Ramazan ayında günde 40 defa "Fatiha Suresi" okunursa

MURATS44

Super Moderator
7 ayetten oluşan Fatiha Suresi, Her namazda hatta hemen hemen her rekatta okunan süre olup tam olarak inen ilk sure olma niteliğini de taşır. Bu kadar büyük olan Fatiha Suresinin okunma şekli de farklıdır.

Allah ile kul arasında yakınlaşmayı sağlayan Fatiha Suresi, ezbere bilinmesi gereken surelerin de başında gelir.

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde her akşam kılınacak 2 rekat namaz, Allah rızası ile başlayıp her rekatında da Fatiha Suresi ile devam eder.

Ramazan ayında her akşam 2 rekât namaz kılmak. Namazın ilk rekâtında Fatiha suresinden sonra 3 kere İhlas suresi okunur. Namaz bittikten sonra şöyle denir: “Münezzehtir gaflet etmeyen asıl koruyucu. Münezzehtir (kullarına ceza vermede) acele etmeyen merhametli. Münezzehtir her zaman kaim ve sabit olan ve kullarını unutmayan. Münezzehtir ebedi ve boş şeylerden uzak olan (Rab)."

(Yüce Allah, pak ve münezzehtir. Hamd ve senâ O'na mahsustur. Bir tek olan Allah'tan başka kulluğa layık ilâh yoktur. O, vasfedenlerin vasfından yücedir.) 7 kere söyler ve sonra şu duayı okur:

“Her eksiklikten münezzehsin sen, Her eksiklikten münezzehsin sen, Her eksiklikten münezzehsin sen, ey azametli ve yüce (Allah)! Benim büyük günahlarımı bağışla."

Sonra 10 kere salavat getirilir. Allah, bu iki rekâtlı namaz kılanın 70 bin günahını bağışlar.

Beş vakit namazın her suresinde okunan Fatiha Suresi, hakkında Peygamberimiz "Fatiha'yı okumayanın namazı olmaz" buyurmuştur. Beş vakit kılınan namazdan sonra gün içerisinde Fatiha Suresi 40 kere okunmuş olur. Günde 40 kere okunması da buyurulmuştur.

FATİHA SURESİ​

Bismillahirrahmanirrahim.

"Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn."

1. بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

2. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

3. الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

4. مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ

5. إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ

6. اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ

7. صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ

FATİHA SURESİNİN ANLAMI​

"Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.
,,

"Fatiha Suresinde çoğul kipleri genel olarak kullanılmış olup, Allah'ın en yüce sıfatları ile tanıtmakta ve yardımın yalnızca Allah'tan olduğu da açıklanmaktadır.

“Fatiha’yı okuyan kul, ‘Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun’ dediğinde Allah, ‘Kulum bana hamdetti’ der. Kul, ‘Allah esirgeyen ve bağışlayandır’ deyince, ‘Kulum beni övdü’ der. Kul, ‘O din gününün hükümdarıdır’ deyince, ‘Kulum beni yüceltti’ der. Kul, ‘Biz ancak sana ibadet eder, yalnızca senden yardım dileriz’ deyince, ‘Bu benimle kulum arasındadır, artık kulum ne isterse olacaktır’ der. Kul, ‘Bize doğru yolu göster, nimet verdiklerinin yolunu; gazaba uğramışların ve şaşırıp sapmışların yolunu değil’ deyince Cenâb-ı Hak, ‘İşte bu yalnızca kulum içindir, isteği yerine gelecektir’ der" suresi, hamdin âlemlerin rabbi Allah’a ait olduğunu bildiren âyetle başlar. Bu âyeti Allah’ın esirgeyen ve bağışlayan (rahman ve rahîm), aynı zamanda din gününün sahibi ve hükümranı olduğunu ifade eden övgü âyetleri takip eder. Daha sonra Allah karşısında insanoğlunun durumunu belirleyen şu âyet gelir: “Biz ancak sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz". Fatiha suresinde Allah’tan nelerin isteneceği, ayrıca istemenin usul ve âdabı da öğretilmektedir.

Fatiha Suresinde geçen 'Rahman' Allah'ın ikinci sıfatı olup, rahmeti sonsuz anlamını taşımaktadır. Rahim ise en çok merhamet edici demektir. Hanefî mezhebine göre cemaatle kılınan namazlarda imama uyan kimsenin Fatiha’yı okuması gerekmez. Şâfîler’e göre imama uyan kimsenin Fatiha okuması farzdır. Fatiha’nın arkasından “âmin" demek sünnettir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ramazan Ayında 30 Gün Devamlı Yasin-i Şerif Okuma
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Dini Konular
  • 1    4K
Ramazan Ayında Her Güne Ait Namazlar
  • deniz feneri
  • deniz feneri,
  • Dini Konular
  • 2    3K
Ramazan Ayında Her Güne Ait Kısa Ve Özel Dualar