Kuleli askeri lisesinde ayin yapılıyordu(!) iftirası

MURATS44

Super Moderator
Gürsel Tekin: Orada gece ayinler yapılıyordu

Askerliğini Kuleli'de yapan Gürsel Tekin'den itiraf gibi açıklama: Kuleli Askeri Lisesi'nde gece ayinler yapılıyordu. Tanıklık ettim!
kin-orada-gece-ayinler-yapiliyordu-1420447074-0729.jpg kin-orada-gece-ayinler-yapiliyordu-1420447074-0729.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Habertürk'ten Balçiçek İlter'e verdiği röportajda asker yıllarından bahsetti. Askerliğini Kuleli Askeri Lisesi'nde yapan Tekin, o yılları anlatırken ilk defa 'cemaatin Kuleli'deki yapılanması'ndan bahsetti. Tekin bundan bahsederken kullandığı bir cümle ise tartışma konusu olacağa benziyor. Tekin, Kuleli'de geceleri yapılan 'ayin'lere tanıklık ettiğini söyleyince Balçiçek İlter de şaşırdı ve bunun bir ayin mi yoksa zikir mi olduğunu sordu. Ancak Tekin buna net cevap vermedi.

Tekin'in bahsettiği ayinin 'Hristiyan geleneği olan ayin mi?' olup olmadığı merak konusu oldu. İşte Tekin'in İlter'e verdiği röportajdan ilgili bölüm:

‘Kuleli’de ayinlere tanık oldum!’

Askerlik?
Kuleli Askeri Lise... Alçakça saldırılara maruz kaldım bu konuda biliyorsunuz.

Torpille askerlik?
Evet çok içten bir şekilde paylaştım. O zaman Isparta il Başkanımız emekli albaydı. Torpil için gitmedim. Garnizon başkanıyla çok yakınmış. Ben nereden bileyim. Sağ olsun o ilişki sayesinde rahat yaptım askerliğimi. Sanki kimse yapmıyor, hiç torpilli bir ülke değilmişiz gibi saldırdılar.

Kuleli 80 sonrası, ilginç yer... Kolay geçti mi?
Askerliğim kolay geçti ama bugün tartışılan bir meseleye çok yakından tanıklık ettim. Rahmetli Uğur Mumcu hatırlarsanız, o dönem cemaat örgütlenmelerini yazmıştı. Belli torpilli sınavlarla öğrencilerin alındığını yazmıştı.

Kuleli Askeri Lisesi’ndeki cemaat yapılanmasına mı tanıklık ettiniz?
Sadece tanıklık etmedim. O soruşturmayı yapan komisyonun içindeydim. Öğretmenler hakkında işlem yapılıyordu. Müfettiş değil, güvenlik soruşturmasının.

Peki neye tanık oldunuz?
Örgütlü yapı 12 Eylül’de başladı, onu çok iyi biliyorum. Sadece bir cemaatten bahsetmiyorum. Bu arada ciddi bir devlet desteği alındığı da açık, yoksa yaşamaları çok zordur bu yapıların.

Devlet besledi yani cemaatleri?
Sağı solu ortadan kaldırmış, bir şeyi beslemesi lazım tabii. Tanık olduğum şuydu Kuleli’de. Çok az sayıda öğrenci atıldı irticai faaliyet diye... Ama asıl yapılanan öğretmenlerdi.

Ne yapıyorlardı?
Askeri lise olmasına rağmen, birçok yasak ihlal ediliyordu. Gece ayinler yapılıyordu. Gece? Ayinler? Zikir mi? Gece çeşitli toplantılar yapılıyordu. Biliyorum, tanıklık da ettim.

Siz nasıl içlerine girmediniz? Gençsiniz, dini hassasiyetleri olan bir aileden geliyorsunuz?
Hayır hiç girmedim, ama babam iyi bir din adamıydı, ciddi bir din terbiyesi aldım belki ondan.

Kuleli’den çıkanların birçoğu “İnançlıyız diye mağdur olduk’’ diyor.
O dönemde kesinlikle bir mağduriyet yoktu, sadece sembolik olarak 8 öğrenci atıldı. Ama o da yanlış tabii, öğrenciyi atacağına, öğrenciyi kullananı atması gerekirdi. O gün o soruştırma sağlıklı yürümedi. Uğur Mumcu canıyla ödedi yazdıklarını.

