir ziyaret olmuştur.

Dün de Putin ülkemizdeydi. Üst düzey işbirliği konseyinin beşincisini gerçekleştirdik. Türkiye ile Rusya arasında bu kadar büyük bir yol kat edileceğini kimse bilmiyordu. İkili ilişkilerimizde olağanüstü bir momentum kazanılmıştır. Rusya doğalgazda yüzde 6 indirim kararı açıkladı. Ancak Putin ile yaptığımız görüşmede bizim için yeterli olmadığını, indirimin artırılmasını talep ettik. Görüşmeler devam edecek. Türkiye’nin enerji konusundaki ihtiyaçları çerçevesinde de rusya ile yakın temas içinde olmaya devam edeceğiz. Türkiye’ye en fazla gelen turist sayısı da Almanya ile Rusya’dan. Bundan sonra da Türkiye bütün komşularıyla ilişkide aynı kararlılığı sürdürecek.

YENİ ADIMLAR ATACAĞIZ​

10 gün önce Irak’taydık, inşallah bu hafta sonu da ben Yunanistan’da olacağım. Hani komşularla ilişkilerimizi tenkit edenler var ya, biraz şu trafiği baksınlar. Hemen daha sonra da önümüzdeki ay içinde, hem Makedonya hem de Bulgaristan ile ziyaretleri yaparak onlarla ilişkilerimizde yeni adımlar atacağız.

Borsa İstanbul endeksi son 1,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Geldiği düzey itibariyle de kasım ayında yüzde 7,6 artışla dünyada üçüncü oldu. Bunlar ekonomimizdeki sıhhatli gidişin işaretleridir. Petroldaki düşüşe paralel olarak benzinde toplam 67 kuruş indirim yaptık. Aynı şekilde motorinde ise 6 kez toplam, 59 kuruş indirim yaptık. Bu da vatandaşlarımızın enerji maliyetleri itibariyle rahatlamasıa teşkil etti.

ERMENEK'TE 6 AYLIK MAAŞLARI ÖDENECEK​

Yine güzel haberi de acılı haberler aldığımız Ermenek’te... Soma’da kazada kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar, Ermenekte’ki kardeşlerimiz için sağlanacaktır. Vefat edenlere vefat aylığı, vefat edenlerin SGK borçları silinecek. Anne babaya muhtaçlık şartına bakmaksızın ek vefat aylığı bağlanacak. En az bir kişi istihdam edilecek. 6 aylık net gelir karşılığı ödenecek. Diğer maden ocaklarında çalışanlara da 6 aylık maaşları ödenecek. Tekrar hayatını kaybeden madencilerimize allah’tan rahmet diliyorum.

Aralık toplantısında TSK, YAŞ çerçevesinde hükümetimize özellikle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları konusunda bilgi sunmuştur. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. TSK açısından da gurur verici gelişmeleri dinlemekten büyük bir memnuniyet duydum. Bölgesel istikrar ve küresel askeri dengeler bağlamında da en çok dikkate alınan silahlı kuvvetlerden biridir. Bu sene içinde bahar aylarında bütün afrika kıtasını dolaşan donanmamız, ümit burnunu da geçerek al bayrağı dalgalandırdılar. Afganistan’da bosna’da somali’de, önce TSK akla geliyor. Ben son YAŞ da aldığım bilgilerden, düzey konusunda büyük gurur duydum. Her bir komutanımızı ve erimizi tebrik ediyorum.

Bu çerçevede iki önemli değerlendirme yaptık. Birincisi inşallah önümüzdeki aylarda daha fazla üzerinde duracağımız konu, yapısal reform sürecine girmesi. Teknoloji yoğun savunmaya geçişin güçlendirilmesi. 2033 yılına kadar teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda kararlar almıştık. Bundan sonra da savuma sanayimizi güçlendireceğiz.

İkincisi, personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız.

Bu sözleşmeli er ve erbaş konusunda aldığımız kararın getirdiği kolaylıkla, biz inşallah bedelli askerlikle ilgili, merakla beklenen konu, adım atmaya karar verdik.

BEDELLİ ASKERLİK TAMAM​

Bakanlar kurulumuzda, 1 ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan sağlanacak kaynak savunma sanayi fonuna aktarılacak.

Ulan arkadas, peygamberimiz bu olaylari gorseydi isinin nede cok zor oldugunun kanatini getirirdi.

Geri