İslam 4 kadınla evliliği teşvik eder

Ercep

topragizbiz.com
İlahiyatçı İsmail Kara'dan İslamcılık konusunda çarpıcı açıklamalar geldi. Kara, 'İslamcılık 4 kadınla evliliği teşvik eder' dedi.

Türkiye’de İslamcılık denilince akla gelen ilk isim Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara TVNET Programlar Müdürü Veyis Ateş'in hazırldığı Türkiye’nin Birikimi programında İslamcılık konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kara, İslam tarihinde aile yaşamının dört kadın üzerine kurulduğunu, tek kadının ise modern İslamcıların bir yorumu olduğunu söyledi.

İŞTE PROGRAMIN O BÖLÜMÜNDEN KONUŞMALAR

Veyis Ateş: İslamcılık politikadan ve siyasetten ibaret değilse başka nedir?
Prof. Dr. İsmail Kara: Her şeydir
Veyis Ateş: Mesela ...
Prof. Dr. İsmail Kara: İbadettir, inançtır, ahlaktır, yaşama üslubudur.
Veyis Ateş: Ben size dindarlık Müslümanlık dediğim zaman o birbirine geçişen kümeleri mi hatırlatacaksınız bir kere daha
Prof. Dr. İsmail Kara: Yeni bir dindarlık teklifi var İslamcılığın...
Veyis Ateş: Nasıl?
Prof. Dr. İsmail Kara: Şimdi bakınız... Vahabilik diye bir şey var değil mi? Mezar ziyaretini aşağı yukarı şirk sayıyor. Bu itikadı bir mesele midir sizce siyasi bir mesele midir? Şirk kelimesi geçiyor değil mi?
Veyis Ateş: Vahabi olduğuna göre itikadı bir meseledir.
Prof. Dr. İsmail Kara: Tabii... Peki, Türkiye’de türbe ziyaretine sıcak bakmayan insanlar, İslamcılar var mı?
Veyis Ateş: Var
Prof. Dr. İsmail Kara: Var değil mi? İlahiyat fakültelerinde biraz böyledir. Laf aramızda. Yakın zamana kadar diyanet işleri başkanlığını türbelerde utanç verici bir tabelası vardı. Yeni kalktı.
Veyis Ateş: Neydi?
Prof. Dr. İsmail Kara: İşte... Türbeleri ziyaret falan...
Veyis Ateş: Aaa... Evet... Mum yakmayın filan...
Prof. Dr. İsmail Kara: Falan filan... Şimdi bakınız bu doğrudan doğruya itikat ile alakalı bir meseledir ve doğrudan doğruya İslamcılık ile alakalı bir meseledir. Yani İslamcılığın itikat anlayışının bir uzantısıdır. Şimdi ben size soru soruyorum ama konuşmak için soru soruyorum ve ben size desem ki :İslamiyet tek kadınla evliliğimi çok kadınla evliliğimi teşvik? Bana ne diyeceksiniz?

TEK DEĞİL 4 KADIN!

Veyis Ateş: Tek kadın diyeceğim.
Prof. Dr. İsmail Kara: Tek kadın diyeceksiniz değil mi?
Veyis Ateş: Diğerlerine izin verir diyeceğim.
Prof. Dr. İsmail Kara: Bu tamamen modern bir yorumdur. Klasik kaynaklarda böyle bir şey bulamasınız, böyle bir tartışma yoktur.
Veyis Ateş: Dört kadına mı teşvik eder?
Prof. Dr. İsmail Kara: Teşvik eder diyenler bile var ama İslam tarihinin yaşama üslubu çok evlilik üzerine kuruludur. Başta Hz. Peygamber Efendimizin hayatı, dört Halife’nin hayatı, ulemanın, fuzelanın hayatı. Biz şimdi bunu görmüyoruz. Bunu şunun için söylüyorum. Bakınız bu fıkıh ile alakalı bir meseledir. Ve burada İslamcılığın görüşü var. Faizsiz bankacılık... Bu faizsiz bankacılık, ki ben buna faizli bankacılığın faizsiz bankacılığı diyorum. Faizsiz bankacılık nereden çıktı. Bakın bu hukukla alakalı bir meseledir. Modern dönemde tartışılan bir meseldir.
Veyis Ateş: Bu nereden çıktı? Buda mı İslamcılığın(....)
Prof. Dr. İsmail Kara: Onda ne şüphe.
Veyis Ateş: Yok mudur?
Prof. Dr. İsmail Kara: Şunun için söylüyorum bunu... İslamcılık dediğimiz aman itikadi alan, ibadet alan, ahlak alanı, siyaset alanı hiç şüphesiz, hatta aşağı inerseniz, hukuk eğitim alanları, İslamcılığın uğraştığı meselelerdir. Çok ciddi olarak bunlarla uğraşıyor. Mesele İslam ve bilim. Bu yeni bir meseledir. Bugün bizim tartıştığımız çerçevede. Onun için İslamcılığı siyasi alana hapsetmek bizi meseleden uzaklaştırır, siyasi alan çok önemli olmakla beraber.
Veyis Ateş: Tamam kabul. Bu saydığınız diğer alt başlıklar ile beraber yeni bir dindarlık tarifi yapılıyor dediniz, doğru mu?
Prof. Dr. İsmail Kara: Yeni bir din, yeni bir dindarlık, yeni bir din anlayışı...

