Biyografi Selin Atasoy Hartevioğlu Kimdir?

1972 yılında doğan Selin Atasoy, ünlü adli tıp uzmanı Sevil Atasoy ile reklamcı Faruk Atasoy’un kızıdır. Anneannesi Dr. Ferda Gök Türkiye’nin ilk özel laboratuarlarından Teşvikiye Laboratuarı’nın kurucusu ve annesinin babası da tıp uzmanı Prof.Dr. Şemsi Gök’tür.

Selin Atasoy Selin Atasoy
Marka mimarı, yazar, tasarımcı, prodüktör, senarist Selin Atasoy, Özel İstanbul Alman Lisesi’nden mezundur. Liseyi bitirdikten sonra eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Fransa’ya ekonomi, uluslararası iş idaresi ve sinema dallarında eğitim almak için gitmiştir.

Selin Atasoy 1996 yılında CNN’in Atlanta merkezindeki uluslararası haber bölümünde editör olarak çalışmış ve yine 1996 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te uluslararası ilişkiler ve diplomasi doktorasına başlamıştır.

1997 yılında FCA!BMZ reklamcılık ağının Paris’teki merkezinde reklamcılık hayatına ilk adımını atmıştır. Şimdi Publicis grubuna ait olan FCA!BMZ reklamcılık şirketinde metin yazarlığı yapmıştır. Selin Atasoy daha sonra doktorasını dondurarak İstanbul’daki BirikimFCA! reklamcılık ekibine katılmış ve ilerleyen yıllarda bu şirkette uluslararası koordinatör ve stratejik planlama direktörlüğü görevlerini de üstlenmiştir. Selin Atasoy 2000 yılında ise yönetim kurulu üyeleri arasına katılmıştır. Selin Atasoy burada birçok ulusal ve uluslararası reklam verenin Türkiye ve yurtdışındaki çalışmalarında yer almıştır.

Selin Atasoy, Dubai, Moskova, Şikago, Hong Kong, Frankfurt, Paris gibi dört bir kıtadaki iletişim projeleri için ekipler kurmuştur. Kurmuş olduğu bu ekipleri başarılı bir şekilde yönetmiştir.

Selin Atasoy, fotoğraf sanatçısı Tamer Hartevioğlu ile birlikte geliştirdikleri panoramik fotoğraf projelerinde küratörlük ve sanat yönetmenliği görevlerini yapmıştır. Selin Atasoy, Panoramik Bir Rüya isimli serinin ilk iki sergisi Paris ve Venedik şehirlerini işlemektedir. Fotoğraflar 2006 yılından beri İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep’de sergilenmiştir. Selin Atasoy ve Tamer Hartevioğlu İstanbul Devlet Opera ve Balesi ve İstanbul Filarmoni Derneği ile birlikte İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonu çerçevesinde hazırladıklar yapmıştır. Yapmış oldukları bu hazırlıkları İstanbul Sahnesinde Müzik fotoğraf sergisi ilk defa Aralık 2010’da İstanbul Fotoğraf Merkezi’nin içindeki Leica Gallery’de sanatseverlerle buluşturmuşlardır.selin atasoy

Selin Atasoy, profesyonel kariyerine 2008 yılında kurduğu Kita Tanıtım, Tasarım ve Danışmanlık ve 2012 yılında kurulan GO içerik Ajansı’nda devam etmektedir. Kita’daki ekibi ile birlikte Türkiye’nin ilk resmi marka kent projesi olan İzmir’in dünya stratejisini hazırlamıştır.

Selin Atasoy, fotoğrafçı Tamer Hartevioğlu ile evlendi. Fakat ikili boşandı.

Selin Atasoy DNArtist Projesi​

Selin, uluslararası deneyime sahip biyokimyacılar, moleküler genetikçiler, tasarımcılar ve fotoğrafçılardan oluşan bir ekibin iki yıl süren çalışmalarının sonuncunda doğmuş olan DNArtist Projesi’nin de yaratıcısıdır. DNArtist Projesi kapsamında kişinin kendi DNA’sından eşi olmayan portreler yaratılmaktadır.

Senarist Selin Atasoy ve Kanıt Dizisi​

Kanal D ekranlarından 100 bölüm yayınlanmış olan Kanıt dizisinin senaristi olan Selin Atasoy, dizi için özgün hikâyeler yazmıştır.

