Taksicilere "Verimli Araç Kullanımı" Eğitimi

Ugur

Administrator
İstanbul, Ankara ve İzmir’deki taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerine nasıl daha az benzin tüketileceğinin eğitimi verilecek.
taks.jpg taks.jpg

Pilot il ve semt seçimi için çalışmalar yapılıyor. Eğitim alan şoförlere, eğitim aldıklarına dair bir belge verilecek ve bu belgeler taşıtlara yapıştırılabilecek. Araçların nasıl verimli kullanılacağının anlatılacağı eğitimlerde, klima kullanılmamasının yüzde 5’e kadar yakıt tasarrufu sağlayacağı, agresif sürüş tarzının yüzde 20 daha fazla yakıt tüketimine neden olacağı gibi bilgiler öğretilecek.

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre Enerji Verimliliği Derneği, ilk yıl için 170 bin şoföre eğitimi vermeyi planlıyor. Ağustos ayında hayata geçirilecek projeyle taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerine araçların nasıl daha verimli kullanılacağı öğretilecek. İlk etapta 3 büyük şehirde başlayacak projenin daha sonraki yıllarda diğer şehirlere de yayılması bekleniyor.

Halen kamu spotu yayımlanan projede, Türk otomobil yarışçısı ve iş adamı Ethem Genim tarafından araçların nasıl verimli kullanılacağı anlatılıyor. Taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerinin odalarıyla görüşmelerini sürdüren Enerji Verimliliği Derneği, her sürücüye bir kere ve bir saat eğitim verilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bir saatlik eğitimde, taksi ve dolmuş şoförlerine nasıl daha az benzin kullanılacağı konusunda birçok farklı uygulama gösteriliyor.

Kaynak: hurriyet

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Yerli Elektrikli Araç Amperino İlk Kez Görücüye Çıktı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    161
Türkiye’ye araç götürürken vekalet Türkçe mi olmalı?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Sıla Yolu
  • 0    1K
Kavuklu İle Pişekar: Haraç
  • Serdar Yıldırım
  • Serdar Yıldırım,
  • Komikler
  • 0    1K
Geri