İftar ve Sahur Duası

MURATS44

Super Moderator
Yemek hazır olunca besmele ile yemeğe başlar, ama besmeleyi unutursa, hatırladığında "bismillâhi evvelehû ve evsatahû ve âhirahû", yani "hem başında, hem ortasında, hem de sonunda Allah'ın ismini anarım" der

- -
İftar vaktinde şu duayı okumak sünnettir: "Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü, ve aleyke tevekkeltü, ve alâ rızkıke eftartü, ve savmel'ğadi min şehri ramazane neveytü, fağfir lî ma kaddemtü ve mâ ahhartü"

Anlamı: "Allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açtım Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim Artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

Muaz ibni Zühre Radiyallâhu Anh anlatıyor: Bana ulaştı ki, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü" (Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum) (Ebû Dâvud, Savm: 22)

Mervan ibni Salim, ibni Ömer Radiyallâhu Anhümadan naklediyor: Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi: “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti" Hadisin râvisi Rezin, duanın baş kısmına “Elhamdülillah" kelimesini ilave etti (Ebu Dâvud, Savm: 22)

Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu Anhümâ de iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah'ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla"

971a.gif 971a.gif

Oruçlu, iftar ederken şöyle der: Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşaallah mükâfat gerçekleşti

972a.gif 972a.gif

Yanınızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi iyi insanlar yesin ve melekler size dua etsin

973a.gif 973a.gif

Allahım, her şeyi kuşatan rahmetinle Senden benim günahlarımı bağışlamanı istiyorum

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İftar Çadırları Amacı Nedir?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    7K
Ettehiyyatü Duası’nın İnişi
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    6K
Yağmur Duası