Türkiye'de Başkanlık Sistemine Geçilmeli mi?

• Kullanılan toplam oy
    11

Ugur

Administrator

Tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz oy kullanabilirler. Lütfen oyunuzu kullanınız.

Başkanlık sistemi hakkında bilgi edinmek isterseniz: Başkanlık Sistemi Nedir?

Teşekkürler...

cumhurbask.jpg cumhurbask.jpg

Bu sistemin nasıl uygulanacağına bağlı olarak her türlü sonucu getirebilir. Doğru kişi ve kişilerle elbette faydası olacaktır. Eğer art niyetli kullanılırsa, birlik ve beraberliğimiz bozulursa bu elbet kötü olur. Fakat birlik ve beraberliğimizi artıracaksa, bizi daha da ileriye götürecekse kabul edilebilir. Önemli olan bu milletin bekasıdır.
Şu an ki sistemde , daha önce başkanlık sistemini savunanlar şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN' a kişisel bakışlarından dolayı 360 derece dönüp karşı çıkanlar da yok değil.
Dünyaya bakarsak bütün gelişmiş ülkelerde , ilerlemiş ülkelerde ya krallık ya da başkanlık sistemi var. Belki ilk zamanlarda sistemin oturması halk içinde biraz zaman alsa da yakın gelecekte çok daha iyi olacağına inanıyorum.
Ayrı bir konu ise, Bazı düşünce projeler şu an ki hükümetin dilinden dökülünce şiddetle karşı çıkılıyor. Başkalarının ifadesi olunca da ölümüne sahip çıkılıyor.
Günümüzdeki zararlı otlarda belki temizlenir gider. Ülkenin geleceğine ve büyüyüp ilerlemesine balta vuranlar azalınca , ülkenin önündeki sorunlar az da olsa kesilince eminim çok daha hızlı adımlarla büyümeye ve güçlenmeye devam ederiz. Allah'ın izniyle...

Cumhuriyet dönemi Türkiye'sindeki istikrarli dönemlere bir bakacak olursak, tek partinin iktidarda oldugu dönemler oldugunu görürüz (ANAP,AKP...). Koalisyonla yönetildigimiz dönemler ise, tam bir kaos dönemi olmustur.

Bu yüzden, Türkiye için en uygun sistem baskanlik sistemidir zira önümüzdeki seçimlerde AKP'nin tek basina iktidara gelememesi halinde, koalisyona gitmek gerekecek ki, buda istikrarsiz dönemlerin tekrar geri gelmesi anlamina gelir.

AKP veya baska bir siyasi partinin tek basina iktidara gelemedigi ve koalisyona gidildigini bir düsünün. Bu koalisyon sizce hangi partiler arasinda olabilir ve bu koalisyon partileri kendi aralarinda nasil iyi anlasabilir ?

A) AKP - CHP'mi ?
B) CHP - MHP'mi ?
C) MHP - AKP'mi ?
D) MHP - HDP'mi ? ....
E) Hiçbiri

Ben "E Hiçbiri" diyorum. Peki ya siz ?

Belki bana bana göre "X" Partisi en iyi partidir, size göre "Y" partisi. Fakat bence Türkiye'de hangi parti iktidara gelirse gelsin, bir sekilde ülkeyi idare eder. Yeterki tek basina iktidara gelsin. Bir partinin tek basina iktidara gelmesinin garantisi ise, Baskanlik sistemidir.

Bu sekilde iktidara gelen bir parti onlarca yil iktidarda kalmaz. Sürekli dönüsümler olur zira eminimki birçok kisi, sirf koalisyon sorunu yasanmasin diye istatistiklerde birinci görünen partiye oyunu veriyor diye düsünüyorum.

Bu sekilde iktidara gelen bir parti onlarca yil iktidarda kalmaz. Sürekli dönüsümler olur zira eminimki birçok kisi, sirf koalisyon sorunu yasanmasin diye istatistiklerde birinci görünen partiye oyunu veriyor diye düsünüyorum.

Güzel yorum . Teşekkür ederim usta. ama kırmızı olan konuda sana katılmıyorum. Çünkü , ilk sırada olmasından dolayı partiye oy veren insan sayısı milyonda sadece birkaç kişidir. Ki, bunun hiçbir etkisi olmaz.

Şu an ülkemizde öyle bir particilik zihniyeti var ki, her ne hikmetse kemikleşmiş bir taban ile partiler seçimlere giriyor.

Konu siyaset arenasina dönmesin diye rengimi belli etmeden, sadece Baskanlik konusundaki fikirlerimi söylemeyi düsündüm. Ayrica siyasi parti liderlerinin baskanlik konusundaki söylemlerinden bahsetmek yerine, kendi düsüncelerimizi yazarsak, konunun selameti açisindan daha hayirli olur. Aksi halde diger siyasi konular gibi, bu güzelim konuda patron tarafindan çöpe gider :)

Tekrar belirtmek istiyorum; Ben baskanlik sistemini benimsiyorum ve gerekçelerimi yukarida söyledim. Benim gibi veya aksini düsünen varsa yazsin.

Katilimcilardan rica ediyorum, konuyu siyaset arenasina çevirmeyelim lütfen.

Avrupa ve diğer çoğu ülkelerde ya başkanlık veya krallık sistemi bulunmaktadır... Hiç birinde ayrışma ve bölünme yok... Memnun kalınmayan iktidarı bir sonra ki seçimde devirme imkanın var... Benim fikrim tek iktidarlıktır. Nasıl ki ortak yapılan her hangi bir iş sağlıklı değilse, ortak koalisyonla bir ülke yönetilemez... Çok başlılık kargaşalıktır... bunun bir çok örneğini yıllar öncesinde gördük.

Avrupada bir cok ulkede aslinda halen krallik hukum surmektedir.Asil yetki basbakanliktami yoksa kralliktami pek belli degil veya belli olmasini istemiyorlar.
Bence baskanlik sistemine kesinlikle EVET.

milletvekili çok daha güçlü olacak; hem bütçeyi hem kanunları hem de denetimi Meclis yapacak; başkanlık sisteminin en belirgin özelliği olan kuvvetler ayrılığı ilkesi gerçek anlamda uygulanacak; sistemin en güçlü ayağı parlamento olduğu için de Türkiye ‘diktatörleşir’ eleştirisi de boşa çıkacak. Kısacası Başkanlık sistemi gelirse Türkiye için süper olacak.

Bu egitim sistemimiz olduktan sonra ha oyle ha boyle benim icin farketmez,olsada olur olmasada.Milletvekili secimi dahi lider kadrolarinin takdiri ile gerceklesiyor.Kimisi ortalarda cok bagiranlari danisman secer kimiside partisinde ter dokenleri veyahut ortalarda onemli fikirleriyle gozukenleri degilde annesinin onemli bir sarkici olmasinin avantajlariyla danisman secilir.Bu sekilde bir halt olucagini dusnmuyorum.

valla ben şunu biliyorum. türkiyede bazı kesimler, özellikle bazı isimler herhangi birşeye şiddetle karşı çıkıyorlarsa kesin faydalı birşeydir. Birileri de aynen bütün güçleriyle karşı çıktıklarına göre , detaya inmeye bile gerek yok. Kesinlikle olmalı ;)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    126
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    174
Türkiye'de Çayın Tarihi