BOTAŞ İşçilerine Yemekhane Kirlenmesin Diye Dışarda Donmuş Yemek

Ugur

Administrator
Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş’nin (BOTAŞ) Kars’taki şantiyesinde çalışan işçilerin, ‘yemekhane kirlenir’ gerekçesiyle içeri alınmadığı, -10 derecede dışarıda yemek yedikleri iddia edildi. Uygulamayı ‘insanlık dışı’ olarak niteleyen işçiler, dondurucu soğukta yemek yemelerini cep telefonuyla kaydetti.
botas.jpg botas.jpg

BOTAŞ şantiyesinde işçi olarak çalışan elektrik ustası Ziya Sancak, birkaç gün önce kötü şartlar nedeniyle şantiyeden ayrılarak İstanbul'a geldiğini belirtti. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Sancak, “Ben devletin işi olan BOTAŞ'ta çalışıyorum ama görüntülerde gördüğünüz gibi rezil şartlarda. Ne bir iş pantolonu, ne bir iş ayakkabısı. Yemeği zaten donmuş olarak yiyoruz. Üstelik çeşitli bahanelerle çalışan arkadaşlarımızın 45 gündür alacaklarını vermiyorlar. Ana taşeron firmaya geldiğimizde de bizi ofisten kovuyorlar. Devletin bir an önce bu işe el uzatmasını istiyorum. Çalışırken bir arkadaşımızın eli çatladı, şantiyede bulunan ambulans dahi bizi hastaneye götürmedi. Ben ve birkaç arkadaşım 45 gündür Kars ve Erzurum'daki şantiyelerde çalışıyorduk ancak 3 aydan bu yana çalışan işçiler var. İşçilerin prefabrik konteynerleri kirleteceği söylenerek yemekhanelere alınmıyorlar ve yemeklerini dışarıda dondurucu soğukta yiyorlar.” şeklinde konuştu.

“Bizler ailemizi geçindirmek için oralara giderek zor şartlarda çalışıyoruz, ancak insanlık dışı muamelelere maruz kalıyoruz.” diyen Sancak, “Buna rağmen paramızı da alamıyoruz. Gitmediğim yer kalmadı, başbakanlığa kadar bile gittim ama beni kimseyle görüştürmediler. Baştan yemeklerimizi yemekhanede yiyorduk. Sonradan ne olduysa arkadaşlarımız dışarıya atıldılar. Yaklaşık 15-20 gündür dışarıda kar üzerinde yemek yiyoruz. Soğukta yemekler de donuyor zaten. Devlet devletliğini yapsın, bakanlık bakanlığını yapsın. Ana firma taşeronu suçluyor, taşeron firma da ana firmayı suçluyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ercan Yıldız, CHA

yuhhhhhhhhhhhhhh. başka bi söze gerek yok. yemekhane kirlenmesinmiş. O yemekhaneci hala orda duruyorsa yazıklar olsun.

Daha neler olurmu böyle şey,,,insanlık ölmüş,,ben olsam çamura batırıp ayaklarımı heryerinde gezerim:):)

Devletin işi, ana firma, taşeron firma..... bu ne yahuu....

Devlettede ozeldede insan faktoru isi bitiriyor

Botaş gibi bir mekanda kış günü böyle birşey yapılması gerçekten çok kötü. ama şantiye ortamını bildiğim için bana farklı bir olay varmış gibi geldi.
İşçilerin ellerindeki yemek dışardan gelmiş. Hazır gelmiş. Yemekhaneyi işleten taşeron , yemekleri kendisi verip para kazanamadığı için yaptı büyük ihtimal.Yada yemekhaneciyle para sorunu oldu . İnadına yaptı. Belkide sadece 1 günlük sorundu. Haber oldu. Ama yemekhane taşeronu ile devlet veya idareci firma arasındaki sorun işçilere yansıtılmamalıydı. El meği ile çalışan insanlar o soğukta duvar diplerinde soğuk havada soğuk yemek yemeseler daha iyi olurdu. Her kimlerin işiyse büyük yanlış ve kul hakkına girdiler.

Geri