2017 Anayasa Değişikliği Referandumunda Ne Oy Kullanacaksınız?

2017 Anayasa Değişikliği Referandumunda Ne Oy Kullanacaksınız?

• Kullanılan toplam oy
    14

Ugur

Administrator
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tamamlanan oylama sonrası cumhurbaşkanı tarafından değerlendirilecek anayasa değişikliği teklifi, onaylamanın ardından Resmi Gazete'de yayımlanacak. Peki, referandum 2017 bu sürecin ardından ne zaman yapılacak?

referandum2017.jpg referandum2017.jpg

REFERANDUM NEDİR?​

Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü veya önemli devlet meselelerinde halkın yapılacak değişikliklere karşı iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halka yapılacak değişikliğin istenip istenmediği sorulmaktadır ve çıkan oylama sonuçlarına göre de yapılması planlanan değişiklik yürürlüğe girer veya iptal edilir.

REFERANDUM NE ZAMAN YAPILACAK?​

Anayasa maddelerinde bazı değişiklikler yapılmasını gündeme getiren AK Parti'nin 18 maddelik değişiklik teklifi TBMM'de süren uzun maratonun ardından kabul edildi. Mecliste kabul edilen 18 maddelik yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanının onayıyla birlikte Resmi Gazete'de yayımlanacak olan tasarı, referandumun yapılacağı net tarihi de belirleyecek. Referandumun 26 Mart-4 Nisan aralığında yapılacağı öngörülüyor.

Referandum 16 Nisan'da Yapılacak

Referandum tarihiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, referandumun 20 Nisan'a kadar gerçekleştirileceğini dile getirdi. Yıldırım,

"Vatandaş değişimi zorluyor, değişim istiyor. Direnen biz olamayız. Bizim aksine değişimi zorlamamız lazım. Bu anayasa değişikliği, muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında, 20'sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu tabii Yüksek Seçim Kurulunun vereceği bir karar." ifadelerinde bulundu.

YENİ ANAYASA NE GETİRİYOR?​

TBMM Genel Kurulunda kanunlaşan anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı sistemi çatısı altında getirilmesi öngörülen yeni düzenlemeler şöyle:

• - Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak
  • - Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek
  • - TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 5 yılda bir aynı gün yapılacak
  • - Meclis, denetim ve bilgi edinme yetkisini, "Meclis araştırması", "Genel görüşme", "Meclis soruşturması" ve "Yazılı soru" yoluyla kullanacak
  • - Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek
  • - Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.
  • - Cumhurbaşkanlığına, seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.
  • - Seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.
  • - Cumhurbaşkanı "Devlet başkanı" olacak, yürütme yetkisini üstlenecek, Başkomutanlığı temsil edecek
  • - Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atayacak ve görevlerine son verecek.
  • - Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunacak.
  • - Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.
  • - Kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.
  • - TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz olacak.
  • - TBMM cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyebilecek.
  • - Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak.
  • - Cumhurbaşkanı, bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek.
  • - Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak.
  • - Milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erecek.
  • - TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.
  • - Cumhurbaşkanı, kanunda düzenlenen ilgili şartların gerçekleşmesi halinde OHAL ilan edebilecek.
  • - Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.
  • - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu şeklinde değişecek.
  • - Bütçeyi Cumhurbaşkanı Meclise sunacak.
  • - Bakanlar Kurulu olmayacak. Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek.
  • - TBMM'nin bir sonraki seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak.
  • - Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kalkacak.

Lütfen anketimize oyunuzu kullanınız...

Bu bir açık ankettir, bu anketi bütün üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Hayır diyenlere bakarak ne olduğu , iyi mi olduğu kötü mü olduğu zaten belli oluyor. Hayır diyenlerin bugüne kadar ne istedikleri ne yaptıkları belli olduğu için ben EVET olarak kullanacam.

Kesinlikle Evet.Su ana kadar her seye hayir diyenlerin ne yapmak istedikleri,neden hayir dediklerini hala anlamis degilim.Hayir ise herkeste gordugu gibi sistem tikanmis,hayircilar bari kendi sistemlerini aciklasada bizde bir fikir sahibi olsak.Nerdeeeeee...

Emin olun , hükümet yeni anayasaya Hayır deseydi bunlar EVET diye çırpınacaktı. Bu memleket hayrına ne varsa sırf hükümet yapıyor diye karşı çıkarlar.

Ama her defasında istedikleri gibi olmuyor . Ne demişler :

- Bükemediğin bileği öpeceksin.

bin yıl geçsede bunların zihniyeti bu ülkede bir anlam ifade etmeyecek.

ORC'nin anayasa değişikliği teklifinin Meclis'te oylandığı dönemde yaptığı ankette referanduma evet oranı yüzde 62 oranına ulaşmıştı.

Anayasa değişikliği maratonun sonuna gelindi. AK Parti'nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı.

