Sohbet Van Gogh'un Portresi ve "Yıldızlı Gece" Eserini Ebru ile Resmeden Adam

Ugur

Administrator
Ebru sanatçısı Garip Ay'ın, Van Gogh’un portresi ve ‘Yıldızlı gece’ eserini ebru ile resmettiği videosu sosyal medyada bir haftada 50 milyondan fazla izlendi. Ay, daha önce de yaklaşık 40 tarihi Türk şahsiyetinin portresini yaptığını ama sadece Van Gogh'un bu kadar ilgi gördüğünü anlattı.

Ebru sanatçısı Garip Ay, İstanbul Balat’taki atölyesinde çalışıyor. Atölyenin ortasındaki masanın üzerinde, rengarenk boyalar, fırçalar, çalışmalarını hazırladığı bir su teknesi duruyor. Ebru sanatıyla yapılmış eserler, duvarları süslüyor.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun oldum. Ebru, benim için çok az işlenmiş, farkındalığı sanat çevrelerinde pek oluşmamış bir sanat disiplini olduğu için önemli. Suyun üzerine bir damla atıyorsunuz ve o damlanın hareketiyle, renkleriyle büyüleniyorsunuz. Ben ebru sayesinde kalbimin akordunu ayarlıyorum.”

Ebru, video ile boyut değiştirdi​

Garip Ay, insanın kendisini sürekli tekrar etmesinin bir marifet olmadığını, değişiminin, yenilenmenin şart olduğunu söylüyor. Ebruyu, video ile birleştirip, insanlara daha iyi anlatma fikrinin de böyle ortaya çıktığını anlatıyor:

“Videonun hareket halinin, donmuş kağıt üzerindeki eserden daha çarpıcı olduğunu düşündüm. Böylece, kendi sürecimi de ilerletmeye başladım. Işığı, montajı, kamera kullanmasını öğrendim. Çekimlerden önce story board (çekim planı) hazırlayıp hikâyemi nasıl anlatacağımı kurguladım. Videoları paylaştıkça, dünyanın bir çok yerine ulaşma, ulaştırma fırsatı elde ettim. İnsanlardan gelen eleştiriler, farklı bakış açıları işimle ilgili diyaloğuma başka bir açı ekledi.”

"40 Türk şahsiyeti çizdim, Van Gogh kadar önemsenmedi"​

Ay, Van Gogh'tan önce Türk tarihinden 40 isimle ilgili portre çalışması yaptığını ama bu kadar ilgi görmediğini anlattı.

“Son üç yılda Farabi, Piri Reis, Mimar Sinan, İbn Rüşd gibi kırktan fazla önemli Türk şahsiyetin portrelerini suyun üzerine çalıştım. Fakat Türkiye’de hiçbirisi, bu çalıştığımız son projedeki gibi Van Gogh kadar önemli karşılanmadı. Avrupa’da, Van Gogh ilgi görünce, ülkemizde de bu konu önemsenmeye ve haber olmaya değer görüldü. İnsanların neden kendi değerlerini önemsemediklerini, başkasının önemsedikleri şeye ilgi gösterdiklerini bu konuda iyi bir örnekle görmüş olduk."

"Ben de ebru oldum"​

ebrusanatc.jpg ebrusanatc.jpg

Garip Ay, sosyal medyadan paylaştığı videolar sayesinde otuzdan fazla ülkeden davet aldı. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avrupa ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede sergi açtı ve ebruyu tanıttı.

“Buralara özgü bir sanatın, yurt dışında farklı kültürlerle buluşma sürecinde olan insanlarla ben de bir vazife üstlenmiş oldum. Dünyanın bir çok yerinden insanlar davet edip, edinimlerimizi paylaşmamızı istediler. Bu aslında bir çeşit kültür alışımı oldu. Bu süreçte ben de ebru oldum. Onlardan birşeyler öğrenirken, buraya ait bir sanatı da onlara ulaştırma sürecini yaşadım.”

"En verimli dönemim, 1,5 metrekarelik balkonda geçti"​

Ay, ebru yaparken çok fazla masrafa gerek olmadan da nitelikli işler ortaya çıkabileceğini söylüyor:

“Hayatımın en verimli ebru yapma sürecini, bir buçuk metrekarelik bir balkonda geçirdiğim zaman diliminde edindim. Şimdi bu büyük stüdyo da bile, balkonda yaptığım nitelikte işler yaptığımı düşünmüyorum. Bu suyun üzerine yapılan bir sanat. Suyun kıvamını oluşturmak için evinizdeki pirinci suya bırakıp, istediğiniz kıvamı oluşturabilirsiniz. Yağlı boya, kumaş boyası veya guaj boyalarla özgün işler çıkarabilirsiniz.”

Garip Ay, yeni projeler peşinde. Ebruyu daha çok ekrana yansıttığı eserler planlıyor.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Vincent Van Gogh (1853-1890)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    180
Zooloji (Hayvan Bilimi) ve Dalları
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    14K