Kuleli askeri lisesinde askerliğini yapmış biri olarak , zamanında böyle birşey yapıldığı saçmalığına inanmıyorum. Benim dönemimde bayram sabahları özenle hazırlanan bayramlaşma töreni , ramazanda nöbet tutan askerlere özel yemek çıkarılması, sahura kalkacaklar isimlerini yazdırarak ranzalarına kırmızı kordela bağlanırdı. Sahur zamanı arkadaşlar uyandırılır güzel bir ortamda sahur yapılır yatılırdı. Kurban bayramında kurban kesen komutanlar, namazını kılan askerlere namazını kılabilmesi için sağlanan kolaylıklar şu an ülkenin her noktasında var. Ama kuleli askeri lisesi adını kullanan bu Cehepe kafalı, AYİN YAPILIYORDU iftirasına karşı sorulan;

- Bu hristiyanların ki gibi bir ayin miydi?

sorusuna cevap veremyecek kadar biçare ve zavallı. Yapılan toplantıların ne olduğunu bile bilmeden tamamen iftira ve günden yaratıp böyle bir kurumu karalama isteğinden başka birşey değildir. Ne de olsa cehepe. Okullarda namaz kılındığı için ortalığı birbirine katan , osmanlıca ders olarak okutulacak diye kendilerini parçalayanlardan başka ne beklenrdi ki? Bakalım bu olaya kim , hangi köşeden balıklama atlayıp mayasını belli edecek.....

Ben askerligimi yaptigim dönemde, cocugu dogan bir asker arkadasimiz icin, yine dini bilgiye sahip bir asker arkadasimiz tarafindan mevlüt okundu. Üstelik Tugayin icinde mevlüt okuduk ve sekerini dagittik (izin alarak).

Gürsel Tekin duysaydi, eminim ayin yaptigimizi zannederdi :)

Normaldir öyle zannetmesi. Çünkü dinle alakaları olmadığı için ayin nedir, mevlid nedir, sohbet nedir anlamazlar. Müslümanların bir araya gelip iki laf edip allahı anmaları ayin olur , ortalığa yeni döküman olsun diye art niyetle konuşurken emin olun hristiyanlar gidip cehepe binasında ayin yapsalar lafını bile etmezler. Biz çağdaş insanlarız diye bir de alkış tutarlar.

Ayini bilmeyen, zikri bilmeyen , bir toplumdan ne beklenecek? Bunlar bu ülkenin yönetimine aday olacaklar sözde. Tabi sonsuza kadar hayal dünyasında. Birde, " bu ülkeyi yönetmekte ne var ki? Çok kolay" diyen genel müdürleri var :D gelde gülme.....

Murat harika bir yorum,,,aynen altını kırmızıyla çiziyorummmmmmmmmmhahaha

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------çizdim,:)

Türk halkıda cehepenin üzerini kırmızı çizgiyle çizdi :D Teşekkür ederim vuslat.

Ulan ben o okulda okudum benim niye haberim yok yalan atacaksaniz adam gibi atin

Yalan haber...

Öncelikle iyi oku. Burda ne yazılmış , yorumlarda ne söylenmiş. Ayrıca o okulda okumadığını sen bizden daha iyi biliyorsun. Yalancılıkla ne kazandın?

Koca bir hiç. Yazık sana.

Son yaşananlardan sonra Kuleli askeri lisesinin kimlerin kontrolüne geçtiğini ve neler yaptıklarını tecrübeyle gördük ve öğrendik. Açıkçası öyle bir yerin , tarihi kökleri ve yapılış amacının tam aksine yaşananlar tarihte acı bir hatıra olarak yerini aldı.

1845 yılında akıl hastalarını su sesi ve rahatlatıcı seslerle tedavi etmek için yapılan o binalar , 15 Temmuzda insanlara ölüm saçan insanların durağı haline geldi. O hainler orada olmasaydı , bugün hala açık olacaktı.

Ülkemiz için hayırlısı neyle öyle olsun inşaallah. Biz mekan ve kişilere değil ülkenin devamı ve güçlenmesinden yanayız. Burası için üzülsekte boş. Önemli olan memleket.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kuleli Askeri Lisesi askerleri darbe gecesini anlattı
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    3K
Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri Havacılık
  • Ugur
  • Ugur,
  • Tarih
  • 0    2K
2.Dünya Savaşından sonra 29 Yıl Daha Savaşan Japon Askeri