Makale Ben Hür Doğdum Hür Yaşarım, Kime Ne Tutumu, Görüşü

" W£L!K£ "

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar müsadenizle birkaç düşünce paylaşmak istiyorum..
Her konuda olduğu gibi katılır, yada katılmazsınız, ama lütfen saygıyı elden birakmayalım....
Önce kendimize saygımızı unutmayalım, sonra karşımızdakinin fikir ve görüşlerine...
Unutmayın karşınızdaki bir insan... Haktan ötürü saygı duyun ve sevin...

Yazıma birsöz üzerinden açılım yapacağım

" Ben Hür Doğdum Hür Yaşarım, Kime Ne, Kime Ne..."

Bir zamanlar dört kıta yedi iklimde hüküm fermanı olan şanlı ecdadın torunlarının düştüğü hal içler acısı...
İşte yukarıda yazdığım sözle yetişiyor, yetiştiriliyorlar... Gerek filmlerle, gerekse her şeyi yapmakta özgür olduklarını düşünmelerini sağlayacak
avrupayi yaşam biçimlerini savunan eğitimle...

O, yeryüzü ahalisini ihya eden, mutluluk hazinelerini,saadet definelerini okyanus ötesine taşıyan,ruhları ulvi alemlerin mihverine sevk eden, insanlığa medeniyet dersi veren
örf ve adetlerimizikaldırdılar ve yerine densizliğin tabelasını astılar...
" HÜR DOĞDUM HÜR YAŞARIM KİME NE, KİME NE..."
Densizliğe serbestlik olarak bakılıyor ve iffetli yaşamak ise yozluk olmuştur.....

"Hür doğdum hür yaşarım, zararım kendime kime ne kime ne"

Bu sözler üzerine ansiklopedi bile yazilir aslinda. Kisaca deginmek gerekirse; algi yönetimiyle birlikte, bireylerin topluma uymak gibi bir sorumlulugu olmadigi ve aklina geleni yapabilecegi her firsatta vurgulandi.

Bu algi belki Avrupa toplumuna uygun fakat birileri, "Müslüman mahallesinde salyangoz satma" misali bizim toplumumuza da adapte etmeye çalisti ve malesef basarili oldular da...

Fakat ben gelecegimizden umutluyum zira birileri elinden geldigi kadar mücadele veriyor. Biz muhafazakar kesime düsen ise, densizligi serbestlik olarak gören kisilerle mücadele edenlere destek vermek ve daha onlarca yil memleketi yönetmelerini saglamaktir.

Onlarca yil gerekiyor diyorum zira, yüzlerce yillik gelenek ve görenege sahip bir toplumu "Modern" yapma çabasina girenler, onlarca yil yönettiler bu memleketi. Bu izleri silmek ve sadece kendini degil, içinde bulundugu toplumu düsünerek hareket eden yeni bir nesil olusturmak için, yine onlarca yil çaba göstermek gerekiyor.

İnsan okudukça, öğrendikçe atalarımızın edebini, kültürünü üzülmemek elde olmuyor. Biz bu ecdadın torunları mıyız diye kendisine soruyor ister istemez. Saygıdan, edepten yoksun bir toplum yetişiyor uyan artık Türk gençliği seni o güzel ecdadın edebinden, kültüründen uzak yetişmeni sağlıyorlar. Yunus Emre’nin bir sözü ne kadar güzel anlatıyor edebi:

Gezdim Halep ile Şam’ı

Eyledim ilmi talep

Meğer ilim bir hiç imiş

İlla edep illa edep

Şimdi aileler “aman çocuklarımız okusun büyük adam olsun” diyorlar, büyük adam edeple, kültürünü bilmekle oluyor maalesef, çocuklara Çin Sarayını otuz(30) askerle, yiğitle basan Kürşat komutanı, Malazgirt Savaşına kefeniyle çıkan Alparslan’ı, İstanbul’u Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerif’ine nail olmak için büyük çabalar göstererek alan Fatih Sultan Mehmet Hanı, seferden sefere koşan Kanuni Sultan Süleyman’ı ve şanlı Çanakkale Zaferini anlatmazsak, anlatamazsak maalesef o çocuk büyük adam olamıyor, olmuyor.

Şanlı devletimiz, Büyük İmparatorluk Osmanlı zamanında kapılarda iki tane tokmak olurdu birisi küçük diğeri büyük, kapı küçük tokmak ile çalınıyorsa gelen misafir bayan demekti ve kapıya gelen misafir rahatsız olmasın diye evin hanımefendisi bakardı. İşte ecdadın edebi, kültürü bu kadar ince bu kadar zarifti. Bizlere sübjektif millet olacaksınız diye, Objektif millet (Irkçılığı burada ayrı tutuyorum) anlayışımızı unutturdular, öldürdüler, çürüttüler.

Biz Batılaşmayı ne kadar yanlış anladık. Herkes bu soruyu sorsa kendisine birde dışarı baksa alacak cevabını. Batılılaşma, Batı’nın ilmini, teknolojisini almaktır yoksa kültürünü yaşayış tarzını kültürümüze yerleştirmek değildir. Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifinde bize emir ettiği gibi “ilim Çin’de de olsa alınız” ama biz ilim hariç her şeyini almış durumdayız giriyoruz evlere İngiliz evlerine özgü eşyalar var çünkü onlar bu kültürünü mağazalarda bize satıyorlar. Bizler batılıların kültürünü satın alıyoruz hem de özenerek. Çünkü bizler ecdadın nasıl yaşadığını bilmiyoruz. Gençlik onların kültürleriyle yabancılaştırılıyor.

Bakıyoruz Japonlar teknolojide, bilimde çok ileride bu da çok mümkün çünkü üç bin yıl önceki kitapları yeni nesiller okuyabiliyor, kültürünü çok iyi biliyor. İngilizler bin yıl önceki kitabını okuyor. Biz en fazla 100 yıl öncesine gidebiliyoruz. Eğer bizler anlatamazsak, öğrenmezsek kültürümüzü onlar büyür biz küçülürüz.

Eğer aileler iyi bilmez çocuklarına kültürlerini iyi anlatamazsa onlarda kültürlerini kimin filme çektiği belli olmayan televizyon filmlerinden öğrenir sonra ceddine küfür eder hale gelir. Düşman bir değil birden fazla hem içeride hem dışarıda Allah devlet büyüklerimize ve bize yardım etsin.

Amin kardeşim amin,çok haklısın yerden göğe kadar...

çok önemli ve güzel konu gönlüne sağlık welike

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Nesimi - Ben Bu Cihana Sığmazam
  • Ugur
  • Ugur,
  • Şiirler
  • 0    2K
Eyvah! Ben Ne Yaptım Demeden Önce
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sohbet Odası
  • 0    910