Filistin Bayrağı BM'de Dalgalanıyor

Ugur

Administrator
Filistin Devleti bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, Mescid-i Aksa'daki gelişmeler konusunda tüm dünyanın dikkatini çekmek istediğini söyledi.

Abbas, Filistin bayrağının törenle BM'de asılacağını kaydederek, "BM Genel Merkezleri'nde Filistin bayrağının asılması için oy veren herkese teşekkür ediyorum. Filistin Devleti'nin Başkenti Doğu Kudüs'te Filistin bayrağını dalgalandıracağımız günler uzak değil. Bizi henüz tanımamış olan ülkelerden de Filistin Devleti'ni tanımasını istiyorum" dedi.

bmfilistin.jpg bmfilistin.jpg

Anlaşmaları uygulamayacağız​

Abbas, İsrail'in 1993'te varılan Oslo Anlaşması ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmediğini de belirterek, İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını bildirdi.

TRT Haber canlı yayınına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu tarihi anı yorumladı.​

Filistin bayrağının Birleşmiş Milletler binasında göndere çekildiği o tarihi anın en önemli tanıklarından olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, duygularını TRT Haber canlı yayınında tüm Türkiye ile paylaştı.

TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör ve Serhat Akça’nın sorularını cevaplandıran Başbakan Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

[trt]26249[/trt]

Çok duygulu bir andı. 29 Kasım 2012’de Birleşmiş Milletler (BM) de Filistin adına konuşan Mahmud Abbas dışında ben vardım sadece. ‘Bir gün Filistin bayrağının bu binanın önünde dalgalanacağını da hep birlikte inşallah göreceğiz’ demiştim. Mahmud Abbas da bana bugün bunu hatırlattı. ‘Herkes bizi terk ettiğinde yanımızda sadece siz vardınız.

Bütün ülkeler nezdinde lobi yaptık ve büyük bir farkla kazandık. Bu mutluluğu aynı Mahmud Abbas gibi yaşıyorum. Bugün dalgalanan sadece Filistin bayrağı değil, insanlık onurunun bayrağıdır. Özgürlüğün, onurun bayrağıdır.

Geldiğim gün, ilk görüşmelerden birini Sayın Abbas’la yapmıştım. İnşallah Filistin, diğer uluslararası örgütlerde tanınma sürecine girecek.
,,

Kaynak: trthaber

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İktidara yakın isimlerden Filistin itirafı
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    1K
Filistin Devleti
  • GEZGİN
  • GEZGİN,
  • Ülkeler