Facebook'tan "Oy veriyorum" Butonu

Ugur

Administrator
Facebook, kullanıcıların, genel seçimlerde oy kullandıkları bilgisini arkadaşlarıyla paylaşmasına imkan sağlayacak “Oy veriyorum” butonunu uygulamaya sokacak.
facebookoy.jpg facebookoy.jpg

Facebook'tan yapılan açıklamada, ABD, İngiltere, İskoçya ve Hindistan ile Avrupa Birliği Parlamentosu'ndaki çeşitli seçimlerde uygulanan "Oy veriyorum" özelliği, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde de kullanıma açılacak.

Facebook hesabı olan seçmenler, haber kaynaklarının en üstünde, "Seçimler bugün. Oy verdiğini paylaş ve daha fazla bilgi al" ifadelerini içeren bir mesaj görecek. Mesajın altındaki "Oy veriyorum" butonuna tıklayan kullanıcılar, hangi partiyi tercih ettiklerinin bilgisini girmeden, oy kullandıklarını arkadaşlarına duyurabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Politikadan Sorumlu Uzmanı Elizabeth Linder, söz konusu özelliğin, seçimlerde oy kullanımını teşvik amacıyla oluşturulduğunu belirtti. Seçimlere katılımın önemine değinen Linder, "(Oy veriyorum) butonunun, diğerlerini de sandığa gitmeye teşvik edeceğini umuyoruz" ifadesini kullandı.

Nature dergisinin 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya dikkati çeken Linder, "2010 yılında gerçekleşen ABD ara seçimlerinde 300 bin seçmen, Facebook arkadaşlarının yaptığı paylaşımları görüp oy vermeye gitmiş, Hindistan’daki seçimlerde ise 4 milyondan fazla kişi, oy kullandığı bilgisini Facebook arkadaşlarıyla paylaşmış" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: trthaber

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Facebook hesabı sahibi ölürse ne olur?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • İlginçler
  • 1    3K
Facebook'u Bırakmak Stresi Azaltıyor
  • Ugur
  • Ugur,
  • Sağlık
  • 3    2K