Makale Yörük çocukların zorlu okul yolu

Ugur

Administrator
Mersin'in Aydıncık ilçesi yakınlarındaki ormanlık alanda çadır kuran 11 Yörük ailenin çocukları, okullarına devam edebilmek için her gün zorlu bir yolculuğa çıkıyor.

Sabahın erken saatlerinde uyanıyor, annelerinin kıl çadırda hazırladıkları sofrada kahvaltılarını yapıyorlar. Ardından yola koyuluyorlar. Okul servisine ulaşmak için ormanlık alanda üç kilometre yürüyorlar. Okul zili çaldığında aynı yolu kullanarak çadırlarına dönen çocuklar, bir taraftan ödevlerini yapıyor, bir taraftan da sürü içindeki keçi ve oğlakların beslenmeleri için ailelerine yardım ediyor.

-yo%CC%88ru%CC%88k-c%CC%A7ocuklar-mersin-okul-yolu.jpg -yo%CC%88ru%CC%88k-c%CC%A7ocuklar-mersin-okul-yolu.jpg

"Bizde çocuk yaşta başlar bütün görevler"​

Sarıkeçililer, Türkiye'nin son konargöçer Yörükleri. Kıl çadırlarda kalan Yörük aileler, bölgede yaklaşık 800 keçi güdüyor. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, "Çocuklarımızın ev işleri, oğlak emzirme, anneye ve babaya yardım, davar otlatma, odun toplama ve ekmek yapma gibi işleri var. Çocuklarımızın yükleri ağır. Bizde çocuk yaşta başlar bütün görevler. Çocuklarımızın bu arada da eğitim görmesi için okula gitme durumları var" diyor.

Yerinde eğitim istiyorlar​

Çocukların büyük emek harcayarak okula devam ettiğinin altını çizen Savran, "Yola inen çocuklar servis beklerken başka araçlar duracak diye korku yaşıyor. Bu kültür yaşayacaksa, bu obalar sahipsiz kalmayacaksa ve Toros Dağları'nın eteklerinde bu duman tütecek ise çocuklarımıza yerinde eğitim verilsin" ifadelerini kullandı.

Savran, yerinde eğitim ile çocukların geleceğe daha iyi hazırlanacağını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Özellikle çocuklarımızın yaşam alanlarında, ailesiyle birlikte, yaşam yerlerindeki oğlaklarıyla, keçileriyle, göç yollarında o nakış nakış işlenen kilimlerin arasında hayatı öğretebilecek, matematiğini, Türkçe'sini, coğrafyasını anlatabilecek, Anadolu'yu seven, toprağını, bayrağını ve cumhuriyetini seven gönüllü öğretmenlerle çocuklarımıza yerinde eğitim verilsin istiyoruz."

yo%CC%88ru%CC%88k-c%CC%A7ocuklar-mersin-okul-yolu3.jpg yo%CC%88ru%CC%88k-c%CC%A7ocuklar-mersin-okul-yolu3.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı'na bu konuyla ilgili dilekçe verdiklerini belirten Savran, uygulamanın bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Çobanlık yaparak geçimini sağlayan İsmail Bacak da 13 yaşındaki kızının zorlu yollardan okula gittiğini ancak buna rağmen eğitiminden geri kalmasını istemediğini belirterek, "Çocuk okula giderken sıkıntı, gelirken sıkıntı ama kızım okumazsa olmaz" dedi.

Sultan Bacak ise zorlu yollardan geçse de okula gitmekten vazgeçmediğini ifade ederek, okuldan arta kalan vakitte ailesine destek olduğunu söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Yörük Düğünü Belgeseli
  • Ugur
  • Ugur,
  • Video Galerisi
  • 0    235
Türkiye'nin Savunmadaki Yeni Markası "Yörük"
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    3K