ERDOĞAN İMZALAYACAK​

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından 60 günlük referandum süreci başlayacak.

ORC'NİN ANKETİ​

Teklifin Meclis'te görüşüldüğü sıralarda ORC Araştırma Şirketi, referandum anketi yayınlamıştı.

YÜZDE 62 EVET​

ORC'nin anketinde "İçeriğinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de yer aldığı anayasa değişikliği, referanduma giderse tercihiniz ne yönde olur?" sorusuna "Evet oyu veririm" diyenlerin oranı yüzde 62 oranına ulaşmıştı.

İŞTE ANKET SONUÇLARI:​

1484990459072.jpg 1484990459072.jpg

1484990459246.jpg 1484990459246.jpg

1484990457791.jpg 1484990457791.jpg

1484990457577.jpg 1484990457577.jpg

Kesinlikle Evet.Amerika ve avrupanin cogu gelismis ulkelerinde olan bir sisteme bile oranin sevdalilari ve her firsatta onlari ornek verenler buna hayir demelerini anlamak mumkun degil.

Kesinlikle Evet.Amerika ve avrupanin cogu gelismis ulkelerinde olan bir sisteme bile oranin sevdalilari ve her firsatta onlari ornek verenler buna hayir demelerini anlamak mumkun degil.

Bu ülkenin faydasına olacağı tek neden....

Eğer bu ülkeye faydalıysa hayır.... geçmişten günümüze artık kalıplaştı bu.

Iyi olan karar ciksin benim icin yeter.

YSK'nın açıkladığı listeye göre; AK Parti, BTP, BBP, CHP, HDP, HÜDA-PAR, MHP, SP ve VP seçimlere girebilecek yeterliliğe sahip.

Referandumda oylarının rengini açıklayan partiler ve son seçimde aldıkları oy oranları şöyle:

AK Parti - EVET

Anayasa değişikliği referandumunu Meclis'e taşıyan AK Parti "evet" oyu için kampanya yapacak.

23 milyon 681 bin 926 oy sayısı ve yüzde 49,50 oy oranı.
Milliyetçi Hareket Partisi - EVET

5 milyon 694 bin 136 oy sayısı ve yüzde 11,90 oy oranı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Fiili durum" çıkışının ardından, MHP, referanduma sunulan anayasa değişikliği teklifini AK Parti ile hazırladı. Bahçeli, son olarak "Bir tek oyum var, 'evet' diyeceğim" ifadelerini kullandı.
Hür Dava Partisi - EVET

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Anayasa değişikliği ile ilgili, "Memleketin faydasına olduğunu gördüğümüzde biz buna evet deriz" dedi.

63 bin oy sayısı ve yüzde 0,2 oy oranı
Büyük Birlik Partisi - KARARSIZ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, referandumda ne yönde oy vereceklerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.

253 bin 204 oy sayısı ve yüzde 0,53 oy oranı
Bağımsız Türkiye Partisi - Seçmenini serbest bıraktı

Genel Başkanlığını Haydar Baş'ın yaptığı Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) seçmeninin tercihine karışmayacağını açıkladı.

49 bin 297 oy sayısı ve yüzde 0,10 oy oranı
Saadet Partisi - HAYIR

"Hayır" oyu vereceklerini açıklayan Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Yeni kamplaşmalara sebep verecek noktalara gelmesini arzu etmiyorum. Bunun bir kampanyayla gerginlik ortamı oluşturmasını veya artmasını arzu etmiyoruz" dedi ancak tabanda EVET oyu vereceğini söyleyen önemli bir kitle bulunuyor.

325 bin 978 oy sayısı ve yüzde 0,68 oy oranı
Cumhuriyet Halk Partisi - HAYIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), anayasa değişikliğine karşı "hayır" kampanyası yapacak.

12 milyon 111 bin 812 oy sayısı ve yüzde 25,32 oy oranı
Vatan Partisi - HAYIR

Doğu Perinçek'in genel başkanı olduğu Vatan Partisi'nden (VP) yapılan açıklamada "Referandumda kesinlikle 'hayır' denilecek" denildi.

118 bin 803 oy sayısı ve yüzde 0,25 oy oranı
Halkların Demokrasi Partisi - HAYIR

Genel başkanları tutuklu olan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) de "hayır" için kampanya düzenleyecek.

5 milyon 148 bin 085 oy sayısı ve yüzde 10,76 oy oranı

1484990459072.jpg 1484990459072.jpg

parlamentervecbsistemi_zpstktg5el5.jpg parlamentervecbsistemi_zpstktg5el5.jpg

Bu itiraf kendilerinden geldikten sonra söz bitmiştir artık. :)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Naim Süleymanoğlu (1967-2017)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    1K
2018'de Kalkan Uçak 2017'de İndi
  • Ugur
  • Ugur,
  • İlginçler
  • 0    1K
29 Aralık 2017 Cuma Hutbesi - Eşsiz sermayemiz : ÖMÜR