Sohbet Sahi nedir Diktatör? İsmail Kılıçarslan

MURATS44

Super Moderator
Sizi bilmem. Ben bayıldım bu tez zamanda çok izlenen, Cem Yılmaz'ın bile destek verdiği, sosyal medyayı kasıp kavuran 'nedir' videolarına. Zeka desen fışkırıyor. Espri desen Allah'ım yarabbim çok komik, aşırı komik, gülmekten yere yapışırsınız. Bilgi dersen ansiklopedide yok oncası. Her bakımdan on numara beş yıldız yani. Hele hele bir 'diktatör nedir' isimli video var ki, olursa o kadar olsun. O ne biçim tarih bilgisidir, o ne oylumlu tasniflendirmedir öyle. Vay anam vay…

Gelin bugün değişik bir şey yapalım ve o muhteşem videodan çeşitli paragraflar paylaşıp şerh edelim.

Şu cümlelerle başlıyor film: 'Valla benim aklıma biri geliyor ama o da diktatör değil. Yani diktatör olsa benim aklıma gelmezdi değil mi?' İşte ben buna şapka çıkartırım. Videoya 90 yıllık Kamalist eğitim sistemine bu denli net bir eleştiri ile başlamak gerçekten şahane fikir. Doğrudur. Aklımıza gelen bazı isimlere 'diktatör' dememek için eğitmişlerdir bizi. Çok yerinde bir tespit…

Devam edelim. Türk Dil Kurumu'nu es geçmiyor videoyu sunan Burcu Bakdur. Diyor ki 'Türk Dil Kurumu'na göre diktatörün anlamı, bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kişi.' Valla benim aklıma Türkiye'nin yakın tarihinden hemen birkaç isim geldi. Sizin geldi mi bilmem.

Gelelim videonun bize büyük bir başarıyla anlattığı 'diktatörün özellikleri' bölümüne. İşte ilk özellik: 'Halkın büyük bölümü tarafından desteklenir.' Ah. Yine geldi aklıma o isimler iyi mi? Hatta bir isim belirginleşmeye başladı zihnimde.

Videoya göre 'dosta da düşmana da korku salmaları' bir başka özelliği imiş diktatörlüğün… Hmm. Dersim. Hmm. İskilipli Atıf Hoca. Hmm. Menemen. Hmm. Laz Ziya. Hmm. Topal Osman. Dosta düşmana korku salmak deyince aklımda bunlar hücum etti iyi mi? İnsan zihni işte. Videoda durduğu gibi durmuyor. Hareketleniyor hemen.

İşte bir diktatör özelliği daha: 'Sanıldığının aksine, çoğunlukla seçimle gelirler.' Girdiği her seçimde yüzde 99 oy alan Hüsnü Mübarek, Beşşar Esad gibi yani. Memleketi 27 sene tek partili sistemle idare etmek gibi yani. Kendi izinleriyle kurulan iki partiyi 'millet bunlara oy verecek' korkusuyla kapatıvermek gibi yani. Dilim söylemeye varmıyor, ama demokrasi işlerine gelmeyince başbakan ve bakan asıp darbe ile yönetimi ele geçirmek gibi yani.

İşte bir özellik daha: 'Yönettiklerinden korkarlar.' Mesela Hama ve Humus'u bombalarlar. Halepçe'de katliam yaparlar. Mesela çıkarttıkları kılık kıyafet kanununa uymuyor diye insan öldürürler. Mesela kurdukları mahkemelerde 'önce tedbiren idamına, ardından yargılanmasına' diye hüküm verirler. Mesela azıcık sesleri çıktı diye 'manevi kızları' eliyle havadan insan bombalarlar. Binlercesini öldürmekten hiç çekinmedikleri gibi bunu anılarında gururla anlatırlar.

'Hayal görürler, hayali düşman yaratırlar' da bir başka özellikleri imiş diktatörlerin ki bu da çok doğru. 'Üç tarafı denizler, dört tarafı düşmanlarla çevrili' bu güzel memlekete bütün dünyanın 'düşman' olduğu fikrini kim yerleşik hale getirdi, elbette biliyoruz. 'Araplar bizi arkamızdan vurdu' cümlesinden başlayıp 'hain Ermeni, alçak Yunan, domuz Moskof, pis Bulgar' kalıplarını dilimize kim yerleştirdi, elbette biliyoruz. O kadar tarih okumuşluğumuz var.

Devam edelim. Videoya göre en belirgin diktatör özelliklerinden biri de şu: 'Her şeyi bilirler. Her konuda fikirleri vardır ve her şeye karışırlar.' Acayip doğru tespit bu da… Ekonomi, kültür, spor, sanat, felsefe, din, politika, siyaset, tarım, hayvancılık vesaire her konuda fikirleri olduğu yetmezmiş gibi, bu hususlarda binlerce vecize patlatmaları yetmezmiş gibi bir de kalın kalın kitaplar yazıp kürsülerden okuturlar. Camide hutbe okumuşlukları bile vardır.

Diktatörlerin bir başka özelliği ise şu videoya göre şu: 'Yazılı ve görsel basını kontrol ederler.' İşte bu tespite şapka çıkartırım. Ankara'nın yüksek bir tepesinde sofra başında otururken kurulacak gazetelere devletin bütün imkânlarını seferber eden biri geliyor mesela benim aklıma. Hatırat kitapları, o birinin, o zamanlar fakirlikten kıvranan güzel ülkemizin olmayan imkânlarını nasıl da kendi propagandası için gazetelere oluk oluk akıttığı ile ilgili bilgilerle dolu zira.

Elhasıl. Ben çok beğendim bu 'diktatör nedir' videosunu. Hazırlayan Burcu Bakdur ve Orçun Baş'a da, destek veren Cem Yılmaz'a da teşekkürü borç bilirim. Hiç olmazsa genç nesiller böylelikle 'gerçek diktatörün kim olduğu' konusunda birazcık bilgi sahibi olmuş olurlar.

İnsan bu zekaya şapka çıkarmalı birader.

Ne diyordu Hammer: 'Diktatör kimdir biliyor musun hafız? Kendisine 'diktatör' diyemeyelim diye hakkında 'koruma kanunu' çıkartılandır. O kanun yüzünden bu yazıda ismi anılamayandır. Halktan korktuğu için demokratik seçim yaptırmayandır. Kendi halkını topluca öldürmekten sakınmayandır. Yanlışsam yanlışsın de.'

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Sahi Vefa Neydi?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Sohbet Odası
  • 0    9K
Cushing Sendromu Nedir?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sağlık
  • 0    58
Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    9K
Yakuza Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 2    88
Geri