Belçika Beringen Fatih Camii'ni Kara Listeye Alıyor

Ugur

Administrator
Belçika İstihbarat Servisi, Flaman Bölgesi İçişleri Bakanı Liesbeth Homans’a sunduğu raporda, Beringen Fatih Camii’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarını yayma amacıyla çalıştığı iddia edildi. Homans bunun üzerine caminin tanınmış camiler listesinden çıkarmak için harekete geçti.

beringen_camii_zps0jtqdjne.jpg beringen_camii_zps0jtqdjne.jpg

HLN gazetesinin iddiasına göre, istihbarat servisleri Belçika’nın en güzel camilerinden biri olan Beringen Fatih Camii ile ilgili olumsuz bir rapor hazırladı. Rapora göre, Fatih Camii’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarını yaymaya çalışan bir camii olduğu ve imamın da nefret söylemlerinde bulunduğu iddia edildi.

Homans yaptığı açıklamada, “ Elime geçen raporlara göre, Fatih Camii’nde tanınmış cami prosedürlerine uymayan faaliyetlerde bulunulmuş.” dedi.

Belçika istihbaratı, bakanı yalanladı​

Belçika Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (ADIV), Flaman Bölge Hükümeti İçişleri Bakanı Liesbeth Homans’ın, Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı Beringen Fatih Camii ve imamları hakkındaki olumsuz raporunun gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İMAMLARIN ajanlık yaptığı iddiasıyla ilgili ADIV tarafından yapılan açıklamada, “Beringen’deki Fatih Camii hakkında ve cami imaları hakkında olumsuz bir rapor hazırlamadık. Çalışmalarımız devam etmektedir. Bakan Homans’un hangi gerekçelerle bizim ismimizi kullandığını bilmiyoruz” denildi.

Katıldığı bir televizyon programında konu üzerine bir açıklama yapan Bakan Liesbeth Homans, elindeki belgelerin ADIV’a ait olduğunu iddia etti. Homans, şöyle konuştu: “Elimde güvenli ve gizlilik belgesi mevcut. Bu belgeye göre hareket ettim. Fatih Camii’ne yapılacak olan ödenekleri dondurduğum gibi resmi olarak tanınan camiler listesinden çıkardım. Üstelik resmen tanınan diğer Diyanet camileri ve imamları hakkında araştırmamız devam ediyor. Flaman Bölgesi İçişleri Bakanı olarak camiler hakkında yetkisi olan benim. Karar verecek olan benim, Türkiye siyasetinin Beringen’de karıştığını ve Gülen cemaatine baskı uygulandığını bilmekteyim. Rapor hakkında olumsuz bilgileri size de aktaracak değilim.”

‘BERINGEN’DE HUZUR İÇİNDEYİZ’​

Beringen Belediye Başkanı Marurice Webers ise şunları söyledi: “Beringen olarak bizim Fatih Camii ve imamıyla ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Bakan Homans, Fatih Camii hakkında olumsuz rapora sahip olduğunu iddia ediyor. Beringen Belediye Başkanı olarak ve emniyet gücümüz olumsuz rapor hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. Böyle bir rapor olsa, elbette yetkili merci olarak elimizde de rapor olması lazım. Beringen’deki ya da ülke genelindeki Müslüman Türk toplumunu zan altında bırakmak doğru değildir. Beringen’de tüm toplumu olarak huzur içindeyiz. Yalan yanlış bilgiler verilmesi kimseye fayda sağlamaz.”

‘OYLARINI ARTIRMAK İSTİYOR’​

Beringen Bölgesi Sp.a (Sosyalist) Partisi Teşkilat Başkanı Abdülkadir Yılmaz ise, “Bakan Homans’ın, Belçika’nın en büyük ikinci caminin tanınmasını geri çekmesini doğru bulmuyorum. Kimsenin haberi olmadan bunu yapması neye dayanıyor? Eğer Bakan Homans’ın bir şüphesi varsa, gelsin bizzat Beringen toplumuyla görüşsün. Flaman Milliyetçi Cephe Partili bakanın amacı, Beringen belediyesini olumsuz göstererek 2018’de yapılacak yerel seçimlerde oyları artırmak” diye konuştu.

Kaynak: hurriyet

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri