"Çöpten yiyen Suriyeli kadın" yalan çıktı

MURATS44

Super Moderator
Bazı medya kuruluşlarının , ülkenin ne durumda olduğunu gösterdiğini savunarak bu resim üzerinde yalan haberler ve haksız leştriler yapmaları , basın özgürlüğü ve doğruları yansıtması açısından bir faciadır. Yalan haberlerle gazetecilik yaptığını sananlara inanmak bir yana, rezaletleri hergün yeni bir boyur kazanıyor. İşte yalan bir haberin gerçek yüzü.
n-yiyen-suriyeli-kadin-yalan-cikti-1432182061-2329.jpg n-yiyen-suriyeli-kadin-yalan-cikti-1432182061-2329.jpg

İki gündür sosyal medyada gündem olan, bugün de bazı gazete manşetlerine taşınan haberin gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı.

Suriyeli bir kadının Gaziatep'te çöp konteynırından yemek yediği görüntülerin mizansen olduğu ortaya çıktı.Suriyeli kadının haberde iddia edildiği gibi dul olmadığı, eşi tarafından dilendirildiği, insanları etkilemek için para istemek maksadıyla her gün düzenli olarak çöp konteynırına gittiği anlaşıldı.

Yalanı İMKANDER ortaya çıkardı​

Haberin yayınlanması üzerine İMKANDER Gaziantep Temsilcilği aileye ulaşmak maksadıyla harekete geçti. Derneğin Gaziantep Temsilcisi Sait Gökdere, yardım ulaştırmak için aileyi aradı ve çarpıcı gerçekle karşılaştı.

Habere konu olan kadın iddia edildiği gibi savaşta eşini kaybetmemişti ve eşi tarafından dilendiriliyordu. Gökdere çevredeki esnafla da görüşerek, Suriyeli kadının duygu sömürüsü yapmak için etraftan birisi geçtiğinde özellikle çöpten yiyecek almış gibi yaptığı bilgisini teyit ettirdi.

Haberi hazırlayan İhlas Haber Ajansı muhabiri Mehmet Bulut'ta dilencilik şebekesinin tuzağına düşürüldü. İMKANDER'in AFAD görevlilerini haberdar etmesi üzerine bölgeye gelen yetkililer kadını ve eşini kampa yerleştirmek için girişimde bulundular. Fakat aile kampa gitmemek için direndi.

Türkiye'de yaklaşık 2 Milyon Suriyeli mülteci bulunuyor ve mültecilerin eğitim, sağlık ve kamplarda barınma gibi pek çok ihtiyacı devlet ve yardım kuruluşlarının koordinasyonu ile sağlanmaya çalışılıyor.

Çamur at izi kalsın misali...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri