Saatler Bir Saniye Geri Alınıyor

Celik

Emekli Admin
Saatler Neden Bir Saniye Geri Alınıyor?

Saatler Bir Saniye Geri Alınıyor Saatler Bir Saniye Geri Alınıyor
(2015) 30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece saatler bir saniye geri alınacak. Peki saatler neden 1 saniye geri alınıyor?

30 HAZİRAN SAAT 23:59:59'DA SAATLER BİR SANİYE GERİ ALINMIŞ OLACAK

30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59'da 1 saniye geri alınacak.

Paris merkezli Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi (IERS) uzmanları Dünya'nın Güneş etrafında dönüş hızının yavaşladığını tespit ederek, 30 Haziran'da 'Dünya saatine' 1 saniye eklenmesini talep etti.

(IERS) Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüşünün yavaşlamasından dolayı 1 saniyelik artık zaman oluştuğunu fark etti. Bu tespitin ardından uzmanlar 30 Haziran'da dünyada saatlerin 1 saniye geri alınmasına karar verdi. Yani 1 Temmuz'da güne aslında bir saniye geride başlayacağız!

SAATLER İKİ KEZ AYNI SANİYEYİ GÖSTERECEK

30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59'da saatler iki kez aynı saniyeyi gösterecek. Böylece Dünya saatine 1 saniye ilave edilmiş olacak.

MEVSİM KAYMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Dünya'nın yavaşlamasının yol açtığı gün ve mevsim kaymasından doğan artık zaman da bu yöntemle kapatılmış olacak.

SAATLER BİR SANİYE GERİ ALINIYOR AMA BİLİŞİM UZMANLARI ENDİŞELİ

1 saniyelik ilave, bilişim uzmanlarını düşündürüyor. Uzmanlara göre, ek 1 saniye, birçok teknolojik sistemin arızalanmasına neden olabilir.

Zira saatler 23.59.59'da bir saniye yerine 2 saniye tıkladığında, çok sayıda bilgisayar sisteminin bunu bir arıza olarak algılayıp durmasından korkuluyor.

Milyonlarca yil oncesi dunyanin donus hizinin daha hizli oldugu iddiasi ayrica bir dipnotu gorulebilir.

Birkaç saatlik fark olsa anlarim ama sadece bir saniyelik fark olacagi iddiasi bana göre "show"'dan baska bir sey degil.

Diyelim ki; Son bir yilda dünyamiz günes etrafindaki dönüsünü 365 gün 5 saat 59 dakika 59 saniyede tamamladi ve dünyalilar bunu tespit etti. Peki bu durumda Dünya saatini bir saniye ileri veya geri almanin ne önemi olabilir ki?.

Ayrica bakarsiniz önümüzdeki günlerde dünyamiz bir atak yapar ve bir saniyelik fark kapanir. Olmadi seneye bir saniye daha hizli döner olur biter :)

Amacim bilim adamlariyla dalga geçmek degil ve bilime önem veririm. Fakat yaklasik 32 milyon saniyelik bir zaman diliminde, bir saniye aranmaz gibi geliyor bana ( bir yil= 31.557.600 saniye)

Benim anlamadığımda,
Bilgisayar sistemleri çökecek, hayat etkilenecek, elektrikli sistemler çalışmayacak falan denmesi. 1 sn fark ile sanki dünyanın sonu. Bu kadar büyütülecek birşey olduğunu sanmıyorum. Milyonlarca yılda bir saniye yavaşladıysa nedeni vardır elbet. Sonuçta dünya motor gücüyle dönmüyor. Dünyayı yaratan kudret onu hesaplamıştır mutlaka.

Bilgisayar sistemlerinin etkilenmesi ihtimali, Dünya'nin günes etrafindaki dönüsünün bir saniye yavas olmasi degil. Sebep olabilecek durum, sadece 30 Haziran aksami saat 23.59.59'da, 59. saniyeyi iki defa göstermesi olarak gösteriliyor.

Fakat bende durumun abartildigini düsünüyorum zira ayni senaryo 2000 yilina girecegimiz zaman da söyleniyordu.

Bir sorun olmaz belki ama, çok gereksiz bir uygulama oldugu muhakkak.

Birileri böyle senaryolar üretmeye baya bi meraklı. İnsanların akılalrında soru işaretleri oluşturup , sıkıntı çektirmeyi seviyorlar heralde. Hani dünyadaki sistemler bu bir saniyeyi algılayıp sorun olduğunu düşünüp kendilerini kapatacaklar ya, işte dünyanın dönüş süresini bütün sistemlere bağlamışlar mı acaba?

bu sistemler dünyanın hızına göre mi çalışıyormuş?

Her 5 yılda 3 kez yapıla geldiğinden saniye sıçraması olağanlaşmıştır. Henüz küresel boyutta teknolojik sıkıntı yaşattığı duyulmamış ve elektronik yaşamı felç etmemiştir. Saniye sıçramasını dikkate alan yazılımlar sayesinde teknolojik sistemlerde olası etkisi önlenmektedir, arızalara da yol açmamaktadır tıpkı yaz saati uygulamasına uyumlu bilgisayarlarımız gibi.,,

Doç. Dr. Hasan Esenoğlu
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Bu gece saatler 1 saat geri alınacak
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    3K
KURTALAN EKSPRES Ft. Hayko Cepkin - Yeni Bir Gün
  • Tevfik
  • Tevfik,
  • Video Galerisi
  • 0    37
Midemi Yıkattım Öyle İç Dış Bir Temizleteyim Dedim