Ansiklopedi Güneşin Kızları - Ezidi Kadınlarından Oluşan Silahlı Birlik

Güneşin Kızları, Ezidi genç kızlarından ve kadınlarından oluşan 2015 yılının Ağustos, Eylül aylarında kurulan bir silahlı birliktir. Birliğin amacı kendilerini kaçırıp seks kölesi yapan IŞİD'den silahlı olarak korunmaktır.
gunesinkiz.jpg gunesinkiz.jpg

Birlik, eski bir Ezidi şarkıcı olan Xate Şengali tarafından kurulmuştur. Xate Şengali, Irak hükümetinden kendilerine ait bir silahlı birlik oluşturmak için izin istemiş ve hükümet de bunu onaylamıştır. Birlik 2015 yılının Eylül ayında 123 kişiye ulaşmış ve bu 123 kişinin askeri eğitimini peşmergeler vermiştir. Yaşları 17 ile 30 arasında değişen 123 Ezidi, öncelikle spor ve vücudu dinç tutma gibi eğitimler almış ardından ise silahlandırılmıştır.
gunesicwc.jpg gunesicwc.jpg

Birliğin kurucusu ve komutanı Xate Şengali , "Irak'a güneş gibi doğacağız, eğitimlerimizi tamamladıktan sonra ise onların korkulu rüyası olacağız. Tüm Ezidilerin intikamını alacağız" demiştir.
gunesihjh.jpg gunesihjh.jpg

Aralarında en genç olan 17 yaşındaki Ezidi birliğe katılma amacını şöyle anlatmıştır: "Güneşin kızları birliğine katılacağımı babama da söyledim. Çok sevindi. Artık bir IŞİD militanı gelip bana tecavüz etmek isterse ben de onu öldüreceğim, beni öldürürlerse de 'Ben bir Ezidiyim diyeceğim'.

Kaynak:
Yazidi singer in Iraq forms all-female 'Sun Girls' unit to fight ISIS | Daily Mail Online
Güneşin Kızları | Tarihi Olaylar

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Güneşin batışını durduran peygamber
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Öyküler
  • 0    4K
Güneşin özel konumu
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    8K