Türkiye'de telefonlar neden mi pahalı?

MURATS44

Super Moderator
Türkiye'de telefonlar neden mi pahalı?

Siz akıllı telefonunuz için ne kadar vergi ödediniz? İşte cepteki verginin formülü!
KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Emrah Akın, akıllı telefon satışının hızla tırmandığı Türkiye’de tartışmaların, ithalat ağırlığı nedeniyle 'cari açık’ ve telefonlar üzerinden alınan vergilerin yüksekliği üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Emrah Akın, şu bilgileri verdi: Resmi istatistiklere göre 1993 yılında Türkiye’de hiç "cep telefonu abonesi" yoktu. 1994’te 81 bin olan cep telefonu aboneleri; 2000’de 15 milyona, 2010’da 61,8 milyona ve 2016 Haziran sonunda da 73,6 milyona ulaştı. Artış rakamları bizlere cep telefonu piyasasının büyüme trendi konusunda ciddi bir fikir veriyor.

İnternet aboneliği konusunda da benzer bir tablo var. 1997’de ülkemizde hiç internet abonesi yokken; abone sayısı 2000’de 1,6 milyon, 2010’da 14,4 milyon ve 2016 Haziran sonunda ise 55,3 milyona ulaştı.

Bilgi toplumu olma hedefinde gelişmiş ülkelerle aynı ligde olmasak da hem internetin ülke üzerinde penetrasyonunu arttırmak hem de akıllı cep telefonlarını yaygınlaştırmak için izlenecek stratejiler önem kazanıyor. Elbette bu stratejiler tartışılırken hem internet hizmeti hem de akıllı telefonlar üzerinden alınan vergiler önem kazanıyor.

Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetinin yüzde 5 ÖİV’ye tabi.

Cep telefonlarında ise farklı bir mali yükümlülük tablosu var.

1000liralık cebin 563,5 lirası vergi

Satın aldığımız herhangi bir cep telefonu üzerinden TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödüyoruz. Oranlar şöyle:

* Yüzde 6 TRT Bandrolü
* Yüzde 25 ÖTV
* Yüzde 18 KDV

- TRT bandrolü önce ÖTV’nin sonra da ÖTV ile birlikte KDV’nin matrahına giriyor. 1000 TL’lik bir akıllı telefonun vergi ve mali yükümlülüklerinin detayı şöyle:

Özetle; 1000TL’lik bir telefon için Türkiye’de toplam 563,5 TL’si vergi ve mali yükümlülük olmak üzere 1563,5 TL ödeniyor. Yani, satın alınan akıllı telefonun perakende satış fiyatının yüzde 36’sı vergi ve mali yükümlülüklerden oluşuyor.

TRT bandrolü için sadece 60 TL değil; ek olarak 28,5 TL ÖTV ve KDV ödendiğini belirtmek gerekiyor. Çünkü TRT bandrolü önce ÖTV’nin; sonra da ÖTV ile birlikte KDV’nin matrahına da giriyor. TRT bandrolü özetle 563,5 TL’lik mali yükün içinde toplamda 88,5 TL’ye yer tutuyor

Katma değerli üretim yapmak gerek

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Emrah Akın, Türkiye’de cep telefonları üzerindeki vergi yükünün gelişmiş ülkelere kıyasla yüksek olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Cari açığın kontrol altında tutulması elbette ekonomik dengelerimiz açısından son derece kıymetli; ancak bir taraftan da bilgi ve iletişim toplumu olanaklarından yararlanarak 'katma değeri yüksek üretim ve ihracat’ yapmak zorundayız. İçeride cep telefonu üretimini teşvik etmeyi sürdürmek yanında; cep telefonları üzerindeki vergi yükünün biraz daha düşürülmesi -ülkemizin bilgi ve iletişim toplumu olması yolunda- son derece isabetli olacak gibi görünüyor."

Trt payına bir türlü aklım ermedi vesselam...

ben 1000 liralık bir ürünün 563 tl lik vergiyi anlamadım. Nasıl bir vergi yüzde 56. ?

siz vergimi ödüyorsunuz hahaha asıl vergiyi biz ödüyoruz,,,uçan kuştan vergi alınıyor bizden...
Bu kuş marketin önünden geçti olmaz vergi ödenmeli hahaha

konuya napim espiri ile yaklaştım,,hahaha

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    145
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar