Ansiklopedi El-Harezmi ve Çalınan Türk Tarihi

AL-GORİSMUS, AL-GORİTMA, LOGARİTMA, AL-KORİZMA > KARİZMA

Yukarıdaki sözlere bakınca bu sözlerin ya Yunanca, ya Latince olduğu sanılabilir. Oysa bu sözler Türk Milletinin öz malıdır. Bu sözlerin sahibi de Büyük bir Türk dâhisidir. Bu Türk Dâhisinin Avrupalı uluslararasında kazandığı saygınlıktan dolayı bu son söz ki, -şimdi bu söz, Türkiye Türklerince kullanılıyor. Bu, KARİZMA sözüdür. Karizma sözüne yükletilen anlam, bu büyük Türk bilginin adının Frenklerin dilindeki söylenişine ve bu büyük Türk Atasına verilen değer ve saygınlığına borçlu olmalıdır. Yukarıdaki sözler bu ünlü Türk bilginimizin adının Frenklerin dillerinde aldığı söyleniş şekilleridir.

M.S. 1160 lı yıllarda Haçlı Seferleri sırasında yaralanan Türk ve Haçlı askerler, Türk tabiplerince tedavi ediliyor, yaralı askerler ameliyat edilerek sağlıklarına kavuşturuluyorlardı. Oysa aynı tarihte Avrupa’da ameliyat, kasaplık sayılıyordu. Türkler İslâmiyet’i kabul ettikten sonra İslam Dünyasının gerdanlığına pırlantalar gibi eklenen dünya ölçeğinde bilginler yetiştirdiler. Harizmi, Ebül-İz, Şatıroğulları, Farabi, İbn-i Sina, Buhari, Tirmizi, Nesai, Ebu Mansur Matüridi gibi nice köşe taşları yetiştirdiler.

Avrupa’da HARİZMİ’YE, “AL-GORİSMUS, AL-GORİZMA, AL-GORİTMA” dediler.

HARİZMİ’NİN bulduğu LOGARİTMA Cetvelleri, ünlü Tük bilgini HARİZMİ’NİN adını taşımaktadır.

Ülkemizde sıkça kullanılan “KARİZMA, KARİZMAYI ÇİZDİRME, KARİZMATİK” sözü, Türk Bilgini HARİZMİ’NİN adının, Frenklerin bu ünlü Türk’e verdikleri değerden dolayı Avrupalı dillerde: “AL-GORİZMA” şeklindeki söyleniş tarzından, ona verilen değerin bir ifadesi olarak, yaygınlaşmış gibi görünüyor. İbn-i Sina’ya Avesenna, Farabi’ye Al-Farabyos derlerdi. Ebül-İz, yani İzin babası demektir ki, İZİNDEN gidilen, İZ açan anlamınadır.

Ebül İZ, mekanik robotların atasıdır. Artukoğlu Türk Beyliği zamanında Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Şırnak, Siirt, Harran, Urfa, Malatya, Van, Hakkari, Adıyaman dolayları tamamen Türklerle kaplıydı.

Şimdi bu Türk unsurlar ne yazık ki, dillerini kaybederek kendilerini Kurmançu> Kırmançi sanıyorlar. Mardin’de halen Artuklulardan olduklarını çok iyi bilen Türkler vardır. Artuklu Beylerinin torunlarından Sayın Masum Türkeri biliyoruz. Sayın Masum Türker’in büyük-büyük dedelerinden olan Ebül-İZ, ünlü bir Türk Atasıdır. Türkler, muhteşem bir medeniyetin temellerini atarlarken Avrupalılar, koyu bir geriliğin ve cehaletin pençesinde birbirleriyle didişiyorlardı.

ADANA’DA BİR ALMAN

Babası Alman, Anası Türk olan bir kız öğrencim, mahkeme kararıyla anasına verilmiş, anası Adana’ya yerleşmişti. Kızını da Abdülkadir Paksoy Kız Lisesine yazdırmıştı. Bu öğrencim o sırada lise 2. sınıfta olmalıydı. Babası velayet hakkını kazanmış, öğrencimi götürmek üzere bir Alman, vekil olarak gönderilmişti.

