Tarih Sağ kolumu kaybettim, zararı yok, sol kolum var

18 Mart Çanakkale Savaşı'dan kahramanlık dolu bir hikaye. Koluna kaybeden çavuşun komutanına yazdığı mektup yürekleri dağlıyor...

kaybettim_zarari_yok_sol_kolum_var_1437988276_7668.jpg kaybettim_zarari_yok_sol_kolum_var_1437988276_7668.jpg

Çanakkale Savaşı'nda yaralanan Kadir oğlu Mehmet Çavuş’un hastaneden cephedeki komutanına yazdığı mektup...

1. Kolordu, 1. Tümen, 7. Tabur, 1. Bölük Çavuşu, Çivril kazasının Madenler Köyünden Kadir Oğlu Mehmet Çavuş, Conkbayır ve Seddülbahir Muharebeleri’nde büyük kahramanlıklar göstermişti. Mehmet Çavuş düşman tarafından atılan bombaları patlamadan yine düşmana atmak suretiyle cesareti takdire şayandı. Mehmet Çavuş, yine böyle böyle bir bombayı alarak düşmana havale edeceği sırada her nasılsa birden bire infilak eden bombadan sağ el bileğini kaybetti.

Hastanedeki yatak ızdırabından tabur komutanına gönderdiği mektup:

“Muhterem Komutanım, Sağ kolumu kaybettim, zararı yok, sol kolum var. Onunla da pekala iş görebilirim. Beni üzen şey; yaramın kapanmasından dolayı kıta’ma katılamamam ve düşmanla çarpışamamak.

Hastaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim için, beni mazur görünüz, affediniz, muhterem komutanım"
,,

(İki kare, bir mekan Çanakkkale kitabından-Bahçelievler Belediyesi)

Böylesine iman dolu ecdadımızın kanlarıyla sulanarak alınan bu vatan toprakları üzerinde , bugün çöreklenmek isteyen ve sahiplenmek isteyenlerin yaptıkları ortada. Böyle bir imanın sonucunda bize nasip olan bu vatan şimdi imanı zayıf insanların sahiplenmesi karşısında gizli ellerin oyunuyla , her türlü hile ve entrikayla elimizden alınmak isteniyor.

Bu vatan toprakları kutsaldır. Şehitlerimizin ve ecdadımızın bize emanetidir. Bu emaneti korumak için atılacak her adımda şehitlerimizin kanlarının boşa akmadığınıda anlatmış oluruz. Şimdi var mı böyle yürek. Bu vatan şehit ve gazilerimizden yadigarsa kıymetini bilmeli her ne pahasına olursa olsun korumalıyız.

Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun inşaallah... Bütün gazilerimizinde yaşayanlara Rabbim rahmet eylesin inşaallah.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dağlıca'da 73 PKK'lı öldürüldü 25'i sağ yakalandı
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Güncel
  • 0    4K
Herkes Sağ İken İmanı İle Çıka Yola
  • kulmehmet
  • kulmehmet,
  • Şiirler
  • 1    3K
Kaybettim Gökyüzünden Önce Yeryüzünde Aşkımı Ben