Selin Atasoy, kendisini “Kanıt”ın yazarlığına sürükleyen süreci, ailesini ve yaptığı işleri anlattı.

CİNAYET HEP HAYATINDAYDI​

* Bizim evimizde akşam yemek sofralarında adli bilimler konuşulurdu ağırlıklı olarak. Çünkü annem de, dedem de o dünyadan geliyordu. Ben de çok meraklıydım bu konulara. Ama devlet memuru olma konseptinden çekiniyordum. Bir de adli bilimlerin bugünkü konumuna geleceği o zamanlar hayal edilemiyordu. O yüzden ekonomi okudum. Ama her zaman bizimkilerle bilimsel kongrelere gittim. Büyükbabam, asistanlarının tezlerini benimle okurdu; o zamanlar 9-10 yaşlarındaydım. Okuldan çıkınca büyükbabamın işyerine giderdim, orası neresi? Adli Tıp Kurumu.

* Konular feci ama çocukluğumdan beri hayatımın içinde aynı zamanda... Uzun yıllardır birtakım projeler geliyordu

*adli bilimlerle ilgili. Sevil de, ben de düşünüyorduk, ama kafamızda oturtamıyorduk. Ta ki yapımcı Abdullah Oğuz’la karşılaşana kadar.

EN BÜYÜK DESTEĞİ ANNESİ SEVİL ATASOY​

selinsevil.jpg selinsevil.jpg

* Sonunda “Kanıt”, 2010 yılının başlarında hayatımıza girdi. Hikayeleri yazarken en büyük desteğim Sevil*. Birtakım deliller ve tekniklerle ilgili oturup saatlerce konuşuyoruz.

*(Ailemle iş ilişkilerimiz de oldu. Toplantılarda anne-baba diyemediğim, hanım-bey diye hitap etmenin de garip olacağını düşündüğüm için anneme Sevil, babama da Faruk demeye başladım. Şimdi oğlum Kuzey için de onlar 'Sevil' ve 'Faruk'. Mühim olan dostluğumuz! )

* Bunca yıldır duyduğum, okuduğum, bildiğim gerçek hikayelerden yola çıkarak, bazen birkaç hikayeyi birbiriyle harmanlayarak yazıyorum. Bu bir televizyon çalışması olduğu için işin içine birden fazla şüpheli katmam, seyirciyi bir sağa-bir sola yatırmam, sonunda da şaşırtabilmem lazım.

* Bazen sadece gazetelerde çıkan bir paragraflık bir hikayeden yararlanıyorum. Bir de ister istemez bende bu tür bir kaynak var. Hem güncel olaylar hem de geçmişte yaşanmış olaylar, konularına göre arşivlenmiş durumda. Zehir, balistik gibi başlıklarla.

* Konuların bu kadar karanlık olması, tabii ki ruh sağlığı açısından iyi bir şey değil. Sürekli cinayetler ve felaketler düşünüyorsunuz. Örneğin masaja gidiyorum, orada gevşeyeceğime cinayet düşünüyorum, çıkıp masaj seansında geçen cinayet bölümü yazıyorum!

YAKALANAMAYAN SUÇLU YOKTUR​

* Şöyle bir gerçek var: En kolay iz sürülebilen suçlar, kişilerin birbirleriyle bağlı olduğu suçlar. Komplikeleşme, insanlar birbirlerinden kopuk olduklarında oluyor.

* Çalışmamızdaki en büyük amaç, suça karşı algıyı açabilmek.İnsanlara dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak, nelerle karşılaşa-bileceklerini, hangi durumda nasıl davranmaları gerektiğini göstermek. Ve suç işlendiğinde takip edileceğinin ve suçlunun yakalanacağının altını çizmek.

* “Kanıt” yalnızca halk tarafından seyredilmiyor; aynı zamanda polisler, jandarmalar tarafından da takip ediliyor, okullarda okutuluyor. Bu yönde de bir misyonu var.

Kaynak:
Selin Atasoy Kimdir ?
En büyük desteğim annem

Son düzenleme:
Emeğine sağlık uğur. İlgiyle okudum yazıyı. Bilmediğim bir çok konuda aydınlanmış oldum. Hep Sevil Atasoyu arastirirdim. Şimdi Selin ve dedesinide arastiracagim.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Sevil Atasoy Kimdir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 4    11K
Geri