İlginç Suni Deprem ve Nikola Tesla

MURATS44

Super Moderator
- -
Günümüzde deprem haritalarının yerleri sık sık değişmektedir.Hiç deprem riski bulunmayan yerlerin belli bir zaman sonra tehlikeli deprem bölgesi haritalarında yer aldığını görmekteyiz.Peki bu depremler gerçekten doğa olayımıdır?Her şeye burnumuzu soktuğumuz gibi depremlerde de çeşitler oyunlar oynanabilir mi?

Kendi buluşları da çoktur ama bu dahi daha önceden denemeler yapılmış ama başarılı olunmayan deneyleri başarılı hale getiren bir bilim adamıdır. Nitekim bu konu da böyle başlamış…

Bu Suni Deprem Makinası masum bir amaç gibi düşünülerek faydalı bir makine olarak tasarlanmıştır.J.O’Neill adlı bilim adamı tarafından ortaya atılan fikirle küçük ölçekli depremler meydana getirelerek tehlikeli fay hatlarını harekete geçirilmesi planlanmıştır. Böylece fay hattının enerjisi emilmesi sonucu büyük depremler yaşanmasının önüne geçilecekti. Fakat J.O’Neill‘in bu fikrini hayata geçiremeden ölmüştür.

Bu fikir her ne kadar masumane gözükse de çok tehlikeli bir senaryo olarak kullanılabilirdi.Nitekim Nikola Tesla’nın bir çok buluşu askeri amaçla zamanımıza kadar kulllanılmıştır. Osilatör adı verilen bu makineyi asla silah olarak düşünmediğini varsayıyorum ama bu buluşun askeri güçleri ne kadar heyecanlandırdığını hayal bile edemiyorum. Düşünsenize düşman bölgesine yapacağınız suni depremle suya sabuna dokunmadan milyonlarca kişiyi öldürebilirsiniz. Zamanımıza kadar bu makine ilerledimi, geriledimi bilmiyorum ama Nikola Tesla tarafından başarılı deneyler yapılmıştır.Nitekim bu makinenin test sonrasında aşağıdaki sözü söylemiştir.

“Birkaç saniyede binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim binayı ve sokağı yıkabilirdi. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsünü 1 saatten kısa bir süre içinde East Rivera nehrine indirebilirdim.”

Bu makina elektronik ve mekanik bir sistemle çalışmaktadır.Makinada ki bakır sargılara verilen elektrikle meydana gelen titreşimlerle fay hattının enerjisini boşaltmayı başardığı bilinmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Hiç Deprem Olmazsa Dünyaya Ne Olur?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Genel Kültür
  • 0    227
Zelzele Adası - Deprem Adası (Pakistan)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    217
Deprem Terazisi Nedir?