İlginç İstanbul 1960

Ugur

Administrator
Tabelada görüldüğü gibi 1960'ta İstanbul nüfusu 1.466.600 müş. Günümüzde ise 17-18 milyon civarında. 50 yıl sonra ne kadar olacak acaba?

istanbul19.jpg istanbul19.jpg

İstanbul gibi değil sanki :) 425 AXU plakalı araba ve Türk görünümsüz insanlar :D Belkide turistler bunlar .

6 Ocak 1926 - İstanbul nüfusunun 1.022.495 olduğu açıklandı.

İSTANBULA sığamıyoruz artık nefes alınmıyor kalabalıktan bu resme bakınca içim ferahladı:)ne güzel istanbulmuş,,,
bencede onlar bize benzemiyo,,,türkler güzel yaf hahahabunlar nerden kaçmış gelmiş hahaha sanki geçerken tabela
önünde durak poz verek demişler hahaha

64 dogumlu ihitiyar bir Istanbul'lu olarak eski Istanbul'u çooook özledim. Belki yagmur yagdiginda yollar çamur olur, üzerimiz batardi ama kuruduktan sonra silkelerdik dökülüp giderdi üzerimizdeki çamur. Simdi ise sayisi milyonlara ulasan ve üstteki komsusunu bile tanimayan Istanbul'lularin birbirine attigi çamurlar sadece izi kalsin diye atiliyor ve bu iz bazen hiç çikmiyor malesef.

Belki bugünkü gibi evimizde dogal gazli kombiler yoktu ve dumanli havayi teneffüs ederdik ama en azindan bu kadar egzos gazi tenefüs etmiyorduk o zamanlar.

Evimiz bugünkü gibi yüksek ve yalitimli binar degildi belki ama en azindan nefes alabilecegimiz bir bahçemiz vardi. Simdiki gibi, yaz sicaginda nefes alabilmek için yarim metrekare balkonlara mahkum degildi Istanbul'lular. Ayrica komsuda pisen bize, bizde pisende komsuya düserdi o zamanlar.

Velasil eski bir Istanbul'lu olarak o günleri ariyorum ve özledim. Belki gençler beni anlamaz ama onlarin beni anlamasini beklemiyorum zira yasayamadiklari güzelligin ne oldugunu bilemezler.

En büyük korkum ise, benim eski Istanbul'u aradigim gibi, günümüz gençleride yillar sonra bu günün Istanbul'unu arayacaklar...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
'Şahin' ile İstanbul'dan Kuzey Kutbu'na Gittiler
  • Ugur
  • Ugur,
  • İlginçler
  • 0    944
İstanbul'da Trafik Sorunu (1974) | TRT Arşiv
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Video Galerisi
  • 0    927
İstanbul'un Fethi (29 Mayıs 1453)