Sıla Yolu Benim Gibi Sürün Tavsiyeme uyun, tasarruf edin..

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Araç kullanırken birkaç noktaya dikkat edilmesi halinde, yakıttan yüzde 20 tasarruf etmek mümkün. Bunları uygulamak hiç de zor değil,

arabasrenk.jpg arabasrenk.jpg

Yakıt fiyatlarının yüksek olduğu bir dönemde, uygulanabilir birkaç temel noktaya dikkat edilmesi halinde epeyce yakıt tasarrufu etme imkânı bulunuyor. Alman Otomobil Kulübü (ADAC), böylece yüzde 20’ye kadar yakıt tasarruf imkânı bulunduğunu bildirirken, çoğu sürücünün bunun farkında olmadığını belirtti. Bunların başında düşük devirde araç kullanma, aracın yükünü azaltma ile teker havasının yüksek olması geliyor.

DÜŞÜK DEVİRDE KULLANIN​

Kısa sürede hızlanın, çabuk vites değiştirin ve mümkün olduğu ölçüde düşük devirde hareket edin. Uzmanlar, kent içinde bile 5.vitesle gidilebileceğini belirtiyorlar. Motor sarsılmaya başlayınca ve gaz almayınca vites değiştirin.

FRENE AZ BASIN​

Frenleme, araçlarda çok yakıt tüketimine sebep oluyor. Trafiği ve ışıkları gözleyerek akıcı araç kullanın, kırmızı ışığa yaklaşırken vitesi boşa almayın. Aracınız en çok yakıtı motor soğukken tüketir. Bu nedenle kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edin.

MOTORU KAPATIN​

20 saniyeyi geçen beklemelerde motoru kapatın. Bu durum tren yolu geçitlerinde zaten bir zorunluluktur. Bu sayede saatte 0,5 ile 1 litre arasında yakıt tasarruf edersiniz. Aracınızın yükünü mümkün olduğu ölçüde azaltın, çok yük, çok yakıt demektir. 100 kiloluk fazladan bir yükün maliyeti 0,3 litre daha fazla yakıta yol açar.

LASTİK HAVASI YÜKSEK OLSUN​

Düşük havalı lastikler yakıt tüketimini artırır. 0,2 barlık bir azalma bile, zemin direncini artıracak, dolayısıyla daha çok yakıt tüketimine yol açacaktır. Bu nedenle lastiklerin havasını düzenlice kontrol edin. Üreticinin tavsiye ettiği basıncın en fazla 0,2 bar üzerinde hava basabilir, böylece buradan da yakıt tasarruf edebilirsiniz.

UCUZ İSTASYONLAR BULUN​

Son öneri olarak, yakıtınızı ucuz istasyonlardan satın alın. Bunun için bir pratik akıllı telefon uygulamaları bulunuyor. (ADAC Spritpreise app)

Kaynak:FRANKFURT

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Cem Adrian Sen Benim
  • Tevfik
  • Tevfik,
  • Müzik
  • 4    2K
Sizin Dininiz Size, Benim Dinim Bana
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    2K