Avrupada İsveç Adaleti Bir Türk'e Ait..

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
7120186085.jpg 7120186085.jpg

İsveç'te Göteborg Üniversitesi'nde eğitim alan Hediye Kurt, 3 yıldır İsveç'te savcı olarak görev yapıyor. Kurt, "Türkiye'yi tanıtma fırsatı bulmak gurur verici" diyor.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Hediye Kurt, İsveç'te Türk diplomasıyla iş bulamayınca 2 yıllık dil eğitiminin ardından Göteborg Üniversitesinde yeniden 3,5 yıl hukuk lisans eğitimi aldı. Göteborg Adliyesindeki 2 yıllık stajının ardından savcı olarak atanan Kurt, İsveç'te 3 yıldır bu görevi başarıyla sürdürüyor. Kurt, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra 2002'de mastır yapmak ve yurtdışı iş tecrübesi kazanmak amacıyla eşiyle İsveç'e gittiklerini, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini bitiren ve master yapan eşinin İsveç'te iş bulmakta zorlanmadığını dile getirdi. Türk diplomasıyla kendisinin de hukuk alanında İsveç'te işe girmesinin mümkün olmadığını bir süre sonra anladığını anlatan Kurt, birçok avukatlık bürosu ve devlet kurumlarıyla iletişime geçtiğini ancak İsveç'te hukukçu olarak çalışabilmesi için milli hukuka vakıf olması gerektiği cevabını aldığını ifade etti. Kurt, "Yaklaşık 2 yıl İsveççe eğitimi aldım. Sonrasında Göteborg Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim. 3.5 yıl okudum. Bunun nedeni de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki master derslerimi, oradaki seçmeli derslerime saymalarıdır. Okul bittikten sonra Göteborg Adliyesi'nde de 2 yıl staj yaptım" dedi. Kurt, dil kursu ve okul döneminin zor bir süreç olduğuna işaret ederek, "Psikolojik olarak da çok zordu. Türkiye'de avukatım, İsveç'te ise diplomam geçerli fakat iş bulamıyordum. Avukatlıktan öğrenciliğe geri dönmüştüm, ehliyetim bile geçerli değildi. Herşeyi sil baştan yeniden yapmam, kazanmam gerekiyordu" diye konuştu.

'ÖNYARGI YOK'

Önyargı ya da ayrımcılık konusunda sıkıntı yaşamadığını ancak savcının Türk olduğunu öğrenenlerin şaşırdığını aktaran Kurt, İsveç'te yaklaşık 900 savcının görev yaptığını ve bunlardan sadece yüzde 2'sinin yabancı kökenli olduğunu söyledi. Savcı Kurt, diğer yabancı savcıların Avrupa ülkeleri kökenli olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "İsveç'e benim gibi sonradan gelen ve İsveççe'yi öğrenen başka savcı daha yok. Türk olduğumu tahmin etmediklerinden söyleyince de şaşırıyorlar. Bir Türk olarak böyle bir konumda bulunmaktan çok memnunum. Türkiye'yi, ülkemi tanıtabilme fırsatı bulmak çok gurur verici." Kurt, 1.5 yaşında bir çocuğu olduğunu ve Türkiye'ye dönmeyi henüz düşünmediklerini söyledi.

2 yillik dil egitiminden sonra savci olabilmisse tek kelime ile helal olsun.:alkis:

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İsveç Krallığı
  • GEZGİN
  • GEZGİN,
  • Ülkeler
  • 0    3K
Bayrakların Tarihi - İsveç
  • Ugur
  • Ugur,
  • Video Galerisi
  • 0    3K
Geri