Kabe'de Vinç Devrildi - Çok Sayıda Ölü Var

Ugur

Administrator
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde etkili olan fırtına nedeniyle Kabe'de bir vincin devrilmesi sonucu ölenlerin sayısının 107'ye yükseldiği, 238 kişinin yaralandığı bildirildi.

mekkedevin.jpg mekkedevin.jpg

Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar ölü sayısı 65'e ulaştı" denildi.

Bölgede çok sayıda sivil savunma ve arama kurtarma ekibi olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Ölenlerin sayısı 107'ye, yaralıların ise 238'e yükseldi" ifadesi kullanıldı.

Sivil Savunma Birimi'nden daha önce yapılan açıklamada 87 kişinin öldüğü, 184 kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

Bölgede çok sayıda sivil savunma ve arama kurtarma ekibi olduğu ifade edildi.

2 Türk hacı adayı vefat etti

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'de yaşanan vinç kazasına ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığında gazetecilere açıklama yaptı.

Mekke'de son yılların en büyük çöl fırtınasının yaşandığını belirten Görmez, "Devrilen bir vinç neticesinde pek çok hacı, dünyadan hac ibadetini yapmayan giden hacılar hayatını kaybetti. Hacı adaylarımız da aynı şekilde yaralandı. Suudi Arabistan makamlarının bize verdiği bilgiye göre, 87 hacı dünyadan hayatını kaybetti, Hakkın rahmetine kavuştu. Ben öncelikle vefat edenlere, Allah'tan rahmet yaralılara da Rabbimizden şifa diliyorum" diye konuştu.

Türkiye'den 65 bin vatandaşın hac ibadetini yapmak için Suudi Arabistan'da bulunduğunu ifade eden Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütün telefonları kilitlendi. Merak içerisinde bizlerden haber bekliyorlar. Biz de Suudi Arabistan'da bulunan sağlık ekibimizle ve bütün ekibimizle iletişim içinde olduk" ifadelerini kullandı.

Görmez, şöyle devam etti:

"Bizim hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bunların 13 tanesi bizatihi kendi hastanemizde, hayati tehlikesi yok Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek konumdalar ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi bir hayati tehlikesi yok, yine aynı şekilde Allah'a hamdolsun ama bir takım kırıkları var küçük de olsa yaraları var. Küçük de olsa bir takım operasyonları söz konusu."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile olayın olduğu andan itibaren iletişim halinde olduklarını ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

"Kendisi eğer Türkiye'ye hastanelere nakledilmesi gereken herhangi bir hacı adayımız varsa uçak ambulansların hazırlanacağını ifade ettiler. Bunu gerektirecek herhangi bir hasta nakli söz konusu değil. Yaralılarımızın hiçbirisinin hayati tehlikesi yok. 19 yaralımızın hiçbirisinin herhangi hayati tehlikesi yok, sadece küçük operasyonlar geçiren hacı adaylarımız var. Bunların her birisi belirlendi, her birisinin ailesine müftülerimiz, ilçe, il müftülerimiz kendilerine haber veriyorlar. Ayrıca tabi 2 tane de vefatımız var, vefat eden hacı adaylarımızın tesbiti yapılmış durumda ancak bu tespit görgü tanıklarına dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan bir arkadaşının ifadesi, bir tanesini de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için şimdilik kayıtlarımızda biz vefat ettiğini ifade ediyoruz. Fakat kesin neticeye kavuşturmadan bizatihi vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden onu şimdilik bildirmeyi doğru bulmuyoruz."

Vincin Yıkılma Anı​

"Tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu"​

Doktor Muhammet Abdullah Furkan, Kabe'de meydana gelen vinç kazasıyla ilgili, "Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve'den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanında en alt kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı" dedi.

Furkan, doktor olduğunu, İstanbul'dan görevli olarak geldiğini belirterek, olay anında tavaf alanının alt katında olduğunu söyledi.

mekkedeze.jpg mekkedeze.jpg

Tavaf alanının en alt katında olduğu için dışarıdaki hasarı göremediğini anlatan Furkan, "İçeride hasar yaratacak bayağı bir parça vardı. Ben 15 kadar hastaya müdahale ettim. Benim müdahale ettiklerimde ölü yoktu. Bir iki tane durumu kritik hasta vardı ama orada koştururken Safa Merve ve 3. katta 500 sayısından bahsediliyordu" ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, "Türk hacılardan ölen var mı?" sorusu üzerine Furkan, "Ben 3 tane biliyorum" yanıtını verdi.

Bir başka görgü tanığı da 2 Türk'ün vefat ettiğini gördüğünü ifade etti.

"Deprem oluyor sandım"​

Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Nazmiye Yılmaz da şunları söyledi:

"Ben deprem oluyor sandım. Yaklaşık 16.30 gibi kum fırtınası başladı, ardından yağmur bir buçuk dakika kadar. Sonra da Mescidi Haram'da çok güçlü bir patlama sesi duyuldu. Ondan sonrası büyük bir panik. Patlamayla birlikte insanlar sağa sola koşmaya başladı. Bizim bulunduğumuz yerle vincin çarptığı yer arası yaklaşık 50 metre kadardı. Önce panik içinde kaçanları, sonra yaralıları gördük. Vincin çarptığı yerde kan izleri, yaralılar, kopmuş beton parçaları vardı. İlk müdahale ağır yaralılara yapılmış ama hafif yaralılar hala kaza yerindeydi. Yakınları yanlarındaydı. Oradan gelenler, maalesef kafaları kopmuş ölülerin olduğunu söylüyorlardı."

Kaynak: trthaber

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde etkili olan fırtına nedeniyle Kabe'de yaşanan vinç kazasında hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının sayısı 7'ye yükseldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Mescid-i Haram'da vincin devrilmesi sonucu, İstanbul kafilesinden Kadir Gökmen ile Ramazan Özmen, özel bir tur şirketi ortaklarından Şükrü Karatepe, ticari vizeyle kutsal topraklara gelen Süleyman Eskiler, Belçika'dan gelen Yusuf Alcı ile hacı adaylarından Metin Yazgan ve Erol Karaağaçlı'nın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle dün Mescid-i Haram'da vincin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 107 kişinin öldüğü, 238 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

AA

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Altın Oluk - Altınoluk (Mizab-ı Kabe)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    18K
Kabe'de 7 Ay Sonra Yeniden Cemaatle Namaz Kılındı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    950
AKABE Görüşmeleri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    2K
Tayyip Erdoğan: Mekke'yi, Medine'yi, Kabe'yi...
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 0    1K
Yeni Kabe imamı yüzbinleri hayran bıraktı
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    5K
Geri