Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler

Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler
Beyaz Çiçekli Çakal Nergisi: Dünyada sadece Türkiyede Muğla-Fethiye çevrelerinde yetişiyor.

Çan Çiçeği: Sadece Çoruh Vadisinde yetişen türün soyu tüm Avrupada tehlike altına girdi.

Çorak Gülü: Tuz Gölü civarında yetişiyor.

Çöven: İç Anadolunun tuzlu steplerinde yetişen bitkinin soyu tüm dünyada tehlike altında.

Göl Soğanı: Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Erzincan süt otu: Dünyada sadece Erzincan Ovasının doğusundaki tuzlu bataklıklarda yetişen bitki, Bern Sözleşmesi ile korumaya alındı.

İstanbul nazendesi: Dünyada sadece Türkiyenin kuzeybatısında görülüyor.

Karadeniz Salkımı: Soyu tüm dünyada tehlike altına girdi.

Kardelen:Türkiyede doğal olarak yetişen 9 türü bulunuyor. 2 türü dışında kardelen soğanlarının doğadan toplanarak ihraç edilmesi yasaklandı.

Kilyos Peygamber Çiçeği: Türkiyede Batı Karadeniz kıyılarında yetişen bitki türü, Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Konya gaşağı: Dünyada sadece Konya'da yetişen bitkiden, 2006 verilerine göre doğada yalnızca 9 kök kaldı. Bitkiyi koruma çalışmaları sürüyor.

Mavi Yıldız: Türkiyenin kuzeybatısında ve Yunanistanın bazı bölgelerinde ender görülen bitki türü, Bern Sözleşmesiyle koruma altına girdi.

Narin Acı Çiğdem: İstanbula özgü küçük çiçekli acı çiğdem türü, denetimsiz kentleşme ve yanlış ağaçlandırma nedeniyle tükenme tehlikesi yaşıyor. Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Sevgi çiçeği: Halk arasında gelin düğmesi olarak da bilinen bitki türü, Türkiyeye özgü ve sadece Ankaranın Gölbaşı ilçesinde yetişiyor.Bu bitki, Bern Sözleşmesi ile korumaya alındı.

Sığla: Dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanı Türkiyenin güneybatısıyla Rodos Adası olan sığla ağacı, Türkiyede 1348 hektarlık ormanda bulunuyor.

Sphaerophysa Kotschyana: Dünyada sadece İç Anadoluda 800-1000 metre arasında değişen yükseklikte yetişiyor.

Termopsis Turcica: Dünyada sadece Konyadaki Akşehir Gölü çevresinde yetişen bitki türü, Dünya Doğal Yaşamı Koruma Konseyi tarafından koruma altına alındı.

Yabani Siklamen: Yumrulu bitkiler familyasındaki tür, Bern Sözleşmesi ile korunuyor.

Yonca (Trifolium Parchycalyx): Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

bunu ben yazdım haa haa haa haaaaaaaaaaaaaa:D

Ters lale için verilen bilgi yanlış.Denizli/Hayrettin Köyü'nde de yetişiyor.Tamam yaygın bi tür değil ama o kadar da ender değil.Köyün festivali var hatta.Bir keresinde gitmiştim ve köylünün birine rica ettik.Bize ters lale soğanı vermişti.

Ters lale için verilen bilgi yanlış.Denizli/Hayrettin Köyü'nde de yetişiyor.Tamam yaygın bi tür değil ama o kadar da ender değil.Köyün festivali var hatta.Bir keresinde gitmiştim ve köylünün birine rica ettik.Bize ters lale soğanı vermişti.

Bilgi yanlış değil eksik. Ters lale, genellikle soğuk iklimlerde bulunan bir bitki türü. Türkiye'de doğal bir şekilde Erzurum,Adıyaman ve Hakkari'de yetişmektedir.

DENİZLİ BOZKURT HAYRETTİN KÖYÜNDE TERS LALE ŞENLİĞİ

Gúzel ödevime yardımcı oldu :eek:k:

Güzel site:selam:

Çok güzel bir site

Slk msn ya oldu siteyi da bn actm:alkis:

Güzel ama işime yaramadı.:super:

site iyi sayılır ben i**ismimi bilmeseniz de olur

bence çok KÖTÜ her şey çok karışık ama yine de bir şekilde ödevimi yapmaya çalıştım haahaahahhahahshh gülsenizeee

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Nesli Tükenen Hayvanlar (Türkiye'de ve Dünya'da)
  • Celik
  • Celik,
  • Hayvanlar Alemi
  • 111    504K
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    145
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
  • Ugur
  • Ugur,