Kız öğrencim, vekil Alman okula gelir-gelmez heyecanla yanıma koşmuş, benimle bu Almanı tanıştırıp konuşturmak istemişti. Almanla tanıştırıldık. Okulun kameriyeliğinde oturduk, çay kahve ikram ettik. Onlarda ikram etme, birlikte sohbet etmek demektir. Onlar da kimsenin kimseye bir şey ikram etmediğini Almanya gezimde bizzat görmüştüm. Alman usulü dedikleri şey, bizim usullerimize benzemiyordu. Onlar oldukça cimrilerdi. Biz Türk konukseverliğinin gereği ne ise onu yerine getirdik.

Söz sırasında: ”Almanlar Türkleri küçümsüyorlarmış, Türkler tarihte hiçbir şey icat etmediler, kaba kuvvet kullandılar, Sadece “yoğurdu uyuttular” diyorlarmış, bu duyduklarımız doğru mudur? Diye sordum.”

Not : Yoğurt Türkçedir.

O, “Böyle düşünen var. Ben böyle düşünmüyorum.” dedi.
Ben yeniden söz alarak Alman vekile: “LOGARİTMA ne demektir?” Diye sordum. Alman:
“Lisede okumuştuk, bir matematik cetvelidir.” dedi. Ben:
“Logaritmayı kim icat etti?” dedim. Alman:
“Bir Alman icat etmiştir.” Yanıtını verdi. Ben:
“Bir Alman icat etmemiştir” dedim. Alman:
“O zaman bir İngiliz icat etmiştir” dedi. Ben:
“O zaman bir İngiliz de icat etmemiştir” dedim. Alman:
“O zaman bir Fransız icat etmiştir” dedi. Ben:
“O zaman bir Fransız da icat etmemiştir.” Deyince Alman vekil bir bana, bir öğrencime şaşkınlıkla bakarak:
”Peki, LOGARİTMA CETVELİNİ kim icat etti? Dedi. Ben:
“Logaritma Cetvelini Türk Bilgini Al-HARİZMİ’ icat etti dedim.” Avrupalılar Harizminin adını Al-Gorismus, Al-Gorizma, Al-Goritma, LOGARİTMA olarak söylerlerdi. Logaritma cetvelinin adı; Bu Türk Bilginin adını taşımaktadır” deyince vekil Alman:

“TURKS WERE NUMBER ONE İN THE WORLD İN PAST TİME.”

Anlamı:
“TÜRKLER GEÇMİŞ ZAMANDA DÜNYADA BİR NUMARA İDİLER.”

Dedi.

Bilim tarihi dikkatle incelenirse tıbbı, matematiği, kimyayı, köprü, kale, tapınak yapmayı ve bilimsel bilgileri Türklerden öğrenen Avrupalı emperyalistler, her şeylerini borçlu oldukları Türkleri eritmek, yok etmek için var güçleriyle yükleniyorlar. Bizim yöneticilerimiz de onların arasına katılarak yok olmamız için olanca hevesleriyle tırısa kalkmış gidiyorlar. AB. Dediğimiz Topluluğu, medeniyetlerin ataları sayıyoruz. Oysa Avrupalıya bunları öğreten bizim Ön atalarımızdır. Biz Avrupalıdan yitirdiğimiz bilimlerle teknolojileri geri alacağız. Onların yaşantılarını almaya başladığımız gün, emir ve buyruklarına girmiş oluruz ki, işte o zaman dönüşürüz.

Biz Avrupalıdan yitirdiğimiz bilimlerle teknolojileri geri alacağız...

İnşallah kardeşim hakkımız almak her zaman hakkımız,çok güzeldi kardeşim...

Bunlar da ilginizi çekebilir...
El-Harezmi : Matematiğin Kaşifi ve Piri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Biyografiler
  • 0    7K
1960 Darbesinde Hazineden Çalınan 77 Ton Altın
  • Ugur
  • Ugur,
  • Tarih
  • 0    4K
Alper Gezeravcı - İlk Türk Uzay Yolcusu