Kapitalizm Nedir? Ekonomilere Etkisi Nelerdir?

Celik

Emekli Admin
Kapitalizmin ne oldugunu anlatmama gerek yok zira az-çok herkez biliyor. Ben sadece etkilerinden bahsetmek adina örnekler vermek istiyorum.

Kapitalizmin temelinde rekabet, kalite ve hakedenin kazanmasi yatar. Fakat kapitalizm zamanla öyle bir hale geldi ki, zengin olanin daha zengin, paradan para kazananlarin ülke ekonomilerini tehtid eden ve acimasiz rekabete dayali bir canavara dönüstü.

Biraz evvel Belçika'nin bir televizyon programinda, ekonomik krizden ve vergi adaletsizliginden bahsedildi ve bunun üzerine bu konuyu açmak istedim.

Belçika'da küçük esnaf (Bakkal,kasap,manav vs...) %33 kazanç vergisi öderken, çok büyük kazançlar elde eden ve daha çok parayla para kazanan zenginlerden ise sadece %5 vergi alinabildiginden ve bunun vergi adaletsizligine neden oldugundan bahsedildi.

Bu süper zenginlerden daha fazla kazanç vergisi istenmesi halinde ise paralarini baska ülkelere kaçirmasi ihtimali oldugu ve bunun ülke ekonomisini felç etmesinden korkuluyor...

Bir zamanlar Türkiye gibi milletine "Nereden buldun" diye soran ülkelerden kaçirilan paralar için kasalarini ardina kadar açan ve nereden buldun diye sormayan Avrupalilar, simdi ise parasi kaçmasin diye kendi ülkesindeki zenginlerin tehtidine boyun eger hale geldiler.

Öyle ya; Artik maymun gözünü açti ve nereden buldun diye sormuyor kimse... Etme bulma dünyasi iste, Ne ekersen onu biçiyorsun...

Adini unuttugum bir filozof'un söyledigi söz geldi aklima ve ne kadar hakli oldugunu simdi daha iyi anliyorum "Kapitalizm insanin insani sömürmesidir, kominizm ise tersi" :)

Velasil; Hangi sistem olursa olsun, insanoglu bir sekilde kendine yontuyor. Fakat bir süre sonra, kendi yonttugu bu iki ucu sivri degnek kendine batiyor ...

kapitalizm3-e1422615785202.jpg kapitalizm3-e1422615785202.jpg

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kapitalizm Tartışması
  • A
  • avci,
  • Video Galerisi
  • 0    5K
Cushing Sendromu Nedir?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sağlık
  • 0    58
Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    9K
Yakuza Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 2    88
Geri