haber3

Yalan söylüyor. Islam 4 kadinla evlenmeyi tesvik etmiyor. Evlenebilir diyor cok farkli konu ikiside, eger hepsine adil bir sekilde davranabilecekse o zaman evlenebilir bu zamandada imkansiz.

Yalan söylüyor. Islam 4 kadinla evlenmeyi tesvik etmiyor. Evlenebilir diyor cok farkli konu ikiside, eger hepsine adil bir sekilde davranabilecekse o zaman evlenebilir bu zamandada imkansiz.

dostum bu adam İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. ve Prof öyle normal insan degil biliyorsun dur hemen yalan söylüyor deme yahu :D

Dr Prof olmus malesef cekiniyor ben anladim ne anlatmak istedigini demek istyor ki İslam dini reforma ihtiyacı var ve Çağa uygun değerler üzere kurulu bir anlayız lazım demek istiyor ..
:D

Ilahiyatcilarin ortak soylemi 4 esin yasak olmadigi ,ayri dustukleri ise tesvik veya karsiti,benim gorusum ise cahiliyedeki gibi cok daha fazla es alimina yasak getirildigidir.

İslam belirli şartlar altında 4 evliliğe müsaade etmiştir. Bunlar prof falan ama ne profu. Kendi kendilerine yorum yaparak ne yapmaya çalışıyorlar. İslam dini kişisel yorumlara kapalıdır. Kuran-ı Kerimde Nisa suresi ( Kadın Suresi) nde bu açıklanmıştır.

Peygamber efendimiz(sav) le kıyaslamak yanlış olur. Onunda nedenleri vardır. Açıklamasını, tefsirini tam olarak anlamadan "islam 4 evliliği teşvik ediyor" cümlesi tamamen islami evlilik kurallarını yıkmak istemek demektir.

Bazı şartlar olmadan herkes 4 kadınla evlenirse , aile hayatı nasıl olur acaba? Kadın nüfusu , erkeklerden 4 kat daha mı fazla? İslamda kadın özel bir yere sahiptir. Bu özelliklerin korunması amacıylada bazı şartlar gerekmektrdir ki, 4 kadınla evliliğe ruhsat olsun.

Bunlar boş konuşan insanlar.

Onune gelen konusuyor,bende konusayim bari.Mesela yukarida bir arkadas ''islam'da reform'' gibi seylerden bahsetti.Eger bunu ogretim uyesinin anlattiklarindan cikarmis veya kendi dusunceside ayni ise vah vah derim.islamin i sini bile bilmeyenler ''islamda reform'' gibi seylerden bahsederler.Herkesin bildigi konuda konusmasi daha iyi olur diye dusunuyorum.

İslam,
".. bugün dininizi kemale erdirdim, Maide 5/3"

Kemale erdirip , kulları üerine son din olarak islamı seçen Yüce Allah ac'ın üzerine ne halt etmek islamda reform. Zaten olabilecek en güzel şeklini bahşetmiş kullarına. Hangi gafil böyle bir düşünce içerisine girebilir. Yani Allah'ın unuttuğu birşey mi var ki? Haşaaaaaa reform ihtiyacı olsun.

Bunu diyenlerin kulaklarının dibine iki tokat akıllarını başlarına getirir. Hatta tokat manyağı yapmak lazım böyle konuşanları.....

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İslam Dünyasının ilk Hastaneleri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    2K
İslam'da Aşure günü
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    2K
Taif'in Üzüm Bahçesinde İslam'a Davet