Sıla Yolu Gurbetçiler Dikkat! SGK Borç Sorgulaması Yapın

Celik

Emekli Admin
Gurbetçiler Dikkat! SGK Borç Sorgulaması Yapmadan Yola Çıkmayın

Yurt disinda yasiyor olsaniz bile, Genel Sağlık Sigortası kapsamında 01.01.2012 yilindan itibaren GSS primi Ôdemediginize dair borçlu görünüyor olabilirsiniz. Borçlu olup olmadiginizi ögrenmek için, https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresine tiklayip, kimlik bilgilerinizi girdikten sonra alttaki resimde gördügünüz gibi, ilk seçenek olan Zorunlu GSS-Tescil Kaydi ve Borç Dökümü seçenegine tiklayarak borçlu olup olmadiginizi ögrenebilirsiniz.

bor.png bor.png

Genel Sağlık Sigortası kapsamında basvuru yapmayan tüm TC vatandaslari sistem dahilinde borçlu olarak gösterildiginden dolayi, Yurt disinda yasayan TC vatandaslari otomatik olarak borçlu gösteriliyor. Kendimden örnek vereyim, 1991 yilindan beri Belçika'da yasadigim halde, 5666.82 TL borçlu görünüyorum ve Türkiye'ye gider gitmez itiraz edicem.

Bu duruma itiraz etmemeniz halinde, borcunuz katlanacaktir. Ileride Türkiye'ye giris sirasinda sorun yasamamak için, size en yakin SGK müdürlügüne basvurmanizi tavsiye ederim.

Sağlık yapılandırması için mart ayı sonu yeni yasanın , çalışanlar için bildirim yapmasının son günü. Bende merak edip bugün sordurmuştum memleketten.
Burada Türkiye ile herhangi bir sağlık anlaşması yok. Burada olan tamamen bu sistemin dışında kalıyor. Kendi isteğimizle sigorta yaptırıyoruz ve şu an ne durumda olduğunu bilmiyorum. Ben sayfa ğzernden değil direkt SSK genel müdürlüğünden sordurdum ve borcum çıkmadı.
Yurtdışında sana nasıl borç çıkarmışlar? Biraz tuhaf geldi bana. Yurda döndüğümde itiraz edecem diyorsun ama bu ayın son günü yapılandırma veya işlem bitiyor. Bu ay içinde ne lazımsa yap bence. Memlekette bir tanıdığı sskya gönderip sorgulatabilirsin.

Ben kayıtlı değilmişim.

• GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır.

Bende bu olayi tesadüfen ögrendim. Geçen hafta bacanagim Türkiye'deydi, ona kardesi söylemis ve sorgulama yaptiginda borçlu oldugunu ögrenmis. Itiraz etmis ama bin dereden su getirtmisler. Pasaportundaki bütün giris çikislara bakmislar, daha sonra borcun büyük bir bölümünü iptal edip, sadece 300 kusur lirasini ödemek zorundasin ve bu borcunda silinmesi için, bulundugun ülkenin saglik güvenligi kurumundan belge getir (BT 8) demisler.

Ben sorguladim ve borçlu görünüyorum, diger gurbetçilerin durumu nedir bilemem. Ayrica sorgulama yapmak çok kolay, en azindan ne durumda olduklarini anlarlar.

Sorgulama yaptiktan sonra, borçlu görünen gurbetçilerimiz olursa, bizimle paylasmasini rica ederim. Foruma üye olmayan ziyaretçi durumundaki arkadaslar da yorum yazabilirler. Foruma üyelik sarti yoktur.

Ben kayıtlı değilmişim.

• GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır.

Borç Görüntüleme butonuna tikladiginda iki baslik açiliyor, ilkine tiklaman gerekiyor. Eger ilk seçenege yani

Zorunlu GSS-Tescil Kaydi ve Borç Dökümü seçenegine tikladiysan ve borcun yoksa sanslisin, artik bana borç verirsin herhalde :)

Borç Görüntüleme butonuna tikladiginda iki baslik açiliyor, ilkine tiklaman gerekiyor. Eger ilk seçenege yani

Zorunlu GSS-Tescil Kaydi ve Borç Dökümü seçenegine tikladiysan ve borcun yoksa sanslisin, artik bana borç verirsin herhalde :)

Evet aynen orası.

sgk.jpg sgk.jpg

Benim borcun resmi :)

borc2.png borc2.png

en azından bulunduğun ülkenin kurumundan belge istiyorlar. Gerçi 300 tl bişey değil . halledilir ama ne gerek?
Bizim buranın sosyal güvenlik sistemi olmadığı gibi Türkiye ile herhangi bir güvenlik anlaşması da yok. Yani buraya gelen Allaha emanet. Ynede şükür borcum yok :)
Ama isteğe bağlı sigorta yaptırmayanlar elçiliklerden alacağı belge ile sskdan geçmiş dönük sigarta masrafını yatırarak geçen günleri sigorta günlerine ekleyebilirler.
Tabi elçiliğin istediği belgeler zaten hayattan soğutmaya yetiyor.

Çelik ustam, bir şekilde yolunu bulup bu ay içinde çözüme kavuşturun. Yoksa daha çok sıkıntı olur. Bu ayın sonuna kadar işlemler daha kolay olacak.

Yarin çalisma ve sosyal güvenlik müsavirligine gidip sorucam. Belki sorun buradan çözülür. Gelismelerden haberdar ederim :)

Cok haklisin zazazazaz

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri